Blog

Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?

Kredi Kartı Hangi Kuryeler Tarafından Getirilir?

Kredi kartları günümüzde çok sıklıkla kullanılan banka hizmetlerinden birisidir. Kişiler, birçok avantaj sağlayan kredi kartlarını kullanarak bu avantajlardan yararlanmaktadır. Bankalar da, bankalar arası rekabetten doğan müşteri kapma arzusu ile kredi kartlarında değişik avantaj ve çeşitlilik sunmaktadır.

Kredi kartları sahipleri açısından; yüklü harcamalarda taksitlendirme yapma imkanı, üzerinde nakit taşımama faydası, kredi kartı kullandıkça biriken hediye puanlarla harcama yapma imkanı gibi çeşitli birçok avantaj taşımaktadır.
Bankalar açısından ise kredi kartlarının kullanılması müşteriyi elinde tutma, müşterilerin kredi notunun oluşturulması gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Her iki taraf açısından da birçok avantajı bulunan kredi kartları kullanımına çok dikkat edilmelidir. Kredi kartı kullandığınızda o an para harcamasanız dahi, bunu sizin için 1 aylık bir kredi olarak düşünebilirsiniz. Ay sonunda o paranın hesabınızdan tahsil edileceğini unutmamalısınız.

Kredi kartlarının genel olarak anlaşmalı oldukları kuryeler Aktif İleti ve Mavi Kurye’dir.

Kredi Kartı Başvurusundan Sonra Ne Yapmalıyım?

Kredi kartına ihtiyaç duyan kişiler, kredi kartı başvurusunu değişik kanallardan yapabilme imkanına sahiptir. Müşterisi olduğu bankanın internet bankacılığı aracılığıyla, SMS yoluyla ya da bankaların şubelerinde müşteri temsilcileri aracılığıyla kredi kartı başvuruları yapılabilmektedir.
Kredi kartı başvurusu sonrası bankalar, başvuruda bulunan kişilerin talepleri doğrultusunda bir incelemede bulunur. Bu incelemede; kredi kartı talebinde bulunan kişinin kredi notu, bankalarda görünen hesap hareketleri, bugüne dek kullanmış olduğu kredi kartlarının borçlarının düzenli ödenip ödenmediği, borçları nedeniyle bankalar tarafından daha önce haklarında yasal takip başlatılıp başlatılmadığı ve daha önce kullanmış olduğu krediler varsa bunların geri ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığı gibi başlıklar araştırılır.
Bu araştırma sonrası kredi kartı talep eden kişiye kredi kartı verilip verilmeyeceği belli olacağı gibi, kredi kartı verilecekse, verilecek olan kredi kartının limiti de belirlenmektedir.
Kredi kartı talebinde bulunan kişiler, başvuruları sonrasında bankadan gelecek haberi beklemek zorundadırlar. Bankalar tarafından kredi kartı başvurusunda bulunan kişilere, başvurularının sonucu ile ilgili olarak bilgilendirme yapılmaktadır.

Kredi Kartı Başvurum Onaylanırsa Kartımı Nasıl Alabilirim?

Kredi kartı başvurusu onaylanan kişilere, bankalar tarafından kredi kartı başvurularının onaylandığına dair bilgilendirme yapılmaktadır. Bu bilgilendirme sonrası; kredi kartını şubelerden almak istediğini başvuruları sırasında belirten kişiler, hesaplarının olduğu şubeye giderek kredi kartlarını alabilirler.
Kredi kartlarını adresine talep eden kişiler için ise bankalar kuryeler aracılığıyla kredi kartı teslimini gerçekleştirmektedir.
Bankalar kredi kartlarını kartların ve sizin güvenliğiniz için özel kuryeler aracılığıyla gönderirler. Kredi kartları sizin haricinizde kimseye teslim edilmez. Özel kuryeler, kredi kartlarını imza ve kimlik ibrazı karşılığında size teslim etmektedirler. Özel kuryeler tarafından size ulaşılamaması durumda telefon ile aranırsınız. Kart size 15 gün içerisinde teslim edilemezse, kredi kartı bankaya iade edilir ve banka kredi kartını güvenlik gerekçesiyle imha eder. Bu aşamadan sonra, kredi kartı için yeni bir başvuruda bulunmanız gerekmez. Sadece kredi kartınızın tekrar adresinize gönderilmesini talep etmeniz yeterli olacaktır.

Kredi Kartımın Hangi Kuryede Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Yapmış olduğunuz kredi kartı başvurusunun olumlu yanıtlanması durumunda başvuruyu yaptığınız banka tarafından bilgilendirme SMS’i alırsınız. Bu bilgilendirme SMS’inde; kredi kartı talebinizin onaylandığı ve size teslim edilmek üzere hangi kuryeye kredi kartınızın verildiği bilgisi yer almaktadır. Ayrıca, kurye iletişim numaraları ve kurye durumunu takip edebileceğiniz takip numarası bilgileri de SMS ile tarafınıza gönderilmektedir.
Bankalar kredi kartı teslimleri için kargo şirketlerini kullanmazlar. Her bankanın anlaşmalı olduğu özel kurye şirketleri mevcuttur. Bu sayede, kredi kartınızın güvenliği sağlanmaktadır. Kredi kartınızın size güvenli bir şekilde ulaşması için bankalar, özel kuryeler ile çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir