Blog

KPSS ile Hizmetli Memur Olanlar Ne İş Yapar?

KPSS ile Hizmetli Memur Olanlar Ne İş Yapar?

KPSS ile Hizmetli Olanlar Ne  İş Yapar?

Ülkemizde birçok merak edilen ve araştırılan konu varken birçok kişide hizmetlilerin ne iş yaptığını araştırmakta ve bilgi sahibi olmak istemektedir. Yaptığımız araştırmalarla birlikte sizleri bu konu hakkında bilgi sahibi yapacağız. KPSS alımları ile birlikte yerleşmiş olan hizmetlilerin çalışma alanları oldukça fazla denilebilir. Her kurumda illaki hizmetli olarak görev yapan birileri vardır. Bu kişiler hizmetli kadrosuna girerek devlet kurumlarında görev almaktadırlar. Hizmetlilerin bu devlet kurumlarındaki görevleri ve çalışma ilkeleri genel olarak çalıştığı yerdeki temizlik araç gereçlerini kullanarak büroyu temizlemektir. Büronun bazı yerlerindeki düzenini sağlayan ve evrak taşıma görevlerini yapan kişilerdir. Bu kişilerin çalışma saatleri ise değişkenlik gösterebilmektedir. Gerek olursa nöbetleşerek çalışabilirler. Bu işler için birçok başvuru ve alım yapılmaktadır. Bu alımların sebebi ise gerçekten her kurumda bu kişilere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışılan yerin temiz olması ve sağlık koşullarına uygunluğu konusunda en büyük rolü hizmetliler üstlenir.

Hizmetlinin Görevleri

Bu kişiler genel olarak amirlerinin vermiş olduğu kendi işi dışındaki görevleri de yapmaktadırlar. Kanunlara birlikte de hizmetlilerin yapacakları işler bellidir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda hizmetler sınıfı yer almaktadır. Bu kanunla birlikte hizmetlilerin birçok görevi sabit ve bellidir. Bu kanunda bulunan görevleri ise;

 • Kurumlarda gerekli olan her türlü evrakları, dosyaları ve yazıları dağıtmak ya da toplamak,
 • Kurumun aydınlatmasıyla ilgilenmek,
 • Kurumun ısınmasıyla ilgilenmek ve sağlamak,
 • Kurumun ilaçlama işiyle ilgilenmek,
 • Müracaat sahiplerini ya da müşterileri karşılamak,
 • Gelen kişilere rehberlik yapmak (yol göstermek),
 • Hizmet olan alanların temizliği,
 • Yapılan bütün hizmetlere yardımcı olmak,

Olarak sınıflandırılmaktadır.

Hizmetli Olabilmek İçin Gerekenler

Hizmetli olmak günümüzde kolay olarak görünmektedir. Bu görüş tamamen yanlıştır. Kolaylıkla hizmetli kimse olamaz. Hizmetli olabilmek için birçok şartı yerine getiriyor olması gerekmektedir. Hizmetli kadrolarından alım oldukça azalmaktadır. Çoğu kurum bu konuda ihtiyacını gidermiş olduğu için hizmetli olarak görev yapmak isteyen kişilerin işleri biraz daha zorlaşmış olacaktır. KPSS sınavına ülkemizde birçok aday katılarak bu işi yapmak istemektedirler. Bu iş için KPSS B grubu puan türüyle alım yapılmaktadır. Bu konuda aday olacak kişinin KPSS sınavından oldukça yüksek bir puan almasıyla yerleşmesi mümkün olacaktır. KPSS puanları bu iş için çok önemlidir. Hizmetli kişilerin alımı az olduğundan dolayı, puanları yüksek olan kişilerin bu işleri yapması mümkündür. Devlet Personel Başkanlığı, KPSS sınavının sonuçları açıklandıktan sonra bu iş için gereken hizmetli sayısını bildirmektedir.

Sınav Sonrasında Yapılması Gerekenler

Devlet Personel Başkanlığı, gereken hizmetli alımı kontenjanını kurumlarla irtibat ve iş birliği içinde olarak belirlemektedir. Kontenjan açığı olan hizmetli kadroları öğrenmek için ÖSYM’nin internet sitesine girebilirsiniz. Bu iş için aday olan kişiler sınav sonrasında gereken tercihlerini yaparlar. Tercih işlemlerinin bitmesiyle sonuçların açıklanma tarihi beklenecektir. Sonuçların açıklanmasıyla bu işe girebilecek kişiler belli olacaktır. Bu tercihlerin sonucunda kazanan kişiler gerekli kurumlara giderek gereken evraklarını öğrenir ve tamamlar. Bu evrakların tamamlaması sonrasında ise başvurularını gerçekleştirirler. Başvurulara kısa sürede yanıt gelecek ve görevlerine başlayacaklardır.

Hizmetlinin Sorumlu Olduğu Şeyler

 • Sadakat sorumlulukları vardır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Kanunlarına sadakatle bağlı olmak zorundadırlar.
 • Tarafsız olmak zorundadırlar.
 • Devletimize bağlı olmak zorundadırlar.
 • Herhangi bir siyasi partiye üyelikleri olamaz.
 • Herhangi bir ayrım yapamazlar. (din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ya da siyasi düşünce)
 • Siyasi bir eylemde bulunamazlar.

Hizmetli Maaşları

Lise mezunu olan ve devlet kurumunda çalışan bir hizmetlinin işe başlangıç maaşı 2.193 TL olmaktadır. Çalışma süresi uzadıkça maaşları artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir