Blog

Köyüne Dönene 300 Koyun Devletten (ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ)

Köyüne Dönene 300 Koyun Devletten  (ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ)

Köyüne dönene 300 koyun devletten şartları son gelen haberlerle beraber daha fazla merak edilmeye başlandı. Son zamanlarda devletimiz köyden kente olan göçleri önlemek için çok sayıda teşvik sunmaktadır. Bu teşviklere bir yenisinin daha eklendiğini söyleyebiliriz. Köyüne dönene 300 koyun devletten şartları ile beraber artık kentten köylere olan göçlerin artırılması sağlamaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Eşref Fakıbaba’nın yaptığı açıklamalar çerçevesinde kentte yaşayan ve köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 tane damızlık koyun verilecek. Verilen destek bu kadarla sınırlı kalmayacak. Aynı zamanda koyunlara bakan kişilere de asgari ücret üzerinden maaş bağlanacak.

300 koyun desteği

Kendi İşinizin Patronu Olun

Hep hayaliniz kendi işinizin patronu olma olabilir. Köyüne dönene 300 koyun devletten projesiyle beraber aslında insanlara kendi işinin patronu olma yolu açılmaktadır. Projenin en güzel yanı ise; kendi işinizi kurup şekillendireceğiniz sırada işleriniz tam olarak oturana kadar devletten aldığınız asgari ücret maaşıdır. Bu maaşın köy hayatı için yeterli bir maaş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle son yıllarda insanlar büyük şehrin karmaşıklığından ve kirliliğinden bıktıkları için köylerini özlemeye başlamıştır. Hatta bazen ciddi bir şekilde köye yerleşme hayalleri kuran kişilerin de olduğunu söyleyebiliriz. Eşref Fakıbaba, bu projesini açıkladığı sırada yaptığı açıklamasında köyden şehre gidilmemesini hem maaşını alarak hem de kendi işinin patronu olunması gerektiğini belirtti. Bu proje kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı özellikle köyden kente gelişleri durdurmayı amaçladıklarını ve köye geri dönüş yapmayı planladıklarını belirtti. Köyüne dönene 300 koyun devletten kampanyası özellikle köye giderse ne iş yapacağına bir türlü karar veremeyen kişiler için güzel bir alternatif oluşturmuş durumdadır.

köyüne dönene 300 koyun ve maaş

Asgari Ücret ve 300 Koyun

Fakıbaba yaptığı açıklamasında bu yapılan projenin müthiş bir sosyal ve sürü artırma projesi olduğunun da altını çizdi. Proje kapsamında köyüne geri dönüş yapan her aileye toplam 300 damızlık koyun verilecek. Bu 300 tane damızlık koyunu alan kişiler aynı zamanda asgari ücret almaya da hak kazanacak. Proje kapsamında sunulan fırsatlar sadece bununla sınırlı kalmıyor. Projeden yararlana kişilerin sigortaları da devlet tarafından yapılacak. İlaç, yem ve veteriner eksiği gibi bir durumlar söz konusu ise bunların hepsi devlet tarafından karşılanacak. Devlet bu evrede sadece köyde yer alan arazi tapusunu ipotek olarak alacak. Verilecek 300 tane koyunun 300 yavru vereceğini belirten Fakıbaba, verilen bu yavruların hepsinin kurulacak olan işletme sahiplerine ait olacağnı ve geri ödemenin bu 300 tane yavruyla başlayabileceğini belirtiyor. Doğan koyun yavruları birkaç ay bekledikten sonra 700 – 800 TL’ye satılabilmektedir. Bu da bir sene içerisine 210 bin TL civarında paraya tekabül etmektedir.

köyüne dönene 300 koyun

Yavruları Satabilirsiniz

Fakıbaba açıklamalarında doğacak olan yavruların kendilerine satıldığı takdirde borçlardan düşüş olacağının altını çizdi. Aynı zamanda erkek koyunların kesime gönderilebileceğini ve bu evrede fiyat garantisi verdiklerini de belirtti. İnsanların şehirdeki hastanelerde asgari ücretler üzerinden temizlik yapacağına köyüne dönene 300 koyun devletten projesi sayesinde köyde hayvan ve koyunlar ile ilgileneceğini de belirtti. Bu sosyal projenin ülkemiz tarihinde bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden olsa gerek çok fazla ilgiyi de üzerinde toplamayı başardı. Bu projeye başvuru şartlarını da devlet çok zor tutmuyor. Projeden faydalanmak isteyen kişilerin köyde çiftçi olması yeterli sayılacak. Aynı zamanda damızlık koyun sayısı her aileye 300 olarak verilecek ve bu sayıda herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Geri ödeme işlemleri ise yavrular doğduktan sonra gerçekleşecek.

22 Yorum

  1. Köye gitmek istiyorum evim kardeslerimle.ortak tarla var yardım alabilirmiyim hayvancılık yapabilirim

  2. Köye gitmek istiyorum evim kardeslerimle.ortak tarla var yardım alabilirmiyim hayvancılık yapabilirim

      • fuat bey biz esimle insaat isindeyiz ankarada ev yapip satiyoruz birikimimiz bayaga var elazigda arsalarimiz var oraya buyuk bi karma ciftlik kurmak istiyoruz biner adet hayvanlardan et süt urunleri vs uretim satim planlıyoruz bu yolda bize yardim eder misiniz devlet tesvik ve yardimlari ile ilgili size nasil ulasabilirim

      • fuat bey biz esimle insaat isindeyiz ankarada ev yapip satiyoruz birikimimiz bayaga var elazigda arsalarimiz var oraya buyuk bi karma ciftlik kurmak istiyoruz biner adet hayvanlardan et süt urunleri vs uretim satim planlıyoruz bu yolda bize yardim eder misiniz devlet tesvik ve yardimlari ile ilgili size nasil ulasabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir