Blog

  • Anasayfa
  • TARIM

Köye Dönüş Projesi 30 Bin TL Hibe Kredi Desteği

Köye Dönüş Projesi 30 Bin TL Hibe Kredi Desteği

Devlet tarafından köye kesin dönüş yapacak olanlara verilmesi planlanan hibe desteği kapsamında 15.000 gence kişi başı 30 bin TL destek sağlanması amaçlanıyor. Gençlerin, özellikle de tarım, hayvancılık merkezli bölüm mezunu iseler; köye teşvik edilmesi, ham madde üretimimizi canlandırma konusunda ekonomik destek sağlanması için bu hibe desteği verilmektedir. Bu destek büyük şehirlerde ya da nüfusu çok olan bir yerin şehir merkezinde bulunanlardan ziyade köy gibi kırsal alanlara dönüş yapacak gençlere ve çiftçilere verilecektir. Milli Tarım Projesi ile ilişkilendirilen Köye Dönüş Projesinde şu anlık 18 yaş sınırı var; ancak projeye talep olursa devletin yaş sınırlaması getireceği konuşuluyor. Yaş sınırlamasının 24 ile 30 yaş aralığında, ortalama 27 olması planlanıyor; bunun nedeni ise sorumluluk alabilecek gençleri, diğerlerinden ayıklamak, tahsilini tamamlamış gençleri iş hayatına özendirmekten kaynaklanıyor. Ayrıca 30 bin TL olan hibe, 15.000 gence verilecek, ve açıkçası isteyeni de oldukça fazla.  Bu yüzden devlet titiz bir şekilde inceleme yapmak, vereceği hibenin ar olarak geri dönüşünü sağlamak için biraz daha hassas davranıyor.

Köye Dönüş Projesi 30 Bin TL Hibe Kredi

Köye Dönüş Projesi Hakkında Detaylar

Başta İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan gençler olmak üzere, şayet bu gençlerin işi yoksa, düzenli geliri ya da mülkü yoksa, geçim sıkıntısı çekiyorlarsa, evlilerse ya da bekarlarsa; hayatını devam ettirmek için yeterli şartları oluşturamıyorlarsa devlet özellikle bu gençleri köye özendirmeye çalışmaktadır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden ( Örneğin Ziraat Mühendisliği) mezun olanların diğerlerine göre şansları daha yaver gidecektir, çünkü devlet bu gençlere zaten tecrübe sahibi gözüyle bakacaktır. Bunun yanında köye dönüş projesi metropol şehirlerde bulunan işsizlik sorununa da el atmayı amaçlar. Milli ekonomiye katkı sağlaması planlanan, tarımsal veya hayvansal destekli ürünleri ithal etmek yerine bu ham madde açığını kapatmak, en azından satamasak dahi en azından dışarıdan talep etmeyecek şekilde eşitlemek için bu proje hazırlanmıştır. Köye Dönüş Projesi için her şehirden belli sayıda gence kontenjan açılacak, toplamda 81 ilin genelinde 15.000 genç seçilecektir. İstanbul gibi büyük bir şehirle Muğla gibi bir şehrin kontenjan sayısı elbette aynı olmayacaktır. İşsizliğin en fazla olduğu yere en çok kontenjan açılacaktır.

Köye Gidilirse Ne Olacak?

Devletin seçeceği 15.000 kişi içerisine giren gençler köye gideceklerse öncesinde belli başlı bilgilerine devlet dairesine iletmelidir. Bu bilgiler medeni hali, eşi, eşinin işi, varsa çocuğu, eğitimi ve yaşı ile alakalıdır. Bunun sonucunda gideceği yerde yeni bir düzen kuracak olan gençlerin adres bilgilerini, ikametgahlarını da bulunduğu yere aldırması gerekir. Köye gitmeye hak kazanan gençlere 30 bin TL verilecek, iş planı hazırlamaları ve bu parayı kısa vadede, orta vadede ve uzun vadede nasıl değerlendirecekleri konusunda bilgi vermeleri, sunum yapmaları istenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir