Blog

Köye Dönüş Projesi Nedir?

Köye Dönüş Projesi Nedir?

Köye Dönüş Projesi Başladı ? 

Teknolojinin hızla yükselmesi ve eğitim düzeyinin artmasına paralel olarak artış gösteren şehirleşme sonucunda köyde yaşayan kişiler şehirlere göçmüş ve üretimde azalma meydana gelmiş bulunmaktadır. Bu durumların sonucunda da köylerde tarım yapılması gereken bölgeler çorak arazilere dönüşmüş şehirlerde ise işsizlik oranları gittikçe yükselmeye başlamış bulunmaktadır. Bu olaylardan dolayı köye dönüş projesi 2017 senesinde uygulamaya konulmuştur. Değişik birtakım proje planları yardımıyla da desteklenen bu projelerin amacı çiftçilerimizin ve genç tarımcılarımızın yeniden köylerine dönerek bu destekler ile birlikte üretimi tekrar ayağa kaldırmaları olmaktadır.

Nasıl Müracaat Edilir?

Köye dönüş projesi için nereye başvurulur diyen kişilerin ilk olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın internet sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. İnternet üzerinden müracaat işlemlerini gerçekleştirebilen kişilerin talep edilen koşullara da sahip olmaları gerekmektedir. Müracaat esnasında vatandaşlardan birtakım bilgiler alınmaktadır. Bu bilgilerin alınmasının temel amacı girişimcinin bu projeye uyum sağlayıp sağlayamayacağının tespit edilmesi ve incelenmesidir. Köye dönüş projesinden kimler yararlanabilir ve köye dönüş projesi 2017 şartları nelerdir açıklamak gerekir ise aranan koşullar şunlardır;

 • Müracaat edecek olan kişinin 25 – 40 yaş aralığında bulunması gerekmektedir.
 • İş alanının belirlenmesi ve iş planının oluşturulması gerekmektedir.
 • SGK incelemesinde müracaat işleminin gerçekleştirildiği tarihten itibaren herhangi bir işte çalışmıyor olarak gözükmeleri gerekmektedir.
 • Esnaf ya da KOBİ olmamaları gerekmektedir.
 • Öğrenci olmamaları gerekmektedir.
 • 30 bin lira hibe kredisini kullanmak için bu kredi haricinde diğer herhangi bir krediye müracaat etmemiş olması gerekmektedir.

Şartları tamamlayan kişilerin temin etmesi gereken birtakım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ise şunlardır;

 • SGK tarafından verilecek olan işsizlik belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Proje yerinin tapusunun belgeleri
 • Proje hakkında eğitim belgesi
 • Eğer varsa coğrafi işaret tescil belgesi
 • Diploma
 • İkametgâh
 • Projenin kurulduğu yerin kira sözleşmesi

Bütün bu evrakların tamamlanmasının ardından İl ya da İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bizzat kendiniz müracaat etmelisiniz. Köye dönüş projesi yoğun ilgi görmesine rağmen hala üretimde açık bulunmaktadır ve beklenen yükseliş yaşanmamaktadır. Proje aynı zamanda genç kesimin köylere geri dönmesi amacıyla hazırlandığından dolayı 25 – 40 yaş aralığındaki kişilere hususi olmasının farklı bir yanı daha bulunmaktadır. Projenin yapılacağı yerin nüfusunun 20 binden düşük olması kaydıyla sadece bu bölgede ikametgâhları bulunan kişiler projeden faydalanabilmektedir.

Proje Kapsamında Verilen Kredi ve Hibe Destekleri

Köye dönüş projesinde kişilere verilecek olan ücretler kendi aralarında değişmektedir. Genellikle meyve, sebze ya da hayvan yetiştiriciliğinde başlamaya karar vermiş olan kişilere 30 bin lira hibe desteği sağlanırken girişimciler eğer yaptıkları hesap sonucunda daha fazla bir miktara ihtiyaç duyarlarsa anlaşmalı bankalardan sıfır faizli olarak kredi kullanabilmektedirler. Aynı zamanda sıfır faizli kredi imkânından faydalanmayı düşünen kişiler sıfır faizli 50 bin liraya kadar kredi çekebilirken eğer arzu ederlerse düşük faizli olarak 100 bin liraya kadar kredi kullanma imkânından faydalanabilirler. Bu kredi imkânlarını kullanarak köyünüze dönebilir ve devletin desteği altında işlerinizi yönetebilirsiniz. Üstelik bu dönüş sürecinde vereceğiniz tek para köye dönüş yol parası olacaktır. Diğer bütün iş giderlerinizi devlet destekli kredileri kullanarak ödeyebilirsiniz.

Köye Dönüş Projesinin Kapsadığı İller Hangileri?

Bilindiği gibi ülkemizin nüfusu oldukça hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Nüfus bir yana ülkemizde bulunan 81 ilde köy sayısı da nüfusları gibi değişim göstermektedir. Devletimiz bulunan bu durumu göz önünde bulundurarak yapmış olduğu bu projeyi 81 ilimizi kapsayacak şekilde yapmaktadır. Yapılan proje dahilinde kişiler nüfusu 20 bin altında olan noktalarda proje katılımını gerçekleştirebiliyorlar. Bunun dışında ise köye dönüş adına planlama yapan kişilerin bir çiftçilik adına uğraş vermesi veyahut da hayvancılık adına faaliyeti bulunması da bir şart olaraktan karşılarına çıkmaktadır. Kişiler yaş sınırı ve nüfus sınırını aşıyor ise 30 Bin TL hibe alma şansını elde etmektedir.

 

 

 

 

2 Yorum

 1. Merhaba Fuat bey;

  Köye dönüş projesi taslağına ulaşmak istiyorum ama bir türlü resmi bir yazı göremedi bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirm

 2. Merhaba Fuat bey;

  Köye dönüş projesi taslağına ulaşmak istiyorum ama bir türlü resmi bir yazı göremedi bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir