Blog

KOSGEB’den KOBİ’lere 500 Milyon TL Destek Sağlanacak

KOSGEB’den KOBİ’lere 500 Milyon TL Destek Sağlanacak

Kendi işini kurmak isteyenlere verdiği destekle bilinen KOSGEB, yapılan son açıklamada girişimcilere devlet bütçesinden tam olarak 500 milyon TL ayrıldığını belirtiyor ve bu konuda çeşitli noktalardan açıklık getiriyor. KOBİ’lere verdikleri desteği her anlamda anlatan, bu desteğin devamlılığı için belli başlı yeni şartlar koştuğundan bahseden Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Aktaş, ayrılan bu bütçenin geri dönüşleri hakkında da açıklamalar yaptı, girişimci adaylarını çeşitli noktalarda uyardı/ bilgilendirdi.

İlk Şart KOSGEB Kaydı

Mehmet Aktaş devletin KOBİ’lere sunduğu 500 milyon TL’lik maddi destekten yararlanmak isteyenlerin öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları gerektiğinden bahsetti, henüz kaydını yaptırmayanları da bu konuda uyardı. Yalnızca aktif kayıtlı olan kişilerin maddi desteklerden yararlanabileceğinin altını defalarca çizdi, girişimcileri KOSGEB’e üyeliğe davet etti.

Yeni Şartlar Eklendi!

KOBİ desteğine orta ve yüksek teknoloji sektörlerinde yer alan kişilerin başvuru yapacağını ancak onaylanmaları için belli başlı şartları yerine getirmiş olmaları gerektiğinden bahsetti. Zaten bu tip girişimcilik faaliyetlerinin temel sebebi işsizlik sorununa çözüm bulmak olduğu için KOBİ’lerin öncelikle yanlarında çalışan kişi sayısını minimum üç yapmaları gerektiğini vurguladı. Böylece temel amaçlardan olan işsizlik sıkıntısından KOBİ başına 3 kişiyi daha çekip çıkarmış oldu.

Yıllık Hasılatın Ne Kadar Olduğu Önemli

Mehmet Aktaş KOBİ’lerin yıllık net karının en az 300.000 TL olması gerektiğini belirtti, zaten 500 milyon TL gibi dev bir yatırım yapılmasının amacı da ciddi karlar elde etmekten geçtiği için bu rakam oldukça olağan. Öncelikli amaç devlet ekonomisine katkı sağlamak, dünya çapında tanınan markaların ülkemizden çıkışını sağlamak ve şu anda yaklaşık %11 oranında seyreden işsizliğin önüne geçmek, bu yüzden fikirlerin paraya dönüşebileceği projelerin önü son derece açık.

İşletme Başına 1 Milyon TL!

Mehmet Aktaş işletmelere duruma göre 300.000 TL geri ödemesiz, 700.000 TL ise geri ödemeli olacak şekilde yaklaşık 1.000.000 TL’lik bir desteğin verilebileceğini açıkladı, son başvuru tarihinin ise 20 Ekim 2017 olduğunu dile getirdi.

1 Milyon TL’lik Destek Hakkında

Rakam her ne kadar kulağa hoş gelse de yaptığınız ilk başvuru sonucu elbette tak diye elinize bu kadar büyük bir para geçmeyecek. KOBİ’lere sağlanan bu imkandan yararlanmak için öncelikle yukarda saydığımız şartları yerine getirmiş, yıllık 300.000 TL gelire sahip bir işletmenin sahibi olmalısınız. Devlet nasıl olsa işlettiğiniz yer kar ediyor diye, işleri büyütme fikrinize sıcak bakacak, böylece 1 Milyon TL’yi vermekte çekinmeyecektir. 700.000 TL olan kredi için, eğer almaya hak kazandıysanız o değerde teminat verebileceğiniz mülkünüz olmalıdır. Yani devlet her ne kadar 300.000 TL’yi siz zaten kazanıyorsunuz ve işsizlere iş imkanı sağlıyorsunuz diye size hibe etse de, 700.000 TL için aynı durum söz konusu değildir, teminat zorunluluğu vardır. Sonuç olarak 700.000 TL ortalama bir KOBİ’nin yaklaşık 2 senelik kazancı demektir, bunun da garantisi olmadığı için devlete güvence olarak verebileceğiniz bir malınız olmalıdır.

Detaylı Bilgiler ve Projeler Hakkında

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı olan Mehmet Aktaş detaylı bilginin KOSGEB ve başkanlığını yapmış olduğu kurumdan alınabileceğine değindi, desteği veren kurum kendileri olduğu için yönlendirmelerin de yapılabileceğini kaydetti. KOSGEB kendi işini kurmak isteyenlere yeni düzenlemelere göre dersler de verecek, kişilerin projelerini canlandıracak önerilerde de bulunacak. Kişilerin planlarını kara dönüştüren KOSGEB, uzun süredir çeşitli destekler sağladığı için sizin de girişimci olmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir