Blog

KOSGEB Tarafından Desteklenmeyen Sektörler

KOSGEB Tarafından Desteklenmeyen Sektörler

KOSGEB kendi iş yerini açmak isteyenlere öncü olarak hibe kredi veren, daha fazlasını isteyenlere ise sıfır faizli 100.000 TL’ye kadar nakit imkanı sunan bir kurumdur. Bu kurum gelecek vaat eden her projeye yatırım yapmaktadır, bunun sebebi ise ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan girişimleri desteklemek ve sürekliliğini sağlamak istemesinden kaynaklanır. Ancak bu kurum her şart ve koşulda kredi  desteği sağlamaz. Öncelikle KOSGEB’den kredi alabilmek için veri tabanında kayıtlı olmak ve 32 saatlik zorunlu eğitimden geçmek gerekir. Bu eğitim uygulamalı girişimcilik ve işletme derslerini bünyesinde bulundurur. Bu derslere katılım zorunludur, aksi takdirde hibe desteği verilmeyecektir. Dersi geçtikten sonra kişilerden iş planı hazırlanması istenir, nasıl hazırlanacağına eğitim sırasında değinilir, detaylıca öğretilir. Bu aşamadan sonra KOSGEB’e vereceğiniz iş planları yetkililerce incelenir, belli başlı sektörlere kesinlikle destek verilmediği için dolayısıyla size hibe kredi alma imkanı sağlanmayacaktır.

Destek Verilmeyen Tarım Ürünleri

 • KOSGEB uzun ömürlü olmayan hiçbir tarım ürününe yatırım yapmaz, bunun için size 5.000 TL dahi olsa vermez, vereceği hibenin sadece bir senelik geri dönüşü olduğunu bilir, bu yüzden desteğini esirger.
 • Karı ne olursa olsun atlarla alakalı hiçbir projeye destek vermez, çiftliğini kurmak isteseniz bile, atçılığın sadece belli başlı sektörlerde kazanç getirdiğini bilen KOSGEB, size bu noktada da destek vermeyecektir.
 • Uyuşturucu yerine geçebilen, kullanacak olan kişilerde anlık şuur kaybına yol açan, bağımlılık yapan hiçbir ürünün üretimine destek vermez; bu ürünler eczacılık amacıyla dahi üretilmiş olsa bile yine de devlet kontrolü gerektirdiği için bu sektöre para yatırmaz.
 • Tütün, üzüm ve yağlı meyve üretimine destek verilmez, ancak bu yerlerin üretim alanlarının kurulması için küçük de olsa destek verme ihtimali vardır. Bu durum hayvancılık ile açıklanabilir; örneğin KOSGEB canlı hayvan alımı için destek sağlamasa bile kümes hayvancılığı, sera hayvancılığı gibi alanlarda tesis kurulmasında öncü olabilmektedir.

Destek Verilmeyen Hayvancılık Alanları

 • Canlı hayvan yetiştirme olayına hibe kredi vermeyen ancak çiftliklerinin kurulması için girişimci adaylara destek sağlayan KOSGEB, balıkçılık konusunda da maalesef kişileri herhangi bir eğitimden geçirmiyor, kredi vermiyor ve tesis kurulması için de para yatırmıyor. Genellikle mevsimsel olan, kısa dönemleri projelere yönelimi azaltmak için girişimlerde bulunan bu kurum, iklimin ekonomideki etkisini azaltmaya çalışıyor.
 • Domuz hayvanıyla alakalı hiçbir yatırıma sıcak bakmayan KOSGEB bunu hem ahlaki değerleri göz önünde bulundurarak hem de sağlık açısından son derece zararlı bulduğu için desteklemiyor. Domuz tüketiminin başlıca zararı; etin vücuttan 48 derece haricinde çıkmamasından kaynaklanır. Ancak insan vücudu 48 derece sıcaklığa ulaşamaz, ulaştığı takdirde ölür. Bu yüzden sağlık için bu etin tüketimi son derece zararlıdır.
 • İçecek üretimi için gereken hiçbir hayvancılık ya da tarım ürününe destek verilmez; örneğin bira fabrikası kurmak istiyorsanız size arpa üretim alanı desteği sağlanmaz.

Destek Verilmeyen Toptan ve Perakende Alanları

 • Alkollü içecek satışını toptan ya da perakende olacak şekilde sağlayanlara destek vermez, buna TEKEL bayileri örnek olarak verilebilir. Bunun yanında bir genelleme yapacak olursak sağlığa zararlı olan tütün, alkol ve benzeri hiçbir ürün için girişimcilik planı hazırlayıp KOSGEB’e başvuru yapma zahmetinde bulunmayın, alacağınız cevap kesin olarak hayır olacaktır.
 • Bar açmak, kahvehane kurmak isteyenlere girişimcilik hibesi verilmez, ayrıca diskolar ve kokteyl mekanları açmak için de bu kurum destek sağlamayacaktır. Halkı kötü yönlendirecek mekanların başında gelen kumarhanelere de elbette destek verilmeyecektir. Planınız ne kadar kar getirici yönde olursa olsun, devlet eliyle zaten yasal olmayan bir şeye destek sağlanmaz; bunun için ille de destek almanız gerekiyorsa özel bankalara başvurmanız daha akıl karı olacaktır.
KOSGEB Tarafından Desteklenmeyen Sektörler

Destek Verilmeyen Bilişim Alanları

Sinema filmi, televizyon dizisi, kişisel kanal videosu gibi getireceği getir internet üzerinden ve şüpheli olacak alanlara yatırım yapmayan KOSGEB, daha somut veriler ve işler istemektedir. Albüm çıkarmak isteyenlere, stüdyo açmak isteyenlere de yine KOSGEB tarafından girişimcilik hibesi verilmez. Ancak 5.000 TL gibi bir ihtiyaç kredisi ile düşük faizleri kabul ederek dilerseniz mini stüdyonuzu oluşturabilirsiniz; bunun için de bankalara müracaat etmeniz gerekir. Hem KOSGEB’in zorunlu eğitimi olmaksızın nakit para elde edeceksiniz, hem de zaman kaybetmeden işletmenizi hazırlamaya başlayacaksınız.

Destek Verilmeyen Finans Sektörleri

 • Size kredi verme, tefe koyma veya para dağıtma hakkı tanıyan hiçbir işletmeye bir devlet kurumu olan KOSGEB destek vermeyecektir, bunun yanında finansal amaçlı kiralama hizmetleri, emeklilik fonlarına etki edebilecek herhangi bir işletme açmak da KOSGEB kredisi ile yasaktır.
 • Sigortacılık faaliyeti yapma imkanı tanıyan işletme sahibi olmanız da kısıtlanır, zaten size ilk etapta verilecek olan 10 bin TL veya 20 bin TL ile bu çok da mümkün olmayacaktır. Sigortacılık daha fazla nakit paraya gereksinim duyan alanlardan bir tanesidir.

Destek Verilmeyen Eğitim Alanları

 • KOSGEB ana okulu, ilk okul, orta okul, lise ve üniversite ayırt etmeksizin, okul açmanızı, eğitim veren bir ortam oluşturmanızı sağlayacak olan hibeyi size sağlamaz. Zaten vermiş olduğu krediyi takip eden, rapor isteyen ve kar marşını düzenli periyotlarla kontrol eden KOSGEB, düzenlemelerine aykırı gördüğü bir durumda hemen müdahale edecektir.

NOT: Kısacası KOSGEB uyuşturucu maddeyi devlet eline, finans sektörünü ekonomiden anlayan ve sermayesi olan yatırımcıya, eğitim gibi hassas bir mevzuyu kaliteli eğitimci adaylarına bırakmaktan yanadır. Vermiş olduğu 32 saatlik eğitimle size her şeyi öğretemeyeceğinin farkında olan KOSGEB, alanlarını sınırlandırma kararını vermiş, kesin sınırlarının dışına hiçbir zaman için çıkmamıştır. İş planınız çok başarılı olabilir, yapacağınız girişim ciddi kazançlar getirebilir; ancak politikalara aykırı ise hibe desteği elbette sağlanmayacaktır.

2 Yorum

 1. Merhaba bir sorum olacak. Belediyeden ihale ile kiralanan bir yere büfe açmak istiyorum . KOSGEB destekler mi

 2. Merhaba bir sorum olacak. Belediyeden ihale ile kiralanan bir yere büfe açmak istiyorum . KOSGEB destekler mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir