Blog

  • Anasayfa
  • KOSGEB

KOSGEB Nedir, Ne Kadar Kredi Veriyor ?         

KOSGEB Nedir, Ne Kadar Kredi Veriyor ?         

KOSGEB Nedir?         

1990 yılında imalat sanayii girişimcilerini desteklemek amaçlı kurulan ve tam açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan bu kurumun amacı ilk kurulduğu yıllarda işletme sahibi olan esnafları desteklemek ve geliştirmekti. Bu kurumun bağlı olduğu bakanlık ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıdır. 2009 yılına gelindiğinde KOSGEB sadece işletmesi olan esnafları değil, yeni işletme açmak isteyen girişimcileri de desteklemeye başladı. KOSGEB destek vereceği girişimciler için bazı şartlar sunuluyor. Bu şartların başında KOSGEB’in belirlediği alanlar da işletme açma isteği geliyor. Kurum yaptığı destekler sayesinde küçük esnafın gelişmesini, refah seviyesini yükseltmeyi ve ülke ekonomisinin yukarı doğru bir ivme ile hareketlenmesini amaçlamaktadır. Girişimcilere verdiği destekler ile ülke ekonomisine büyük yarar sağlayan KOSGEB’in önemi oldukça büyüktür. KOSGEB nereden başvurulur ve KOSGEB nedir nasıl alınır hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlarımızda yazımızı okumaya devam edebilirler.

KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

KOSGEB işletme açmak isteyen girişimciler ile hali hazırda bir işletmeye sahip olan esnaflar ve KOBİ’lere destek sağlıyor. Desteklerin başında 50 bin Türk Lirasına kadar hibe kredi desteği bulunuyor. Hibe kredinin dışında 150 bin Türk Lirasına kadar da faizsiz geri ödemeli kredi alabiliyorsunuz. Özellikle verilen geri ödemeli kredinin koşulları kullanıcıları oldukça mutlu etmektedir.

KOSGEB Kredilerine Nasıl Başvurulur?

Hedeflerini büyüten, sermaye eksiği olan ya da yeni bir işletme kurmak isteyen girişimcilere destek olmak amaçlı çalışmalar yapan KOSGEB’den kredi alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Bunların başında KOSGEB kurumuna kayıt olunması gerekiyor. KOSGEB kurumuna kayıt olunması için internet üzerinde KOSGEB resmi sitesine girerek kullanıcı adı ve parola almanız gerekiyor. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra kuruma kayıt olabilmeniz için karşınıza bir başvuru formu çıkıyor. Formu eksiksiz dolduran ve 18 yaşından büyük olan herkes kuruma kayıt olabilir. Dolayısıyla KOSGEB’e başvuru şartları oldukça önemli noktadadır.

Başvuru yapıldıktan sonra ikinci aşama başlıyor. İkinci aşamada KOSGEB girişimcinin KOBİ düzeyinde olup olmadığını belirlemek için KOBİ beyannamesi adında verilen formu doldurmasını istiyor. Bu formunda eksiksiz doldurularak KOSGEB tarafından belirlenen uzman kişilerce kontrolleri yapılır. Yapılan kontrollerin ardından girişimci kredi alabilecek düzeyde ise uzmanlar tarafından görüşmeler yapılır ve kredi almak için başvuru yapılabilir.

KOSGEB’den Kimler Destek Alabilir?

Devlet tarafından küçük ve orta ölçekli esnafı canlandırmak ve rekabet ortamı oluşturmak için verilen destekten faydalanabilecek üç ana grup vardır. Bu gruplar şu şekildedir;

  • Grup; KOSGEB tarafından açılan iş kurma danışmanlığından teorik ve pratik eğitim almış olan kişiler
  • Grup; Yine KOSGEB tarafından sağlanan ve yükseköğretim sınırları içinde gösterilen uygulamalı girişimcilik eğitim programı tarafından eğitim görenler ve verilen eğitimi başarı ile tamamlayanlar
  • Grup; İş Geliştirme Merkezi’nin (İŞGEM) veri tabanına kayıtlı halde en az bir yıl süre ile işletme sahibi olanlar

Bu 3 ana gruplardan her hangi birinde bulunan girişimciler devlet destekli esnaf kredilerinden faydalanma olanağına sahiptir.

KOSGEB’den Devlet Desteği Alabilme Şartları 2017

Devlet destekli KOSGEB kredisinden faydalanabilmek için bazı koşullar vardır. KOSGEB kimler alabilir, KOSGEB nedir ve nasıl faydalanılır? Bu koşulları KOSGEB belirlemiştir. İlk olarak kuruma başvuru ve kayıt yapılması gerekir. Kayıt işlemlerinin ardından KOSGEB tarafından ülkemizin her ilinde açılan girişimcilik kurslarına katılmalı ve başarı ile tamamlamalısınız. Kursları tamamlamanızın ardından kurslardan edindiğiniz bilgi ile proje hazırlamalısınız. Hazırladığınız projeyi yani iş planını ve kurstan aldığınız sertifikayı KOSGEB komisyonuna sunmalısınız. Komisyon iş planınıza onay vermesi halinde kredi alabilirsiniz. Kredi kullanımı süreci de şu şekilde ilerlemektedir;

  • Açacağınız işletmenin ilk olarak kurulum masraflarını belirlemeniz gerekir
  • İşletme için gereken kurulum masrafları ilk olarak kişinin cebinden çıkar
  • Yapacağınız tüm masrafları faturalandırmanız gerekir
  • Kurulumun bitmesinin ardından masrafların faturalarını KOSGEB’e sunmanız gerekmektedir
  • KOSGEB getireceğiniz faturalar üzerinden yani kanıtlanan harcamalar üzerinde size destek kredi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir