Blog

KOSGEB’den Kursa Katılan Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Kredi Fırsatı

KOSGEB’den Kursa Katılan Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Kredi Fırsatı

KOSGEB devlet teşviki ile iş kurmak isteyenlerin başvurduğu bir kurumdur, bu kurum sizin projelerinize ve fikirlerinize para yatırır, kazanca dönüştüğü takdirde ülke ekonomisine destek vermenizi bekler. KOSGEB’in yoğunlaştığı belli başlı sektörler vardır ve bu sektörler kısaca sanayi, gıda, tarım ve hayvancılıktır denilebilir. Sanayinin hemen her koluna yatırım yapan bu kurum, bir miktar parayı size hibe eder, uzun vadede kar elde etmenizi ister. Zaten uzun senelerdir bu işi yaptığından projeleriniz ile alakalı ufak noktalarda size yardımcı olur, hem sizin hem de devletin kazanması için gereken parayı size temin etmede ön ayaktır denebilir.

50.000 TL Hibe Veriliyor

Kefile ihtiyaç duymadan, size herhangi bir senet imzalatılmadan, tamamen devletin desteğini arkanıza alarak girişimcilik yapabileceğiniz bir fırsat ayağınıza kadar geliyor, KOSGEB geri ödeme şartı koşmadan sizlere 50.000 TL hibe veriyor. Bunun yanında projeleri daha yüksek meblağlara bakan kişileri şayet desteklerse 0 faizli 100.000 TL değerinde kredi alma imkanını da sizlere sunuyor. Bunun için birkaç zorunlu şart sunan KOSGEB öncelikle size vermiş olduğu paranın boşa gitmesini istemiyor, uzun ya da kısa vadede gelir getiren bir iş veren olmanızı sağlıyor. KOSGEB’in destek verdiği yatırımlar genel olarak kırsal kesimdeki ekonomiyi canlandırmaya yönelik olsa da şehirleşmenin hüküm sürdüğü yerlerdeki mantıklı girişimleri de değerlendirmeye alıyor.

KOSGEB Kursu Hakkında Bilgi

50 bin TL’lik devlet desteği elbette belli şartlar sunularak veriliyor, bu şartlardan birisi ve en önemlisi ise bu kurumun verecek olduğu kurslara katılma şartı. Yani KOSGEB tarafından 32 saatlik olan bir kurs programı var, ve kurum bu kurs programına katılıp, derste anlatılanları mantık çerçevesine oturtup girişim yapmak isteyenlere hibe desteği sağlamış olacak.

Zorunlu Dersin İyi Tarafları Var!

Öncelikle hibe desteği alırken çok sıkı şartlar altında değerlendirilmiyor, belli başlı sektörler arasında sıkışıp kalmıyorsunuz. KOSGEB vermiş olduğu eğitimin son derece yararlı olduğunu söylediği için bu kursa katılanlara ister gıda ister sanayi ister tekstil, hangi alanda olursa olsun destek vereceğini dile getiriyor. Gittikçe artan işsizliğe bir çözüm önerisi olarak sunulan bu imkanlar ve eğitim halkın bilinçlenmesi, işletmeci kimliğine bürünmesi için fayda sağlar özellikte oluyor.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Hakkında

Kurum hibe desteğinin ve eğitiminin yanı sıra yeni düzenlemeler getirerek sıfır faizli olan kredisine 2 sene geri ödemesizlik şartı koyuyor. Bunu yapma nedeni ise iş yerini açan kişinin iki sene içerisinde kar zarar tablosunu daha net görmesini sağlamak, işlerini oturtmasını ve düzenli müşterilerini edinmesini beklemekten geçiyor. Kısaca kurum size toplamda 150.000 TL veriyor, kredi kısmı için 2 sene hiçbir şekilde sizden para talep etmiyor, üstelik siz bunları yaparken belli bir plan program dahilinde ilerleyin diye de sizi 32 derslik bir eğitimden geçiriyor.

KOSGEB Kursuna Nasıl Katılabilirim?

Kurs iki aşamadan oluşuyor ve toplamda size 102 ders saati boyunca girişimcilik, yöneticilik, desteklenen sektörler ve daha birçok konuda eğitim veriliyor. İlk aşamada KOSGEB’e kayıt oluyorsunuz ve 70 saatlik bir derse tabii tutuluyorsunuz. Geniş bir zamana yayılan bu ders saatinde uygulamalı girişimciliğe dair fikir elde ediyorsunuz, bu aşamadan başarılı bir şekilde ayrılırsanız ise sizi 32 dersten oluşan ikinci bir aşama bekliyor. Toplamda 102 saatlik bir eğitime tabii tutuluyorsunuz; bunun sebebi ise kişi başına 150.000 TL veren KOSGEB’in, para verdiği kişileri doğru alanlara yönlendirme isteğinden kaynaklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir