Blog

KOSGEB Kredisiyle Market Açılır mı?

KOSGEB Kredisiyle Market Açılır mı?

Market, Süpermarket, Bakkal dükkanı, mahalle bakkalı ve büfe gibi bakkaliye grubundaki işleri KOSGEB teşviği adı altında kredi alarak açmak mümkündür. Yalnız bu krediyi alabilmeniz için bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları yerine getiren kişiler market açmak için ve ya açmış olduğu market için KOSGEB kredisi başvurusu yapabilirler.

Market Açmak İçin KOSGEB Kredisi

Günümüzün en popüler olan işlerinden bir tanesi market işletmeciliğidir. Devamlı sıcak paranın döndüğü sektörde neredeyse her sokak başında bir market olmaya başlamıştır. Bir market açarak sizlerde para kazanabilirsiniz. Hatta ufacık bir büfeniz bile olsa o büfeden iyi paralar kazanabilirsiniz. Market açmak isteyen kişiler eğer sermaye bulamıyorlarsa banka kredilerine ve KOSGEB Hibe kredilerine başvuru yapmaktadırlar. Banka kredisi başvurusu yaptığınızda yeni açacağınız bir yere hiçbir banka kredi vermemektedir. Bu kredi desteğini üslubuna uygun sadece KOSGEB adı altına alabilirsiniz.

KOSGEB market kredisi için gerekli olan bazı şartlar vardır. İsterseniz ufak bir büfe, isterseniz sokakta bir bakkal, isterseniz de büyük bir süpermarket açın. Ne açarsanız açın KOSGEB kredisi almanız için iyi bir iş planınız olması gerekmektedir. Bu iş planında dükkan açmak istediğiniz mevkiyi, tahmin ettiğiniz müşteri portföyünü , rakiplerinizle yapılan analizi ve gelir gider tablosundaki dengeyi belirtmeniz gerekmektedir. Bu iş planını KOSGEB yetkilileri tarafından incelendikten sonra, kredinizin durumu belli olacaktır.

Market açmak için KOSGEB kredisi alacaklara önemli bir uyarı da bulunmak istiyoruz. Eğer hiç sermayeniz yoksa KOSGEB’ten market kredisi için hibe ve ya sıfır faizli kredi almanız mümkün değildir. Ama eğer marketi açmadan, dükkan sahibi ile, tadilatçı ile, mobilyacı ve toptancı ile ödemeyi KOSGEB’ten gelen parayla ödeyeceğinizi söyleyen sözleşme yapıp bu şekilde de KOSGEB kredisine başvurabilirsiniz. Eğer bunları karşılayamıyorsanız bankalardan ihtiyaç kredisi alıp market açıp hemen başvuru yapabilirsiniz. İyi bir iş planınız var ise KOSGEB size destek olacaktır. KOSGEB genellikle işyerlerini büyütmek için destek olan bir kuruluştur. Bu yüzden hiç sermayeniz yoksa bu krediye başvurmak boşa zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır.

Bakkal Dükkanı Ne Kadar Maliyetle Açılır?

Bir bakkal dükkanı açmak istiyorsanız, öncelikli olarak devren satan yerlere bakmanızı öneririz. Sonuçta müşteri portföyünü yakalamış bir bakkalla yeni açılacak bakkal arasında çok fark vardır. Eğer sıfırdan bir bakkal açmayı düşünüyorsanız en az 50.000 TL ile 100.000 TL arasında bir miktar paraya ihtiyacınız olabilir. Bu dükkanı tuttuğunuz yere göre değişir. Mahalle arasındaki bir bakkalla çarşı içindeki bir bakkal aynı olmayacaktır.

İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İş planı hazırlamak için ve asıl önemli olan KOSGEB’ten kredi almak için uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Bu eğitimler tamamen ücretsiz olup burada sizlere İş planı hakkında bilgiler verilmektedir. Bu eğitim sonucunda sertifika alarak KOSGEB Hibe kredilerine 150.000 TL’ye kadar başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB Başvuru

KOSGEB ile market açmak için başvurmak istiyorsanız size en yakın KOSGEB birimine ve ya İŞ-KUR’a başvurmanız gerekmektedir. Belli aralıklarda düzenlenen KOSGEB kursları yani uygulamalı girişimcilik kurslarına girmeniz istenecektir. Kurslar 32 saat olacaktır. Belli günlerde kursa katılıp İş planı hakkında bilgi sahibi olacaksınızdır. Kursta ayrıca KOSGEB kredisine nasıl başvuru yapacağınızı da çalışmış olacak hiçbir hata yapmadan kredi başvurunuzu yapacaksınız. Bu Kurslar tamamen ücretsizdir. KOSGEB girişimcilere 50 bin lira Hibe, 100 bin lirada faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Kursu bitirip, iş planınızı hazırladıktan sonra hemen KOSGEB kredisine başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB uzmanları tarafından projeniz incelendikten sonra olumlu olma durumunda KOSGEB kredisi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir