Blog

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları

KOSGEB, ülkemizde birçok kuruluşa ve girişimci vatandaşlara desteklerini sağlayan bir kuruluş olmasıyla birlikte girişimci kişilerinde başarı kaynağı olmaktadır. Her konuda devlet destekli kredi olanakları ayrıca hibe ve sıfır faizli kredilerle bir kişinin iş yeri açma ya da işini büyütme talebindeki en büyük destekçisidir. KOSGEB Başkanlığı, içinde bulunduğumuz 2017 yılında da ev hanımlarına desteklerini sürdürmektedir. Bu desteklerle birlikte girişimci kadınlara, kendilerine bir iş kurabilmesi için devlet desteği sağlanmaktadır. Bu desteğin sağlanmasıyla kadın girişimcilerimiz kendi yeteneklerinin olduğu bölümlerde bir işletme açarak gelir elde edebileceklerdir. Bu konuda gereken desteğin sağlanabilmesi için gerekli şartları yerine getiren kadınlar 50.000 TL hibe desteğiyle birlikte faizsiz kredilerden de yararlanabileceklerdir. Bu desteklerin başlamasıyla birlikte proje kapsamında kuaför, bijuteri, ev yemekleri yapan bir işletme ya da kadınlarla ilgili ürünlerin satıldığı bir iş yeri açılabilecek. Bu iş yerlerini açabilmek için hepimizin de bildiği gibi ilk başta bir birikim gerekir. Bu birikimi de devletten koşulsuz, şartsız hibe olarak alacaklardır. Kadın girişimciler neler yapabilir? Sorusunun cevabını da yazımızda öğrenebileceksiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri

Genel olarak çalışmayan ev hanımlarının yararlandığı krediler bu zamankinden farklıydı. Devlet tarafından eskiden çalışmayan ev hanımlarımıza mikro kredi imkanları verilmekteydi. Bu mikro kredilerle birlikte iş hayatına başlayan ve hedeflerini yükseklere çıkartan bayan vatandaşlarımız için esnaflık yolunda da büyük bir yol ve destek açıldı. Bayanlarımız KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2017 projesi ile birlikte kolaylıkla işlerini yürütür ve büyütebilir haldedirler. Artık bu desteklere başvuru yaparak esnaflık için bir adım atabilirsiniz. Hibe destekleriyle birlikte de en başta bir iş yeri kurmak için birikimin sağlanması büyük bir ayrıcalık olacaktır. Birçok vakıf bu konuda ev hanımlarına desteklerini sağlayarak mikro krediler konusunda yardımcı olmaktadır. Devletimiz ilk olarak girişimci kadınlarımıza KOSGEB kadın girişimci desteğinden faydalanmaları için bir yol göstermiştir. Kadınlarımız bu projelere başvuru yapmak için ikamet ettiği yerlerde bulunan KOSGEB binalarına gidip gereken bilgiyi almaları ve istenilen evrak ve dosyaları tamamlamaları gerekmektedir. KOSGEB, sağladığı bütün desteklerde belirli şart ve koşullar aramaktadır. Bu şart ve koşulları karşılamayan kişiler bu desteklerden faydalanamaz iken şart ve koşulları yerine getiren kişiler bu destekten kolaylıkla faydalanabileceklerdir. Devlet ile birlikte KOSGEB’in sağlamış olduğu bu desteklerle birlikte hem bir gelir kapısı açmak hem de iş yerinizi büyütmek adına kocaman bir adım atmak artık sizin elinizde.

Devlet Teşvik Desteğinden Yararlanabilmek İçin Gerekenler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için belirlenen şart ve koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Kosgeb başvuru şartları sayesinde her başvuran kişi dikkate alınmayacaktır. Bu destekten faydalanabilmek için gerekenleri maddeleyerek açıklayacak olursak;

  • İlk olarak KOSGEB Kadın Girişimci Desteği kapsamında yapılacak olan ve KOSGEB’in hazırlamış olduğu Kosgeb girişimci kursuna katılarak bir girişimcilik belgesi elde etmek gerekmektedir.
  • Ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamanız gerekmektedir.
  • KOSGEB’in sağlamış olduğu bu eğitim gereken kişi sayısı sağladığı sürece her il ve ilçede yapılmaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi KOSGEB binalarına giderek almanız mümkündür.
  • Ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Belediyelerde, Halk Eğitim Merkezlerinde ve de Üniversitelerde sağlanmaktadır.

Eğitim Sonrasında İş Planı

Verilecek olan eğitimin sonrasında alınacak belge ile birlikte bir iş planı hazırlamanız ve bu iş planını desteğe başvuru yapacağınız zaman KOSGEB’e sunmanız gerekmektedir. İş planları bu başvurularda en önemli noktadır. Alacağınız eğitim ile iyi bir iş planı nasıl hazırlanır öğrenecek ve buna göre hareket edeceksiniz. Sizlere kosgeb girişimcilik proje örnekleri de gösterilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir