Blog

KOSGEB İş Planı Örnekleri Hakkında Detaylı Bilgiler

KOSGEB İş Planı Örnekleri Hakkında Detaylı Bilgiler

KOSGEB kendi iş yerini açmak isteyenlere yardımcı olan ve maddi destek veren kurumlardan bir tanesidir, maddi desteği verirken başvuru yapanları dinler, dersler verir ve projelerinde ufak düzeltmeler yapar, bunu yapma sebebi ise hibe edeceği paranın boş yere gitmesini engellemek, ülke ekonomisine gelir getiren projelere katkı sağlamaktır.

Onay Olan Hibe Planları Nelerdir?

Öncelikle hibe imkanından faydalanmak istiyorsanız KODGEB tarafından verilen girişimcilik derslerine katılmanız gerekmektedir, bu dersler 32 saatlik bir ders planına uygundur, plan süresince size işletmeciymiş gibi davranılır, başarılı girişimcilik nasıl olur gösterilir. İş planı hazırlamak için de 32 ders saati olan bu öğretimlere katılmanız zorunludur.

İş Planı Örnekleri Hakkında Detaylı Bilgi

Planınızın başında adınızı say adınızı, adresinizi ve e-posta adresinizi eksiksiz bir şekilde doğru olduğundan emin olarak girmelisiniz, iş planlarınız değerlendirmeden geçerse iletişim için buradaki bilgilerinizden faydalanılacaktır.

İş Hakkında Kısa Bilgi

Kendinizi tanıttıktan sonra iş planının ikinci aşamasında kurmak istediğiniz iş ile alakalı madde madde olacak şekilde kısa bilgi vermeli, işin tanımını yapmalısınız. Tanımda şaibeli kelimeler yerine açık ve net anlam bildiren kelimelerden yana seçiminizi yapmaya özen gösteriniz. Örneğin salma tavukçuluk işine girecekseniz öncelikle kaç tavukluk bir tesis düşündüğünüzü, bu işin ileriye dönük hedeflerini belirtmeniz gerekir. Madde madde yazmak okunma ve doğru anlaşılmayı arttıracaktır.

İş Kurma Süreci Hakkında Kısa Bilgi Veriniz

Örneğin bir yerde büro açmak istiyorsanız bu yerin neresi olduğuna, büronun ne üzerine çalışacağına, anlaşmaların kimlerle ve neden olacağına değinmeniz gerekir. Bu kısımda işin yapılmasından çok kurulum aşamasından bahsetmeli, adım adım yapacaklarınızı yazmalısınız. Bu kısımda yüzeysel ifadelerden ziyade biraz daha detay bilgi verilebilir, okuyan bilgilendirilmelidir.

Kosgeb iş planı örnekleri

Kendinizle Alakalı Resmi Bilgiler

Okuduğunuz son eğitim kurumunu, adresinizi, cep telefonu ve iş yeri telefon numaranızı, medeni durumunuzu, doğum tarihinizi ve yerini, hangi alan üzerinden tahsil aldığınızı, gittiğiniz kursları; kısaca her şeyi bu bölümde anlatmalısınız. Burayı okuyanlar eğitim seviyeniz, medeni haliniz, deneyimleriniz ve gelişmişliğiniz hakkında bilgi sahibi olacak, size hibe desteği sunup sunmama konusunda daha detaylı bilgi edinecekler. Geçmişte katılmış olduğunuz kurslar, okuduğunuz okullar sizi bulunduğunuz noktaya getiren ve bilgi düzeyinizi belli eden etkenlerdir, bu yüzden iş planınızda bunlara değinmeniz son derece gereklidir.

Örneğin; herhangi bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezunsanız, açmak istediğiniz iş de yine bu bölümle paralel ise, KOSGEB ‘e size hibe verme konusunda mantıklı bir sebep sunmuş olursunuz.

  • Ayrıca kendiniz ile alakalı verilerin bulunduğu bu belgede daha evvelde çalışmış olduğunuz iş yerinde kaç sene aralığında çalıştığınız, iş yerinin adı ve göreviniz hakkında da bilgi vermeniz gerekir. Bilgi ve deneyimleriniz eksiksiz olursa KOSGEB size güvenmek için bir sebep daha elde etmiş olacak. En ufak projenizden, katıldığınız kurslardan bahsetmekten çekinmeyin, girişimcilik yapmak istediğiniz alanla alakası olmasa dahi size artı puan kazandıracaktır.

Girişimcilik Hedefleriniz Hakkında

Bu işi kurmak isteme nedeniniz hakkında bilgi vermeniz gereken yerdir, hedeflerinizi uzun ve kısa vadeli olacak şekilde belirtmelisiniz, müşteri kitleniz hakkında iş planınızı okuyan kişilere bilgi vermelisiniz.

Müşteri Gruplarınız ve Rakipleriniz İle Alakalı Bilgiler

İş planınızda hangi kitlenin sizden alışveriş yapacağına ve rakiplerinizin hangi alanlarda yoğunlaştığına dair bilgileri belirtmeniz gerekir.

Giderler ve Gelirler Hakkında Tahmini Veriler

İşi kuracağınız zamandan bir yıl sonrasına kadarki olan tahmini giderleri ve gelirleri tablosal şekilde iş planına eklemeniz gerekecektir, tabloda yemek masrafından işçi maaşına kadar her türlü gidere değinilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir