Blog

KOSGEB İş Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB İş Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB İş Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır? 

KOSGEB iş planı örneği ve yeni girişimci iş projesi oluşturma işlemi kurallara uygun bir biçimde gerçekleştirilmelidir. KOSGEB tarafından sağlanan bütün destek imkânlarından faydalanabilmek istiyorsanız ilk olarak ilgi çekici bir iş projesine sahip olmanız gerekmektedir. KOSGEB iş planı bulunmayan KOBİ’ler ya da girişimciler bu destek imkânından yararlanamazlar. KOSGEB, kendi işini kuracak olan kişilere hibe ya da sıfır faizli kredi fırsatları sağlamaktadır. Bu destekten faydalanmak isteyen kişilerin hibe almak isteyenlere proje örneklerini ve benzeri konuları araştırmaları gerekmektedir.

İş Planı Nasıl Hazırlanmalıdır?

KOSGEB iş planı örneklerine ufak bir göz atmanızın ardından, iş projenizi oluşturabilirsiniz demektedir. KOSGEB iş projesi örneği oluşturmak isteyen KOBİ’ler ya da girişimciler ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini gerçekleştirmelidirler. KOSGEB veri tabanın nasıl kaydolacağınızı öğrenmeyi istiyorsanız KOSGEB internet sitesi üzerinden ufak bir araştırma yaparak öğrenebilmektesinizdir. KOSGEB veri tabanında kaydı bulunan KOBİ’ler bu andan itibaren bir iş projesi hazırlayabilmektedirler. KOSGEB iş planı örneği Word üzerinden iyice incelenerek eksiklikler giderilmelidir. KOBİ’ler ya da girişimciler, KOSGEB iş projesi örneklerini göz önünde bulundurarak projelerine esin kaynağı olarak kullanabilirler. İş planı hazırlanması birtakım temel kısımlardan oluşmaktadır. Bu kısımlar;

  • Genel Bilgiler Oluşturma: Bu kısımda kuracağınız işletmeyi tanıtmanız talep edilecektir ve bu işlemin ardından işletmenizin ne kadar iş yapacağı ve ne kadar zamanda kurulacağı gibi bilgiler tarafınızdan istenmektedir.
  • Siz ve Ortaklarınız Girişimci ise: Bu kısım iki sayfadan oluşmaktadır. İlk sayfada kimlik bilgileri ve iletişim adresleri sorulmaktadır. İkinci sayfada ise genel olarak işletmenizin tanıtımını yapmanız amacıyla birtakım sorular sorulmaktadır. Bu sorular kapsamında iş planınız, bakış açınız ve gerçekleştirmek istediğiniz hedefiniz hakkında birtakım şeyler sorulmaktadır.
  • Pazar Bilgileriniz ve İş Planınız: Bu kısım tamamı ile ele alınacak toplumsal bir kitle analizi, pazarın büyüklüğü ve aniden meydana gelen satış problemlerinin çözümü amacıyla almanız gereken önlemleri almanıza destek olmak amacıyla hazırlanmaktadır.
  • Ekonomik Plan: İşe başladığınızda karşılaştığınız giderleri, aylık faturalarınızı, üretim ya da isteklerinizi ve ne zaman fazla para kazanmaya başlayacağınızı öğrenmek için girmeniz gereken sayfadır.
  • KOSGEB’in İstediği Destek: Bilindiği üzere bu iş projesi aslında KOSGEB Destek Programı’na faydalı olmaktadır. Bundan dolayı, program kurumsal, makine aparatları alımı, işletme giderleri ve düzenli yatırım yardımına bölünmüş durumdadır. Bu kısımda bunların harici olarak bu adımlarda yapacağınız her türlü harcamalarınızın faturasını belirtmeniz şart koşulmaktadır.

Olarak belirlenmektedir. KOSGEB iş projesinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek isteyen girişimciler proje örneklerine göz atarak bunlardan yararlanabilmektedirler. Kişisel planınız doğrultusunda seçeceğiniz herhangi bir iş planı örneğini açarak ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Çay bahçesi, KOSGEB cafe proje örnekleri ve benzeri proje örneklerine göz atarak ufakta olsa kafanızda belli belirsiz birtakım düşüncülere sahip olabilirsiniz. İş planı projesini danışmanlar oluşturmaktadır. İş projesi oldukça büyük bir önem arz etmektedir. 2009 yılından itibaren desteklenen sektörlerin genişletilmesi amacıyla iş projesi onaylanmayan kişiler için birtakım danışmanlık firmaları oluşturulmuş bulunmaktadır. Bu danışmanlık firmaları yalnızca iş kurmayı hedefleyenlere değil, hem işletmenin sahiplerine hem de bütün KOBİ’lere destek vermeyi hedeflemektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir