Blog

KOSGEB Faizsiz İşletme Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB Faizsiz İşletme Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

 Devlet destekli olarak faaliyetlerini sürdüren KOSGEB yeni girişimcilere, bayanlara ve işini büyütmek isteyen herkese faizsiz krediler dağıtmaya devam etmektedir. KOSGEB girişimcilik kredileri adı altında verilen kredi limiti 150 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Dükkan açmak isteyenler KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılıp başarılı olduktan sonra, 100 bin TL faizsiz ve 50 bin TL geri ödemesiz kredi almaya hak kazanmaktadır. Ama KOSGEB destek kredilerinin alınabilmesi için işletme sahiplerinin taşıması gereken bazı şartlar vardır. Peki KOSGEB faizsiz işletme kredisi başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar…

 Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB işletme kredisi olarak birçok seçenek sunmaktadır. KOSGEB’in standart olarak her sene vermiş olduğu kredilerin yanında,  ayrıca hükümetin dönemlik politikalarına uygun olarak KOSGEB’in sürpriz kredi kampanyaları da olmaktadır. Örneğin, KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi kampanyası, hükümetin ekonomiyi canlandırmak için almış olduğu karar sonrası gündeme geldi.

Bunun yanında KOSGEB’in her sene vermiş olduğu krediler vermektedir. Bu kredilerin başında da işletme kredisi gelmektedir. Bunun da 50 bin TL’si geri ödemesiz yani hibe şeklinde iken, 100 bin TL’si de tamamen faizsiz verilmektedir.  Söz konusu işletme kredilerini alabilmenin ilk koşulu KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılıp başarılı olmaktır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kurs Başvurusu

Türkiye genelinde tüm KOSGEB merkezleri belli dönemlerde girişimcilik kursu açmaktadır. Bu kurslar genelde 3-4 gün sürmektedir. Toplam 32 saat süren KOSGEB kurslarından sonra kısa bir sınav yapılır. ortalama 30 sorulur bu sınavdan başarılı olmak oldukça kolaydır. Sınavdan başarılı olanlar, daha sonra açacakları işletme ile ilgili olarak bit iş planı hazırlamak durumundadır.

Uygulamalı girişimcilik kursu sonrası girişimcilere direkt olarak kredi verilmez. Bunun için kişilerin bir iş projesi hazırlayıp bunu tekrar KOSGEB’in onayına sunmaları gerekmektedir.  Peki KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? KOSGEB İş Planı Örneği

KOSGEB Kredi onay sürecinde en önemli noktayı iş planının doğru olması oluşturmaktadır. İş planı kabul edilenlere en önemli adımı başarmış sayılır. Peki KOSGEB iş planının kabul edilmesi için ne yapılması gerekmektedir? KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır? Bunun için daha önce tecrübeniz yoksa kesinlikle bir KOSGEB danışmanlık firmasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu danışmanlık büroları düşük bir ücret karşılığında KOSGEB iş planı hazırlamaktadırlar.  İnternette KOSGEB iş örnekleri vardır; ama kendi alanınıza uygun bir şekilde yeniden düzenlemek zor olacağı için en mantıklı yöntem bir danışmanlık almaktır.

KOSGEB Kredi Onayı İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

KOSGEB kredisine başvuru yapan kişileri sırası ile önce Uygulamalı Girişimcilik Kursu ve daha sonra KOSGEB İş Planı sürecini tamamladıktan sonra artık son evreye geçmiş sayılır. Bu kişiler, hemen kendi dükkanlarını açmaya başlayabilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur; kişiler dükkanları ya da işletmeleri için yapmış oldukları harcamaları faturalandırmak zorundadır. Çünkü, KOSGEB’in vereceği hibe ve faizsiz krediler bu faturalara göre tahsis edilecektir.

 KOSGEB Kredi Destek Oranları

KOSGEB bayan girişimcilere %90 oranında kredi hibe desteği vermektedir. Bu ne anlama gelmektedir? Bir girişimci bayan, işletmesine söz gelimi 60 bin TL harcama yaptı. KOSGEB bunun %90’nını hibe olarak karşılar. Bu da 54 bin TL yapar. Ama KOSGEB hibe kredi üst limiti 50 bin olduğu için bunu en fazla 50 bin şeklinde olur.

Erkelere KOSGEB hibe destek oranı ise %70 oranındadır. Yine 60 bin TL harcama yapan bir erkek girişimci 42 bin TL hibe alabilir. Diğer harcamaları da kendi cebinde yapması gerekmektedir. Peki KOSGEB’e kimler başvuru yapabilir?

KOSGEB Faizsiz Kredilere Kimler Başvuru Yapabilir?

KOSGEB uzun yıllardır devlet destekli olarak çalışmalar yapmaktadır. Üretimi arttırmak ve istihdam yaratmak için genç girişimcilere ve işini büyütmek isteyen KOBİ-Esnaflara çok büyük avantajlı krediler vermektedir. KOSGEB kredilerinden Türkiye’de yaşı 18’in üzerinde olan herkes yararlanabilir.  Bayanlar da aynı erkekler gibi KOSGEB kurslarına katılarak gerekli hibe ve kredileri alabilir. KOSGEB’den kredi ya da hibe destekleri  alabilecek kişileri sıralayabiliriz; İşte KOSGEB’e başvuru yapabilecek kişiler,

  • Girişimci Bayan ve Erkekler
  • İşini Büyütmek İsteyen Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeler
  • Tüm Esnaf Grupları
  • Meslek Lisesi Öğrencileri
  • Teknokent’te Faaliyet Sürdüren İşletme Sahipler
  • Ar-GE Alanında Faaliyet Sürdüren Kişiler
  • Patent Almak İçin Destek Arayışında Olan Genç Girişimciler

KOSGEB başvuruları için bulunduğunuz il ya da ilçenin KOSGEB kurs tarihlerini takip etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir