Blog

KOSGEB Destekleri Ne Zaman Başlıyor?

KOSGEB Destekleri Ne Zaman Başlıyor?

KOSGEB dediğimizde esnaflar ve kendilerine yeni iş hayalleri içinde olan tüm girişimciler için destek veren bir kuruluş olduğunu bilmekteyiz. Vermiş oldukları desteklerle de iş yeri sahiplerine her zaman can suyu olmuşlardır. Peki KOSGEB desteklerinin başvuru tarihi ve başvurunun nasıl olduğunu bilmeyen kişiler için hazırladığımız bu yazımızda size en güncel anlatım ile bu hizmetten nasıl yararlanabilirsiniz onun açıklamasını yapacağız.

KOSGEB destekleri tarihleri belirli aralıklarla olmaktadır. KOSGEB başvurusunda bulunmak istiyorsanız öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Bu kurs 32 saat sürmektedir. Bu kursa katılan kişilere iş planı öğretilir ve kredi başvurusunda bulunmadan önce püf noktaları belirtilir. Bu kursa katılmayanlar KOSGEB desteklerinden yararlanamaz.

KOSGEB Başvuruları 14 farklı programdan oluşmaktadır. Bu programların her birinin kendine ayrı başvuru şartları bulunmaktadır. En çok tercih edilen program ise genel destek ve girişimci destek programlarıdır.

Destek başvurularını resmi internet sitesinden takip edebilirsiniz. Genelde her ay açılan kurslara kayıt olabilir ve KOSGEB hakkında bilgiler alabilirsiniz. Yalnız şu anda böyle bir duyuru yapılmamıştır. KOSGEB kredilerinin en yakın zamanda açılmasını ümit ediyoruz. Devletin verdiği esnaf ve kefalet kredileri durdurulmuştur. Bu da demek oluyor ki bankalar ve devlet kredi verirken frene basmış, artık seçici davranmaktadırlar. Ama sizde resmi internet sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. KOSGEB kredi tarihleri açıklandığında sitemizde duyuru yapılacaktır.

KOSGEB Başvuru

KOSGEB’in hibe ve ya destek kredisine başvuru yapmak için öncelikle KOSGEB’e kayıt olunması gerekmektedir. KOSGEB’e kayıt olduktan sonra size üye kullanıcı adı ve üye şifreniz verilecektir. Bu işlemler esnaflar içinde Kobiler içinde aynıdır. Üye numaranızla şifrenizi KOSGEB’in sitesine girdikten sonra KOSGEB’in veri tabanına bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri eksiksiz olarak girdiğinizden emin olunuz.

KOSGEB kredisi başvurusunda bulunduktan sonra Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine kayıt olmanız gerekmektedir. Bu kurs tamamen ücretsiz olup başvurunuzdan önce sizi bilgilendirecektir. Özellikle İş Planı anlamında verilecek eğitim ile KOSGEB hakkındaki kafanızdaki bütün soru işaretlerini de çözüme kavuşturmuş olacaksınız. Başvurmak için bölgenizdeki KOSGEB birimine ve ya İŞKUR’a giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

KOSGEB Başvuru Şartları

KOSGEB Krediye başvurmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. Eğer başka bir uyruk vatandaşı iseniz bu krediye başvuru yapamazsınız. 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Eğer KOSGEB kredisi yeni işletmeye başvuru yapacaksa daha önce KOSGEB kredisi almamış olması gerekir.

Ayrıca KOSGEB kredisinde faizsiz ve hibe kredilerine başvurmak için e-devlet üzerinden de başvuruları kabul etmektedir. Ama bunu yapabilmeniz için öncelikle KOSGEB’in açıklama yapmasını beklemeliyiz.  Başvurunuzu online olarak yaptıktan sonra sizin için hangi programdan faydalanmanız gerektiğini belirteceklerdir. Eğer faizsiz kredi hakkı kazanan işletme iseniz, KOSGEB ile anlaşma yapmış bankalardan birine giderek evraklarınızı tamamlayıp başvurunuzu bitirebilirsiniz. Gerekli istihbarat sonucunda kısa bir süre sonra kredinizin durumunu öğrenebilirsiniz.  KOSGEB anlaşmalı bankalar Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi bankası ve Ziraat bankasıdır. Bu bankalardan da KOSGEB hakkında bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Faizsiz Kredi Avantajı Nedir?

KOSGEB faizsiz krediye başvuran bir çok işletme vardır. KOSGEB faizsiz krediye başvuru yaparak bu fırsattan yararlanabilirsiniz. KOSGEB faizsiz kredide faiz yoktur. Adı gibi faizsiz kredidir. Bu kredinin faizini KOSGEB karşılamaktadır. Ana paradan da KOBİ’ler sorumludur. Şu an ki banka faiz oranlarının hızla artması bu krediye başvuruları daha da çoğaltmıştır. Çünkü faizsiz kredide sadece aldığınız parayı geri ödersiniz. Bu krediyi almaya karar verdiniz ve başvurunuz onaylandıktan sonra isterseniz 6 ay sonra ödemelere başlayabilirsiniz. Bu süre içersin de hiçbir faiz işlememektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir