Blog

KOSGEB Destekleri İçin Gerekenler

KOSGEB Destekleri İçin Gerekenler

KOSGEB, bilindiği üzere kendi işini kurmak isteyen ya da ticari olarak girişim düşünceleri olan yani yeni fikirler üreten girişimci bireylere birçok destek sağlamakta olan bir kuruluştur. KOSGEB, birçok konuda sunmuş olduğu fırsatlar, faizsiz kredi imkanları ve geri ödemesiz hibe destekleriyle birlikte girişimci kişilere çok büyük fayda sağlamaktadır. Bu fırsatları devlet desteğiyle birlikte sunmakta olan bu kuruluş, ülkemizdeki girişimcilerin iş planlarını gerçekleştirebilmesi için ya da küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilebilmesi adına hizmetler vermektedir. Her gelişim ve işletme için bir maddiyat gerekmektedir. Bu maddiyatı herkese eşit şekilde sağlamayı hedefleyen KOSGEB, günümüzde birçok işletme sahibinin minnettar olduğu bir destek hizmeti sağlamaktadır. İş kurmak istiyor ve yeterli sermayeniz yok ise mutlaka KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için girişimlerde bulunmalı ve bu konu hakkında gelişmeleri takip etmelisiniz. Bu gelişmeleri takip ettiğiniz zamanda göreceğiniz üzere KOSGEB belirli şartları sağlayabilen kişilere bu destekleri vermektedir.

 

KOSGEB’den Büyük Destek

KOSGEB’in kelime olarak açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresidir. İsminden de anlaşılacağı üzere vatandaşlarımıza birçok yardımı sağlayabilecek kapasitededir. Yeni girişimcilerin hayallerindeki işin ya da işletmenin sahibi olmalarını sağlamak, kendisine bir gelir kapısı açtığı gibi ülke ekonomisine de katkı vermesini sağlamak amacıyla devlet tarafından destekler sağlanmaktadır. Girişimci vatandaşlarımızın yapmış olduğu projelere devletimiz maddi olarak çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlar sayesinde bu projelerin hayata geçirilme süreci hızlandırılmıştır. Girişimci kişilerin bu destek ve imkanlardan faydalanabilmesi için, belirlenen şart ve kurallara uygun olması gerekmektedir. Ayrıca gereken belgelere de sahip olmalıdır. Bu belgelerle başvurularını yapmaları gerekmektedir.

KOSGEB Başvurusu İçin Gereken Belgeler

KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi gereken belgeleri ve şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İşte KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmanız için gereken belgeler;

 • KOBİ Beyannamesi
 • KOBİ Bilgi Dokümanı
 • Oda Faaliyet Belgeniz
 • Ticaret / Esnaf Sicil Gazetesi
 • İşletmeye Ait İmza Sirküleri(Resmi belgelerde kullanılan imzaların örnekleri)
 • İmza Beyannamesi

KOSGEB Destekleri İçin Gerekenler

Destek Programı İçin İstenen Belgeler

 • KOBİ Beyannamesi
 • KOSGEB’e Başvuru formunun imzalı ve kaşeli çıktısı
 • Destek Programına ait olan Başvuru Formu
 • KOBİ Bilgi Dokümanı

Bu belgeleri tamamlayarak KOSGEB’e kayıt yaptırmanız mümkün olacaktır. Yapmak istediğiniz kayıt için kosgeb.gov.tr adresine giriş yapabilir ve üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu siteden ayrıntılı bilgiyi de öğrenmeniz mümkün olacaktır.

 

KOSGEB Başvuru Şartları

 • KOSGEB Veri Tabanına kayıt olma zorunluluğu vardır,
 • KOSGEB’in KOBİ tanımına uymanız gerekmektedir,
 • KOSGEB İl/İlçe Müdürlüğüne ilgili evrakları teslim etmeniz gerekir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Şartı

Bütün bu şartları ve evrakların dışında en önemli durumda KOSGEB’in vermiş olduğu eğitimdir. KOSGEB her sene düzenli olarak yeterli kişi sayısı olan her il ve ilçede Ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi vermektedir. Bu eğitimi tamamen ücretsiz olarak sağlamakta olan KOSGEB, bu eğitimin sonunda başarılı olan kişilere Girişimcilik Belgesi vermektedir. Herhangi bir KOSGEB desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin kesinlikle bu eğitime girerek, bu belgeyi almaya hak kazanması gerekmektedir. Bu eğitimde planı nasıl oluşturulur, Kosgeb desteği için aranan şartlar, vs. bütün ilgili konular hakkında bilgi verilmektedir. Bu eğitimleri almadan herhangi bir KOSGEB desteği almanız mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir