Blog

Konut Kredisi Borcunu Yapılandırmak Avantaj Sağlar mı? Nasıl Yapılandırma Yapılır?

Konut Kredisi Borcunu Yapılandırmak Avantaj Sağlar mı? Nasıl Yapılandırma Yapılır?

Türkiye ‘de konut satışları her yıl rekorlar kırmaya devam ediyor. Bunun yanında etrafa baktığımızda boy boy vinçler hep gözümüze çarpıyor. Konut fiyatlarına baktığımızda ise sürekli bir artış trendi içerisinde olduğunu görmekteyiz. Tabii ki  konut fiyatlarının artmasındaki en büyük nedenlerden birisi, vatandaşın konutlara olan ilgisi. Konut satışları bu hızla devam ettikçe, konut fiyatlarının düşmesini beklemek ise oldukça güç.

Aslına bakıldığında konut alanların büyük bir bölümü konut kredisi çekerek alım yapıyor. Kısacası çoğu kişi borçlu. Konut kredisi piyasasında da faiz oranları uzun vadeye bakıldığında çok hareketli diyebiliriz. İşte bu iniş çıkışlarda bazen akıllıca hamleler yapmak cebinize para olarak geri dönebilir. Bu konuda siz değerli okurlarımızın bir fikir edinebilmesi amacıyla bu yazımızda Konut kredisi yapılandırmak avantajlı mıdır, nasıl yapılır hususunu ele almaya çalışacağız.

Konut Kredisi Nasıl Yapılandırılır

Konut kredisinin yapılandırılması işlemi oldukça basittir. İster kendi bankanıza isterseniz de borç transferi kabul edilen başka bir bankaya başvuruda bulunarak konut kredinizi yapılandırabilirsiniz. Bunun için kredi notunuzun yeterli seviyede olması önceki konut kredisi ödemelerin düzenli olması yeterli diyebiliriz. Yapmanız gereken iş ise; yapılandırma işlemi için seçeceğiniz bankaya giderek, bireysel müşteri temsilcilerinden sıra alıp, konut kredisi borcunuzu olduğunu ve bunu yapılandırmak istediğini söylemeniz yeterli olacaktır.

Konut Kredisi Neden Yapılandırılır

Bir konut kredisini yapılandırmanın en büyük mantığı; faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle daha düşük faiz üzerinden kalan konut kredisi borcunun yapılandırılması ve bu hamle ile toplam geri ödeme miktarında bir düşüş meydana gelmesidir. Belki düşük meblağlı bir ihtiyaç kredisinde faiz oranlarının değişmesi çok bir anlam ifade etmeyecektir ancak; 100 bin, 200 bin TL gibi yüksek meblağlı kullanılan konut kredilerinde bu farklar ciddi rakamlara denk gelebilecektir. Ancak yapılandırılan kredi konut kredisi ise; farkları hesap ederken bazı noktaları da ele almak gerekiyor.

Konut Kredisi Yapılandırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadece konut kredisi yapılandırmasında karşımıza çıkan, ihtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde yapılandırma işlemi yaparken muhatap olmadığımız bir mesele var ki; o da erken kapatma cezası meselesi. Konut kredisine özel olan bu ceza ile ilgili olarak; bilmemiz gereken, bankamızın bizden konut kredisini yapılandırmak için erken kapatacağımız kredi nedeniyle bizden bir ekstra ödeme almasıdır. Bu rakamın hesaplanması ise; yapılandırılmak istenen konut kredisinin kalan vade süresine ve miktarına göre değişecektir.

Konut Kredisi Yapılandırmasında Ne Kadar Erken Kapatma Cezası Ödenir

Burada önemli olan iki husus olduğunu söylemiştik. Bunlardan ilki yapılandıracağınız konut kredisinin ne kadar vadesi kaldığıdır. Çünkü kalan vade süresine göre bir erken kapatma cezası uygulanacaktır. İkincisi ise; kalan borç miktarıdır. Bunun etkili olmasının sebebi ise; erken kapatma cezasının bu borç üzerinden yüzdeli olarak belirleniyor olmasıdır.

Eğer yapılandırmak istediğiniz konut kredisinin, borcunun kalan vade süresi 36 ay ya da daha az ise; bu durumda; bankaya kalan toplam borç miktarının yüzde biri kadar erken ödeme cezası alınacaktır.

Eğer yapılandırmak istediğiniz konut kredisinin, borcunun kalan vade süresi 36 aydan daha fazlaysa; bu durumda ise kredinin kalan toplam borç miktarının yüzde ikisii kadar erken ödeme cezası alınacaktır.

Hesaplama Yaparken Neler Kıyaslanmalı

Konut kredisi yapılandırılırken; yeni yapılandırmış olduğunuz konut kredisinin toplam geri ödeme miktarı ile eski kredinizin erken kapatma tutarı ve erken kapatma cezasını toplayarak , tabii ki buna yeni kredi için alınacak masrafları da ilave etmek suretiyle bir kıyaslama yapmanız halinde; doğru sonucu elde etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir