Blog

Konut Kredisi Borcu Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

Konut Kredisi Borcu Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

Kredi notu için en önemli etki gösteren unsurlardan bir tanesi de, kredinin düzenli olarak ödenip ödenmediğidir. Yapacağız düzensiz ödemeler kredi notunuzu bir hayli düşük seviyelere getirebileceği gibi, düzenli ödemeler ile de yukarı çıkmaktadır. Tüketiciler için kredileri almak, genel olarak ödenmese de olur gibi bir yargının gelmesine neden olur. Hatta çekerken çok kolay bir durum olduğu ve öderken güçlük yaşandığı söylentileri devam eder. Ancak bazen ciddi anlamda özel durumlar meydana gelir. Örneğin sağlık problemleri, aileden bir kişinin ölümü, çok ani olan iş kayıpları, işten çıkarılmalar gibi nedenler ödeme düzensizliklerini meydana getirmektedir.

Gecikme Faizi Nedir?

Bankalar, ödemelerinizin gecikmesinin başlangıcında, sizlere gecikme faizini uygulayacaktır. Gecikme faizi ise yasal olarak kullandığınız kredinin faiz oranının en fazla %30 fazlası olabiliyor.

Örneğin aylık %1 faiz ile bir bir kredi kullandığınızı düşünelim ve doğal olarak aylık gecikme faiziniz en fazla %1,30 civarında olacaktır. Yani %1 ile kullanılan kredinin herhangi bir sebepten dolayı geciktirilmesi durumunda, geciken ödemeler için (%1 faiz oranı + %1,30 gecikme faiz ile) total olarak ödenecek olan faiz aylık %2,30 civarında olmaktadır.

Geciken Kredilerde Gelişen Süreç Nasıldır?

  • Bankalar aslında taksitlerinizdeki gecikmenin başlamasını gördüğü anda sizler ile iletişim kurmaya çalışıyor. Yaşanılan gecikme sonrasındaki süreç, aşağıdakiler gibi ilerliyor.
  • Banka, ilk taksit gecikmenizi gördüğü zaman, mesaj, e-posta gibi iletişim bilgilerinizin bir veya birkaç tanesini kullanarak sizlere ulaşım sağlıyor.
  • Kısmi ödeme gibi işlemler olduysa, yine gecikme sayıldığı için iletişim kanallarıyla sizlere ulaşım sağlanıyor. Bununla beraber gecikme Kredi Kayıt Bürosuna gönderiliyor ve geç ödemeniz tüm finansal kurumlar tarafından detaylı olarak görülüyor.
  • Genellikle ilk iki taksit ödenmemesi gibi durumlara bakarak, kayıtlı adreslerinize ihbarnameler gönderilmektedir.
  • İhbarnamede verilen süre sonunda herhangi bir ödeme olmaması durumda (30 gün) yasal süreç devreye giriyor.
  • Yasal süreç başlatılması ile kredi dosyası bankanın aukatlarına gönderiliyor ve bu süreçten sonra sizinle banka değil de, avukatlar ilgileniyor. Ayrıca bu sürecin başında genel olarak haciz süreci de devreye giriyor.
  • Kredi borcunuzu ödememeniz veya haciz yolu ile alınmaması gibi durmlarda, çoğu banka kredi borcunu BDDK tarafından lisanslanmış varlık yönetim şirketlerine devir işlemlerini yapıyor. Varlık yönetim şirketlerine devir yapılması, yasal işlemler başlatıldıktan genel olarak 1 yıl sonra yapılıyor. Bu süreçten sonra alacaklı varlık yönetim şirketi oluyor ve borçlarınızı onlar takip etmeye başlıyor.

Bankalar kredi kaç ay ödenmezse takip işlemini başlatır?

Banka tarafında müşterinin ödeme periyotları genel olarak 3 adımda izlenmektedir. İlki 0-30 gün aralığında olan gecikmelerdir. Eğer kredinizi 30 günden daha fazla bir gecikmeye sokmanız durumunda, banka size ufak bir izleme yöntemiyle yaklaşacaktır. 60-80 gün aralığında gecikme için farklı bir izleme yöntemi kullanılır. 80-90 gün aralığında daha da farklı bir yöntemler ile bireyi izleyen banka, 90 günü aşan kredi gecikmeleri için istediği an kanuni takip sürecini aktif edebilir. Kredinin icra takibine alınması aynı zamanda banka kredisini kullanan kişinin, kara listede olmasına olanak vermektedir. Ancak bazı müşteriler özelinde 90 gün gibi bir sınırı beklemeyebilir. Örneğin başka bir bankanın icra takip sürecini devreye sokması veya kanuni takibe atması diğer bir bankayı da etkileyebilir. Bu nedenden dolayı da takip işlemleri aktif edilebilir. Piyasadaki kötü bildirimler de, bu gibi sonuçları meydana getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir