Blog

KKB Notu Nasıl Öğrenilir?

KKB Notu Nasıl Öğrenilir?

Eğer herhangi bir bankayla finans bakımından çeşitli ilişkiler kurduysanız mutlaka belirli bir kredi siciliniz oluşmuş demektir. İşte bu kredi sicilinizi yansıtan ana etken kredi notunuzdur. Bankalar kredi kartı ya da kredisi bulunan vatandaşlara, bunların geri ödemesinde ki performansını inceleyerek bir not belirler. Belirlenen bu not ve diğer bütün kredi sicil bilgileri KKB yani Kredi Kayıt Bürosu eliyle kayıt ve muhafaza edilir. Bundan dolayı herhangi bir krediye müracaat etmeden önce kayıt altında ki mevcut kredi notunuzu öğrenmek, müracaatın sonucuna ışık tutacağından fazlasıyla mühimdir. Çünkü bankalar kredi notu düşük olan vatandaşlara kredi verme konusunda olumsuz düşünmektedirler.

Kredi Notunun Önemi

Kredi notunu yüksek tutmak her zaman sizin lehinize olacak ve herhangi bir kredi ihtiyacı doğduğunda oldukça işinize yarayacaktır. KKB notunuzu öğrenmek istiyorsanız bunun birkaç çeşit metodu vardır. Findeks olarak isimlendirilen sanal sistem yoluyla, SMS yoluyla veya doğrudan banka şubelerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Yöntemiyle Kredi Notu Öğrenme

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu eliyle kurulan sanal bankacılık hizmetidir. Bu sistem üzerinden finans sisteminin size nasıl baktığını ve sistemdeki pozisyonunuzu öğrenebilirsiniz. Sisteme rahatça giriş yaparak KKB notunuzu öğrenebilirsiniz. Elbette sistemdeki hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız ilk olarak Findeks’e üyeliğinizi yapmalısınız. Üyelik işleminde birtakım temel bilgilerinizin yanında ilgili banka üzerindeki hesap numaranız da istenmektedir. Findeks KKB eliyle kurulmuş olan bir sistem olduğundan dolayı güvenlik endişesi yaşamanızı gerektirecek hiçbir durum yoktur. Bundan dolayı hesap bilgilerinizi rahatça girebilir ve güvenli şekilde istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme girmenizin ardından KKB notu öğrenme bölümünden kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenme işlemini gerçekleştirmek için Findeks sizden 4 TL’lik bir ücret alacaktır.

SMS Yöntemiyle Kredi Notu Sorgulama

SMS işlemiyle kredi notunuzu sorgulama üç adımlık bir işlemdir.

  • Cihazınızın mesaj kısmına ‘’Riskim’’ yazmak.
  • C kimlik numaranızın son 4 hanesini yazmak.
  • SMS yolunu kullanarak 4552’ye mesaj göndermek.

Bu yöntem ile yapılan kredi sorgulamanızda ise şebekenizin bakiyesi üzerinden 5 TL’lik bir ücret tahsil edilecektir. Ücretsiz şekilde kredi notu sorgulaması yapmanız mümkün değildir.

Banka Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu doğrudan banka yoluyla da öğrenme imkânınız mevcuttur. Bu işlemler için;

  • Bankaya müracaat edilmesi gerekmektedir.
  • Müracaatın ardından talep edilen dilekçe yazılmalıdır.
  • Bankalardan kredi notu öğrenme talebinde bulunduğunuz zaman bir ücret talep edilecektir. Bu ücret ise bankadan bankaya değişmektedir. Genel olarak 10 TL civarındadır.
  • Bu ve bunun gibi birçoğu işleminizi internet bankacılığı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı aracılığı ile kredi notu sorgulaması yaptığınızda ise muhtemelen sizden talep edilecek ücret 5 TL olacaktır.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulaması Mümkün Müdür?

İnternette çoğu site ücretsiz bir şekilde kredi sorguladığını iddia eden reklamlar yapmaktadır. İlk olarak şunu söylemek lazım, Kredi notunuzu açıkladığımız metotların dışında bir yöntemle öğrenme imkânınız bulunmuyor. Bundan mütevellit henüz kredi notunuzu ücretsiz sorgulamanız gibi bir imkân bulunmuyor. Yaptığınız her ücret için belirli bir ücret tahsil edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir