Blog

Kadın Girişimcilere KOSGEB’den Destek

Kadın Girişimcilere KOSGEB’den Destek

Kadın Girişimcilere KOSGEB’den Destek

Devletimiz 2017 yılında kadınların iş hayatına daha çok girmeleri ve sosyal hayatta daha iyi hale gelebilmesi için ev hanımlarına 50 bin Türk Lirasına kadar hibe kredi desteği sunmaktadır. KOSGEB tarafından belirlenen sektörlerde işletme açmak isteyen girişimci kadınlara hibe kredi ve sıfır faizli geri ödemeli kredi desteği sağlanacak. Bu makalemizde sizlere KOSGEB giriş, KOSGEB kayıt, KOSGEB kredi, KOSGEB başvuru, KOSGEB destekleri hakkında birçok bilgi sunacağız.

Devlet Destekli Hibe Kredi İle Kadın Girişimcilere Destek

Devletimiz geçtiğimiz yıllarda ev hanımlarına mikro kredi desteği sunuyordu. Hedeflerini büyüten ve daha çok gelişmek isteyen girişimci kadınlara artık 50 bin Türk Lirasına kadar kredi imkânı sağlanıyor. Mikro krediler kadın girişimcilere vakıflar aracılığıyla veriliyordu. 50 bin Türk Lirası tutarında ki hibe kredi ise KOSGEB aracılığı ile kullanıcılara bankalar yoluyla ulaştırılacak. KOSGEB devlet destekli girişimci kredisi almak isteyen kadın girişimciler için bazı koşullar sunuluyor. Bu koşulların sunulma sebebi ise verilen hibe kredilerin halkın vergileri ile ödenmesidir. Verilen kredilerin boşa gitmemesi için koyulan bu şartları yerine getiren ve girişimci olmak isteyen bayanlar kullanabilir. Bu koşullar şu şekildedir;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • C. vatandaşı olmak
  • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak
  • KOSGEB tarafından açılan girişimcilik kurslarına katılmak ve başarı ile tamamlamak
  • Girişimcilik kurslarından edinilen bilgi ve sertifika ile iş planı hazırlamak
  • Hazırlanan iş planını KOSGEB komisyonuna sunmak ve onay alma
  • KOSGEB tarafından belirlenen sektörlerde işletme açmak

Bu şartları sağlayan bütün kadın girişimcilerimiz devlet destekli 50 bin Türk Lirası tutarında ki hibe krediyi alabilir. KOSGEB, devlet destekli krediyi kişilere verdikten sonra, kredinin ilgili işletmede kullanılıp kullanılmadığını sık sık denetler. Bu şekilde verilen kredinin boşa gitmediği anlaşılmış olur.

Girişimcilik Eğitim Programları KOSGEB                     

KOSGEB erkek girişimcilere nazaran kadın girişimcilere özel imtiyazlar sağlamaktadır. Her ne kadar özel imtiyazlar sağlansa da verilen desteğin boşa gitmemesi için kredi almak isteyen her girişimci kadına girişimci eğitim programı kapsamında eğitim verilmektedir. Açılan girişimcilik kurslarına katılım sağlayan kadın girişimcilere bir sertifika verilir. Verilen sertifika kursun başarı ile tamamlandığını kanıtlar. KOSGEB’in açtığı girişimcilik kursları Türkiye’nin bütün şehirlerinde ve birçok ilçesinde bulunuyor. Kurslar çok çeşitli zamanlarda açılıp uygulanmaktadır. Kurslara katılım zamanı kullanıcının inisiyatifine kalmış bir durumdur. Kurslara katılım sağlandıktan sonra başarılı olmanız halinde alacağınız sertifika ile açacağınız işletme hakkında bir iş planı hazırlamanız gerekir. Hazırladığınız iş planını KOSGEB komisyonuna sunmanız gerekir. Komisyon iş planınıza onay vermesi halinde hibe kredi kullanmaya hak kazanırsınız.

KOSGEB Devlet Destekli Girişimcilik Kredisi Kullanım Süreci

KOSGEB tarafından açılan kurslara katıldınız ve başarı ile tamamladınız. Edindiğiniz bilgiler yolunda işletmeniz hakkında bir iş planı hazırladınız ve KOSGEB komisyonuna sundunuz. Komisyondan onay aldığınız takdir de kredi kullanımına başlayabilirsiniz. İlk olarak işletmeniz için gereken kurulum masraflarını belirlemeniz gerekiyor. Ardından işletmeniz adına yapacağınız her türlü araç, gereç, donanım, tamir ve tadilat işlerini faturalandırmanız gerekiyor. İşletmenizin kurulumunun tamamlanmasının ardından yaptığınız masrafların tümünü faturalı şekilde KOSGEB’e iletmeniz gerekir. KOSGEB yaptığınız masraflar tutarında kadın girişimciler %70 oranında destek sağlamaktadır. 50 bin Türk Lirası hibe kredisi yetersiz gelmesi halinde 100 bin Türk Lirasına kadar sıfır faizli geri ödemeli kredi kullanabilirsiniz. Sıfır faizli geri ödemeli kredinin ödeme başlangıcı alındığı tarihten itibaren 1 yıldır. 1 yılın sonunda toplamda 60 ay vade , sıfır faiz ile kredinizi geri ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir