Blog

İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir mi?

İşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir mi?

İşsizlik maaşı alabilmeniz için işinizi kaybetmeniz gerekmektedir. İşini kaybettiğiniz de ve yeni bir iş bulasıya kadar belirli şartlarla verilen bir yardım parasıdır. Eğer işsizlik maaşı alıyorsanız bankalardan da sıkıntı yaşadıysanız merak ettiğiniz konulardan birisi de bankalar bu işsizlik maaşına icra koyabilir mi olmuştur. Eğer normal çalışan biriyseniz ve avukatlık bir durumunuz olduysa icra borcu için kendi maaşınızın ¼’üne haciz koyularak borcunuz ödenmeye başlar. Bu durum borcunuz bitesiye kadar devam etmektedir. Bir haciz konulduğu zaman ikinci bir kişi haciz koyamaz. Peki işsizlik maaşına icra gelir mi? Bu sorunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilir ve bu konu hakkındaki kafanızdaki soru işaretlerine çözüm bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi işini kaybeden ve ya işten çıkartılan kişiye iş bulasıya kadar verilen bir devlet ödeneğidir. Eğer uzun süre çalıştınız ve sigortasız işsiz kalırsanız bu para yardımına başvurarak işsizlik parası alabilirsiniz. İşsizlik maaşı alan bireylerin en çok merak ettikleri konu ise bu maaşa başka bir haciz koyulur mu olduğudur. Şimdi isterseniz işsizlik maaşı kimlere verilir onu söyleyelim.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

İşsizlik maaşı 4A işçi statüsünde çalışan kişilerin işinden ayrıldığında verilen bir devlet ödeneğidir. Ayrıca şu işlerde çalışanlarda bu işsizlik maaşından yararlanabilmektedir.

  • Banka ve ya sigorta şirketi çalışanları
  • Sanatçılar, Taksi şoförü, Dolmuş şoförü, Otobüs şoförü
  • Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış yabancı uyruklu vatandaşlar
  • Genelde çalışan umumi kadınlar
  • MEB tarafından verilen kurslarda usta öğrenci olarak çalışan ve kamu idarelerinde ders ücreri karşılığı görev verilenler

Yukarıda saydığımız meslektekiler işsizlik maaşına başvuru yapabilmektedirler.

İşsizlik Maaşına İcra Gelir mi?

Asıl konumuz olan işsizlik maaşına icra gelir mi sorusuna yanıt verelim. İşsizlik maaşına İşsizlik Sigortası kanununun 50. Maddesinde şu şekilde bir terim yer almaktadır.

‘’İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. İşsizlik ödeneği, nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez.

Yani işsizlik maaşına hiçbir kimse kesinti ve icra işlemi uygulatamaz. İşsizlik maaşına icra koyulmayacağı gibi bloke koyulması da engellenmiştir. Banka sizin için yatan işsizlik paranıza bloke koyamaz , borcunu size yatan işsizlik parasından alamaz böyle bir durum söz konusu olamaz. Bunun için içiniz rahat olabilir. Ancak siz talimat verirseniz borcunuz kesilebilir. Bunun haricinde kimse sizin işsizlik maaşına bloke koyamamaktadır.

Geliri Olmayan Kişilerin İcraları Ne Olur?

Eğer bir işiniz yok ve mecburi sebeplerden dolayı da işinizden ayrıldığınızda nakit sıkıntısı çekeceksiniz. Bu sebeple borçlarınızı ödeyemeyip icraya düşmüş olabilirsiniz. Eğer borçlarınız icraya düştüğünde aldığınız işsizlik maaşından bir kesinti olmayacağını söylemek isteriz. Bankalardan ve ya başka bir yerden icralık duruma düştüğünüzde firmanın avukatı size icra işlemi başlatır ve ilk önce adınıza mal varlığı var mı onun peşine düşer. Eğer araba, ev, arsa gibi yerler adınıza kayıtlıysa bu mallara avukat haciz koyarak satmamanızı sağlamaktadır. Eğer uzun bir süre borcunuzu ödemezseniz bu malları avukat satarak borcunuzu ödeyecektir. Ayrıca mal varlığınız yoksa avukatınız kayıtlı olduğunuz ikametgaha gelerek haciz işlemi uygulayacaktır. Haciz işlemi denildiğinde evinizden eşya kaldırmak değildir. Evinizdeki eşyaları not alarak onları haczederler ve o eşyaları o haciz işleminden sonra satarsanız cezai işlem uygulanmaktadır. Bu yüzden haciz işlemi olduğunda avukat ile anlaşıp borcunuzu taksit taksit ödemeyi taahhüt edebilirsiniz. Bu taahhüt edeceğiniz tarihi ve günü çok önemlidir. Her ay aynı gün o parayı yatırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde taahhüt devreye girecek ve hapis cezası çıkartılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir