Blog

İşsizlere İŞKUR’dan Günlük 50 TL Maaş

İşsizlere İŞKUR’dan Günlük 50 TL Maaş

İŞKUR yaptığı yeni düzenleme kapsamında belli başlı yenilikler yaptığını açıkladı, yaptığı yeniliklerin 2017 senesi itibariyle, aksi bir düzenleme olmadığı müddetçe devam edeceğini söyledi. Mesleki Eğitim Kursları ile alakalı yaptığı yenilikte, bu kursların süresini 12 aya çıkarmaya karar verdiğini açıkladı. Önceden 12 aydan daha kısa bir sürede mesleki eğitim kursu alan işsizler, şimdi gelen yeni düzenleme sayesinde; ilgilendiği alana daha vakıf olması amacıyla eğitim süresini uzatmış olacaklar. Mesleki edinme kursunun süresi uzadığı için haliyle müfredatına da eklemeler oldu, bu eklemeler iş hayatında şahısların işine yarayacak, uygulamalı girişimcilik, işletmecilik üzerinde temellendirilmiştir. Mesleki Eğitim Kursları ülke genelinde oranı %11 olan işsizleri ülkeye daha faydalı hale getirmek, onları da meslek sahibi olmaya iten kurslardır, bu kurslar yeni düzenleme ile 12 ay olacaktır, derslere katılım zorunludur; katılmadığınız takdirde kursu başarı ile tamamlayamazsınız.

Günlük 50 TL Maaş Hakkında

Bu kursa katılmak için haliyle normal zamanda yaptığınız mesleğinizden feragat etmiş olacaksınız; bu yüzden de 2017 senesi itibariyle yapılan düzenlemede Mesleki Eğitim Kursuna katılacak olan kişilere günlük 50 TL maaş bağlanacak. Bu maaşı hesaplarken direk bir ayda bulunan gün sayısı ile çarpıp hesaplama yapmanız doğru değildir. Çünkü İŞKUR kursu bir hafta içindeki her günde yoktur, müfredatınıza ve yoğunluğa göre eğitim saatleri ayarlanacaktır; bu yüzden kursa katıldığınız, İŞKUR Merkezine gittiğiniz her gün bu parayı alacaksınız ifadesi daha doğru olacaktır.

Günlük 50 TL Maaş

Meslek edinmek için gereken bilgileri öğrenmeye çalıştığınız bu kurslarda üretimin temel aşamalarını göreceksiniz, uygulamalı üretim faaliyetinde bulunacaksınız. Bazı meslek alanlarında üretmiş olduğunuz eşyaları satmak da mümkün olduğu için İŞKUR size 50 TL’lik bir ödeme yapmaya yanaşmaktadır. Bunun yanında mesleğinizi öğrenirken, İŞKUR aracılığı ile alacağınız 50 TL ile birikim yapabilir, eğitiminizi başarıyla bitirdiğiniz takdirde kendi iş yeriniz için kolları sıvayabilirsiniz. İŞKUR programına başvuru internet üzerinden form doldurarak veya İŞKUR merkezlerine gelerek mümkün olacaktır, 50 TL desteğe başvuru ise meslek danışmanınız aracılığı ile gerçekleşecektir. İŞKUR’da almış olacağınız eğitim boyunca birçok iş veren ile bir araya geleceksiniz, asıl mesele 12 aylık eğitim sonunda açıkta kalmamak için program sırasında tanışmış olduğunuz iş verenler ile iletişime geçmektedir.

50 TL Maaşa Talep Oldukça Fazla

Ülke genelinde yeni açıklanan verilere göre İŞKUR’un 50 TL maaş vereceği kişi sayısı günlük yaklaşık olarak 500 bin kişi. Ülkenin işsizlik oranına göre bu son derece ideal bir rakam, sizde eğer işsizseniz, meslek sahibi olmak, bir alanla uzmanlaşmak için Mesleki Eğitim Kurslarına katılacaksanız; yapmanız gereken şey İŞKUR merkezlerinden kaydınızı gerçekleştirip, meslek danışmanınız aracılığıyla günlük 50 TL’lik işsizlik maaşına başvuru yapmak olacaktır. Maaşınızı biriktirdiğiniz takdirde eğitim sonunda elinizde yaklaşık 10.000 TL’lik bir para olacak, bu para da kendi işinizi açmanız için yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir