Blog

İş Yeri Kurmak İsteyen Kişilere Devlet Desteği

İş Yeri Kurmak İsteyen Kişilere Devlet Desteği

Ülkemizin sağladığı kredi imkânları içinde bizzat devlet kurumlarının verdiği hibe kredilerinin yanı sıra bankaların verdiği kredilerde bulunmaktadır. Bu kredi imkânlarından faydalanan kişiler arzularına göre yeni bir iş yeri kurabilirler ya da mevcut iş yerlerini genişletebilirler.

Nasıl Alınır?

İşyeri açma kredisi nasıl alınır merak ediyorsanız öncelikle birtakım bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Kendi işini kurmak isteyen ve en az 18 yaşında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının faydalanması amacıyla 50 bin lira hibe kredi ya da daha açık şekliyle 50 bin lira bağışta bulunan tek kurum KOSGEB’dir. 18 yaşını geçmiş T.C vatandaşları iş yeri kurma kredisi kullanarak kuracakları iş yeri için herhangi bir ihtiyaçları olduğunda bağış ile faizsiz kullanabilmektedirler. Devletin sağladığı bu kredi fırsatları dâhilinde KOSGEB haricinde özel olarak iş yeri açma kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalardan Akbank ve Halkbank iş yeri açma kredisi vermektedir. Bu bankalar sayesinde 12 ay geri ödemesiz 48–120 ay vadeli şekilde kredi kullanma imkânına sahip olabilirsiniz. Vakıfbank iş yeri açma kredisi ve Ziraat Bankası iş yeri açma kredisi imkânlarından faydalanmak için ilgili bankaları ziyaret ederek müracaat işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

KOSGEB Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

  • En az 18 yaşında olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi görmek
  • Eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika sahibi olmak

Bu şartları tamamladığınız takdirde geri ödemesiz ve sıfır faizli kredi müracaatı işleminizi gerçekleştirebilirsiniz demektir. Müracaatınızın kabul edilmesinin ardından KOSGEB tarafından 50.000 lira hibe kredisi alma imkânına sahipsiniz demektir. Devlet destekli krediler dâhilinde hibe harici ise 100.000 lira faizsiz kredi verilmektedir. Bu krediyi kullanmak isteyen kişiler gerekli koşulları tamamladığı ve gerekli belgeleri temin ettiği takdirde fırsattan faydalanabilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Şahsına ait iş yeri kurmayı planlayan ve bu plan doğrultusunda kredi imkânlarından faydalanmak isteyen bütün vatandaşlarımızın ilk olarak KOSGEB tarafından verilen ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde eğitim görmesi şart koşulmaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ülkemiz içindeki bütün şehirlerde ve bütün ilçelerde belirli vakitlerde verilmektedir. Görülmesi şart koşulan bu eğitimin hangi tarihlerde olacağını ve nerede yapılacağını öğrenmek isteyen kişiler KOSGEB’in internet sitesini ziyaret ederek araştırmaları gerekmektedir.

 

İş Yeri Kurmak İsteyen Kişilere Devlet Desteği

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Neden Önemlidir?

Hâlihazırda hiçbir işle uğraşmayan kişilerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi için kurs müracaat işlemlerini KOSGEB İdaresi Başkanlığı birimlerine, okuyan öğrencilerin üniversitelere ve işsiz durumdaki kişilerin ise İş-Kur kurumlarına müracaat etmeleri tavsiye edilmektedir. Ülkemizde kendi işinin patronu olmayı arzulayan girişimciler ilk adım olarak zorunlu birtakım kurslara girmeleri gerekmektedir. Bu kurslara müracaat eden kişilerle müracaat işlemi esnasında kısa bir görüşme gerçekleştirilmektedir. Yeterlilik sınavı adı verilen bu ön eleme testinde başarılı olmanız gerekmektedir. Bu testide geçmenizin ardından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine kayıt yaptırma imkânına sahip oldunuz demektir. Bu kurslara müracaat edecek olan kişilerden birtakım koşullar talep edilmektedir. Bu koşullar;

  • 18 yaşında olmak
  • Geçmiş herhangi bir zamanda girişimcilik adına hiçbir eğitime katılmamış olmak
  • Terör suçu ya da herhangi bir suç işlememiş olmak

Şeklinde sıralanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir