Blog

  • Anasayfa
  • KOSGEB

İŞ Yeri Açmak İsteyen Engellilere KOSGEB’den Kredi

İŞ Yeri Açmak İsteyen Engellilere KOSGEB’den Kredi

İŞ Yeri Açmak İsteyen Engellilere KOSGEB’den Kredi

Yazımınızın başında ilk olarak KOSGEB’in ne olduğunu ve ne iş yaptığını açıklamak daha faydalı olacaktır.

KOSGEB Nedir?

Yeni iş yeri açan ya da iş sahibi olan girişimcileri desteklemek ve geliştirmek amaçlı kurulmuş olan bir kurumdur. Tam adı T.C. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan bu kurumun en büyük amacı yeni işletmeleri piyasaya kazandırmak ve hazırda olan işletmelerin gelişerek ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Bu şekilde iş gücünü artırmak ve istihdam sağlamak ve rekabet ortamını canlandırmayı hedeflemektedir.

KOSGEB’in Faydaları

Ülkemiz de birçok kişi kendi işinin sahibi olmayı istemektedir fakat bu isteklerine maddi güçleri yetmediğinden ulaşamamaktadır. İşte bu konu da devreye KOSGEB girerek, yeni iş yeri açmak isteyen ya da sahibi oldukları işletmeleri geliştirmek ve büyütmek isteyen girişimcilere faizsiz kredi ve hibe kredi sağlayarak destek olmaktadır.

Bunların dışında engelli vatandaşlarımıza da ayrıca destek olarak onlarında iş yeri sahibi olmalarını amaçlamaktadır.

Neden Engelli Vatandaşlarımıza Ayrı Destek Sağlanıyor?

Ülkemizin sosyal sorunlarından biri olan engelli vatandaşlara köstek olma problemi devam ediyor. İş yerlerinin çoğu engelli vatandaş çalıştırmak istemiyor ya da çok ağır şartlarda çalıştırıyorlar. Devletimizin son yıllarda teşvikleri ile belli şartları sağlayan büyük firmalara engelli vatandaş çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir. Lakin bu büyük firmalar ya engelli vatandaş çalıştırıyormuş gibi gösteriyorlar ya da bu zorluğu yaşayan bireylerimizin kaldırabileceklerinden daha ağır işlerde çalıştırıyorlar. Bu sebeplerden dolayı da engelli vatandaşlarımız sosyal hayata katılmakta zorluk çekiyor ya da katılamıyorlar. Bunca yapılan engellemeler sonunda hala daha topluma ve ekonomiye katkıda bulunmak istemektedirler. Bu sıra da devreye KOSGEB giriyor.

KOSGEB’den Engelli Kredisi

Herkes için kendi işinin patronu olmayı istemek önemli bir adımdır. Lakin bildiğimiz gibi sadece istemek yeterli değildir. Maddi güç yeterli olmayınca bu istekler sadece bir hayal olarak kalır. Bu isteklerin hayal olarak kalmaması için yanımızda KOSGEB bulunuyor. KOSGEB engelli desteği ile sizde kendi işinizi kurabilirsiniz.

Engelli Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Kendi işinin sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle KOSGEB’in açtığı girişimcilik kurslarını tamamlamaları gerekir. KOSGEB’in açtığı bu kurslar ülkemizin bütün şehirlerinde ve çoğu ilçesinde bulunmaktadır. Bu kursları başarı ile tamamlayan vatandaşlarımız kredi alabilirler. Kurslara katılmak için kendinize uygun zamanı ve şehri seçebilirsiniz.

KOSGEB’in açtığı bu kurslarda girişimci olabilmek için öğrenilmesi gereken noktalar öğretilmektedir. Bu kursların sonunda katılan girişimci adaylarına sertifika verilmektedir. Kredi başvurunuzu bu sertifika ile yapmak zorundasınız. Engellilere hayvan kredisi bulunmamaktadır.

Kredi Alabilmek İçin Gerekenler

KOSGEB’in sağladığı kredilerden faydalanabilmek için belirlenen koşulları sağlamanız gerekmektedir. Engellilere hibe kredi şartları bulunuyor. Bu koşullar şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • KOSGEB’in açtığı girişimcilik kurslarına katılmak ve başarı ile bitirmek
  • Bir iş planına sahip olmak

Bu koşulları sağlayan vatandaşlarımız KOSGEB’in sağladığı kredilerden faydalanabilirler.

 

Ne Kadar Kredi Veriliyor?

KOSGEB gerekli koşulları sağlayan vatandaşlarımıza 50 bin Türk Lirasına kadar hibe kredi veriyor. Bunun dışında isteyen kişilere de 100 bin Türk Lirasına kadar faizsiz kredi imkânı sağlanıyor. Verilen faizsiz kredinin vadesi 3 ila 120 ay arasında değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir