Blog

İş Yeri Açma Kredisi Devlet Teşvikleri

İş Yeri Açma Kredisi Devlet Teşvikleri

Devlet kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek olması amacıyla iş yeri açma kredisi veriyor, bunun için de bazı şartlar koyuyor. Bir iş yerini sıfırdan açmak isteyenlere, mevcut iş yerini büyütmek isteyenlere, küçük işletmeleri daha büyük bir işletme haline getirmek; kapasite arttırmak, kısacası mevcut kazancını katlamak isteyenlere verilecek olan bu iş yeri açma kredisi yukarıdaki maddeler şeklinde dallanıyor. Birçok finans kuruluşu iş yeri açma kredisine “Kobi” kredisi der; kredi çekmek isterseniz de aynen bu başlığı görebilirsiniz. Şayet iş yeri açma kredisine başvuru yapacak kişiler vergi vermekten muafsa, özel bankalar Kobi kredisinden ziyade esnaf destek kredileri ile bu taleplerine karşılık vereceklerdir.

Devlet Hibesi Ve Özel Bankalar

Özel bankalardan iş yeri açma kredisi alırsanız size az veya çok; mutlaka faizlendirmeler yaparlar. Bu yüzden şansınızı ilk önce devletten yana kullanmak sizi maddi açıdan son derece rahatlatacaktır. İş yeri açarken sıfır sermaye ile bu işe başlayacaksanız devlet destekli iş yeri açma kredilerini incelemeniz, geri ödemesiz hibe almanız son derece karlı olacaktır. Devletin hibe desteğine başvuru yapmak isteyenler bulundukları yere en yakın “Küçük ve Orta İşletmeleri Destekleme İdaresi”ne başvuru yapmalıdır, bu kurumlar bilhassa gençlere hibe desteği vermekten çekinmezler. Ancak hibe vermeden önce şayet ilk defa işletme açacak iseniz ücretsiz eğitim zorunluluğu şart koşulacaktır. Eğitim süresince işletmeye ve girişimciliğe dair birçok konuda yetkin olmanız sağlanır, sonrasında ise yaklaşık 50.000 TL kadar hibe desteği yapacağınız işe bakılarak size verilir. Unutmayın ki 500 bin TL değerinde bir büfe de satın alınılabilir, devletten alacağınız 20 bin TL ile de büfe kurulabilir, aklınızdakileri eğitiminiz süresince dile getirip detaylandırmanız, ödeme gücünüze de bakılarak alacağınız hibenin artmasını sağlayacaktır.

Ziraat Bankası ve İş Yeri Açma Kredisi

Kobi bankacılığı denince devlet desteğini asla esirgemeyen Ziraat Bankası gençlere, ev hanımlarına, ek iş yapmak isteyenlere ve işsiz olup da girişimci olmak isteyen adaylara kredi desteği sağlamaktadır. Ancak size belli şartlar sunar, bunlardan ilki de almış olduğunuz krediyi geri ödeyeceğinize bankayı ikna etmenizdir. Bunun için belli bir geliriniz ya da teminat değerinde olacak mülkünüzün olması şarttır. Güçlü kefiller de bu noktada işinizi görebilir, yeter ki bankanın size olan güvenini kazanın. Eğer desteğini alacağınız bir kefiliniz yoksa, aylık belgelenebilir bir maaşa sahip değilseniz, o halde ipotek olarak sunacağınız bir mülk mutlaka olmalıdır.

Ziraat Bankası projenize göre çok düşük faizli krediler sunmaktadır; ama ilk önce devletten yana şansınızı denemek en mantıklısı olacaktır. Çünkü devlet hibe verir, geri istemez; kredi verir, 1 sene geri ödeme istemez ve vermiş olduğu krediyi sıfır faizli olarak tarafınıza tahsis eder, kısacası siz işleri büyütene kadar bir banka gibi sizden herhangi bir şey talep etmez. Bunun yanında bankalardan kredi almak son derece kolay iken devletten hatırı sayılır hibe almak bir o kadar zordur.

1 Yorum

 1. Merhaba
  Benim büyük bi servis açmak gibi planım var,kaporta boya mekanik üzerine
  Bakmış olduğum yer,
  1800 metrekare,
  Kirası 60.000 tl istiyor
  Lakin ben bu işi yapabileceğimi düşünüyorum,ekinin hazır,
  Bunun içinde devlet destekli kredi almak istiyorum
  Yaşım 29
  Bana Bu konu hakkında yardımcı olmanızı istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir