Blog

İş Kurma Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? ( KOSGEB İLE)

İş Kurma Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? ( KOSGEB İLE)

    İş kurma kredisi devletten bankalar aracılığıyla verilmektedir. İş kurma kredisi veren bankalar nelerdir sorusu bu bakımdan önem arz etmektedir. Kredi müracaatında bulunmayı planlayan kişiler ilk olarak ilgili bankaların internet siteleri aracılığıyla KOBİ kredisi ya da ticari kredi benzeri konuları inceleyerek bilgi sahibi olabilir. Zira en yeni bilgilere şubeden daha erken ulaşabilmenin yöntemi budur. Elbette ki özel hâller bu husus haricindedir. Mesela daha önceden irtibat halinde olduğunuz ve herhangi bir işlem gerçekleştirdiğiniz, kısacası alışkın olduğunuz banka görünüşe göre daha uygun faiz oranları ile kredi imkânı sağlayacağından dolayı, iş kurma kredisi kullanmak istiyorsanız iş yaptığınız bankaları seçmeniz tavsiye edilmektedir. Bankaların internet siteleri aracılığıyla ihtiyacınız olan incelemeleri yapmanızın ardından kredi kullanacağınız bankanın herhangi bir şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Kredi çekme işlemlerinin gerçekleştirileceği temel yer bu banka şubeleri olmaktadır. Kredi müracaatında bulunabilmeniz için elbette ki birtakım koşullar talep edilmektedir. Bu koşullar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • KOSGEB’in ücretsiz girişimcilik programını başarı ile tamamlamak
  • Projenizi yani iş planınızı hazırlayarak ilgili komisyona iletmek

Talep edilen koşulların yerine getirilme işleminin ardından ilgili bankaya müracaat edilmesi durumunda şube personelleri tarafından kişinin bireysel kredi puanlarını göz önünde bulundurularak verilen uygunluk değerleri temel alınarak iş yeriniz için verilecek iş kurma kredisi seçeneklerini aktaracaklardır. Düzenleme esnasında kredi imkânından faydalanmak için müracaat eden kişinin göz önünde bulundurması faydalı olacak olan birtakım konular bulunmaktadır.

İş kurma kredisi

İş Kurma Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kredi miktarı her zaman ve her koşulda krediyi çekecek kişi tarafından belirlenmektedir ancak kimi vaziyetlerde arzuladığınız kredi tutarı kadar kredi çekemeyebilirsiniz.
  • Eğer kredi çekeceğiniz banka ile ya da daha doğru bir terimle herhangi bir banka ile aranızda geçmiş zamanlarda herhangi bir husumet, olay ya da düzensizlik olmuş ise hem bu bankanın hem de diğer bütün bankaların size kredi vermesinin zorlaşacağını belirtmek gerekmektedir.
  • Kullanacağınız kredi kapsamında göz önünde bulundurmanız gereken temel ve en mühim konu bu kredinin geri ödemesini nasıl gerçekleştireceğiniz olacaktır. Örnek vermek gerekir ise gerçek dışı bir ödeme düzeni neticesinde kullanılan iş kurma kredisi bu durumun tespit edilmesinin ardından hacizli olarak karşınıza çıkabilir. Bu durumun sonucu ise iş yerinizi kapatmanıza ve işinizi sonlandırmanıza kadar varabilir.
  • Faiz oranları ise dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Müracaat edecek kişi maddi durumunu da göz önünde bulundurarak kredi çekeceği bankanın şube personelinden cazip bir kredi oranı istemelidir. Zira ödeyemeyeceğiniz bir miktarda faiz oranı olan kredi alırsanız, sizin için oldukça zararlı olacaktır.
  • İş kurma kredisi bazı kişilere göre risk olarak tanımlanmasının yanında kişi için büyük bir kurtarıcı olarak da tanımlanmaktadır.

Ziraat Bankası üzerinden başvuru işlemi yapacak kişiler Ziraat Bankası iş kurma kredisi, Halkbank üzerinden başvuru yapacak kişiler Halkbank iş kurma kredisi, Başbakanlık üzerinden başvuru yapacak kişiler ise Başbakanlık iş kurma kredisi imkânlarından faydalanmak için ilgili bankalar ve kurumlarla iletişime geçerek kredi taleplerini iletmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir