Blog

  • Anasayfa
  • BANKA
  • ,
  • GENEL

İş Bankası Ek Hesap (KMH) Nasıl Açılır (günlük faiz oranı)

İş Bankası Ek Hesap (KMH) Nasıl Açılır (günlük faiz oranı)

Ek hesap ihtiyaç anında otomatik olarak başvuracağınız, kredi kartı gibi kullanmanın yanı sıra EFT ve havale işlemlerinizi de yapabileceğiniz yedek hesaba denir. Ek hesap uygulaması hemen her bankada vardır, İş bankası da bu bankalardan bir tanesidir. Ek hesabın çalışma şekli şu şekildedir, bir ana hesabınız bir de ek hesabınız olur, ana hesabınızda para yokken ek hesaptan harcamalarınız çekilir, bu çekilen bakiye borç olarak hesap özetinize yansır. Ek hesap ödemesini aylık olarak yapmalısınız, bunun için ATM’den para yatırmanıza gerek yoktur.

Zaten kendi İş bankası genel hesabınıza para yatırdığınız takdirde ek hesap hemen borcunuz kadarını çekecektir, sizi de bu borç tahsilinden haberdar edecektir. Bunun yanında ek hesabın en güzel yönlerinden bir tanesi ise kullandığınız gün kadar faiz işlemesi, diğer günler sizi maddi açıdan sıkıştırmamak adına günlük faiz işleyişini devam ettirmeyişidir.

Ek Hesap Faiz Oranı

Ek hesap uygulaması elbette faizle çalışan, kâr amacı güden bir uygulamadır; bu uygulamanın faiz oranı ise %1,84’tür. Borçlarınız bu faizlendirme üzerinden işlenir ve ana hesabınızdan çekilir. Örneğin 1000 TL tutarında bir harcama yaptınız ve bu harcama ana hesabınızda paranız yeterli olmadığından dolayı ek hesaptan çekildi. Banka o an ödemeyi kendi kasasından yaptığı için sizden geri ödeme olarak elbette daha fazla tutar talep edecektir ki kara girsin. Talep edeceği tutarın faizi ise 1,84’tür. Tüm ek hesap uygulaması kavaca bu hesaplamadan ibarettir.

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesap uygulamasına başvuru yapmak için denenebilecek birkaç yol vardır. Bunlar;

İşCep: İşcep uygulaması sayesinde İş Bankası ek hesap uygulamasına başvuru yapmanız mümkündür. Uygulamadan Krediler> Ek Hesap > Başvuru yolunu izleyerek gerekli bilgileri doldurup bir ek hesap açtırabilirsiniz. Ayrıca internet sitesinden de bu yol üzerinden ek hesap açabilirsiniz.

<<<İŞ BANKASI EK HESAP BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ>>>

Ek Hesap Limiti Nedir?

Banka size her ne kadar ana hesabınızdan farklı olarak harcamalarınızı daha rahat yapmanız için bir ek hesap açma imkanı tanımış olsa dahi bu hesabınıza bir limit sınırlandırması getirmiştir. Bunun nedeni her iki tarafı da maddi açıdan mağdur etmeme düşüncesinden kaynaklanır. Örneğin banka ödeme gücünüze göre bir hesaplama yapmasa siz devamlı olarak günlük faizlendirmelere maruz kalacaksınız ve ödemenizi yapmanız zorlaşacak. Bu yüzden ek hesap limiti olarak 2.000 TL belirlenmiştir. Zaten banka keyfi ihtiyaçlarınızdan ziyade otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz faturalarınızı veya acil para ihtiyacınızı karşılamanız için ek hesap uygulamasını başlatmıştır.

 

Günlük Vadeye Göre Ödenecek Tutar

Yazının başında ek hesabın günlük faiz ve vadelerle çalıştığına değinmiştik, örneğin ek hesabınızın tutarı 2.000 TL ve siz gün içerisinde ana hesabınızda para olmadığı için ek hesaptan 1.000 TL ödeme yaptınız, 10 günlük bir vade olacak şekilde ödemeniz gereken tutarı ertelediniz. 10 gün sonunda ana hesaba para girişi olduğu takdirde banka sizden 1.000 TL değil, 1.008 TL alacaktır, 8 TL ise 10 günlük faiz sonucu hesaba işlenecektir.

1 Yorum

  1. İşcep uygulamasından ek hesap için tüm işlemleri yaptım fakat sonucunda yaptığınız ek hesap limit seçimi bankamız tarafından uygun bulunamamıştır diyor oysa 500 ve 2000 TL arası seçimde bulunmuştum. Bunun nedeni nedir açıklar mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir