Blog

  • Anasayfa
  • GENEL

İş Adamı Nasıl Olunur? (Hangi Bölümler Bitirilmelidir)

İş Adamı Nasıl Olunur? (Hangi Bölümler Bitirilmelidir)

Baktığımız zaman iş adamı olmak birçok kişinin hayallerini süsleyen işlerin arasında yer almaktadır. Hatta bir işletmeci olmaktansa iş adamı olmanın daha önemli yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yanında çalışan birçok kişi, yatlar, lüks ev ve arabalar, özel şoför, gazetelerde çıkan fotoğraflar… Bunlar birçok kişinin hayallerini süsleyen şeyler arasında yer almaktadır. İş adamlarının büyük bir bölümünün hem zengin hem de genç olması her geçen gün daha fazla özenilmelerine sebep olur. İş adamı nasıl olunur, hangi bölümler bitirilmelidir? Sorusu ise bu noktada çok fazla sorulmaktadır. İş adamı olmak isteyen kişiler bu yolda neler yapması gerektikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Aslında birçok kişi iş adamlarını bu noktada işletmecilerle karıştırmaktadır. Fakat iş adamı ile işletmeci arasında fark vardır ve her isteyen de işletmeci olamaz.

İş Adamı Nasıl Olunur?

İş adamı olmak isteyen kişilere baktığımız zaman her geçen gün sayılarında artış olduğunu görüyoruz. Sizlere yazımızda belirttiğimiz gibi girişimci ve esnaf ile iş adamının arasında fark bulunmaktadır. İş adamları toplumsal sorunlara da daha fazla eğilirler. Onları genellikle şirketlerinin dışında derneklerde veya yardım yemeklerinde görme ihtimaliniz çok büyüktür. Hemen hemen herkesin hayali olan iş adamı olabilmek için çok çalışmak ve iyi bir eğitim almak gerekir. Aynı zamanda ilgili okullarda eğitim almanız da bu noktada büyük bir öneme sahiptir. İyi bir iş adamı olabilmek için kendinden emin ve kararlı bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Aksi takdirde tam olarak istediğiniz başarıyı elde etmeniz çok zordur. İş adamı olmak için sizden istenilen eğitimi aldıktan sonra sektörünüze giriş yaparak bu alanda çalışmalara başlayabilirsiniz.

İş Adamı Olmak İçin Hangi Bölümler Okunur?

İş adamı denildiği zaman insanların akıllarına direk olarak işletme bölümü gelmektedir. Fakat bu bölüm dışında da sizlere iş adamı olma imkanı sunan birçok bölüm alternatifi bulunmaktadır. Bu evrede ilk olarak hangi sektörde iş yapmak istediğiniz konusunda kararlı olmanız gerekir. Çalışmak istediğiniz alana göre üniversite ve bölüm seçiminizi yapmanız sizin adınıza daha iyi bir tercih olacaktır. Eğitim aldığınız bir alanda iş adamı olduğunuz takdirde daha bilgili olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu şekilde doğru kararlar verdiğiniz gibi daha sağlam adımlar atabilirsiniz. İş adamı olmak isteyen kişilerin okuyabileceği bölümler şu şekildedir:

-İşletme bölümü

-İktisat bölümü

-İnşaat mühendisliği

-Hukuk

-Bankacılık ve Finansman

-Makine Mühendisliği

-Ekonomi

-Uçak Mühendisliği

-Kimya

-Endüstri Mühendisliği

-Uluslar arası İlişkiler

-Bilgisayar Mühendisliği

-Elektronik Mühendisliği

-Mimarlık

-İktisadi ve Ticari Bilimler

Sizlere belirttiğimiz bu bölümleri tercih ederek iş adamı olma yolundaki ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Fakat bu bölümleri okuyan herkesin mutlaka iş adamı olmayacağını da belirtmemiz gerekiyor. Eğitim hayatınızda başarılı bir öğrenci olmanız ve okulu sıkıntısız ilerletmeniz çok önemlidir. Hangi alanda iyi bir iş adamı olmak istiyorsanız o konu hakkında bir bölüm okumanız size avantaj sunacaktır.

Başarılı İş Adamı Nasıl Olunur?

İş adamı olmanın yanı sıra başarılı bir iş adamı olmak her zaman çok daha önemli bir konudur. Başarılı bir iş adamı olabilmek için yapmanız gerekenler vardır. Bunlar şu şekildedir:

-Eğitim alın: Bir işi yaptığınız sırada yönetme evresinin temel prensiplerinizi bilmeniz hayati bir önem taşıyacaktır. Yönetim, pazarlama, operasyonlar ve finansman gibi iş prensiplerini öğrenebilmenizin birçok yolu vardır. Bunun için bir üniversite diplomanızın olması iyi bir başlangıç olacaktır.

-Kişilerarası ilişkilerinizi geliştirin: Kişilerarası iletişi becerileriniz tam olarak insanlarla nasıl iletişim alinde olduğunuz ile ilgilidir. Sahip olduğunuz bu becerileri sadece çalışanlarınızı yönetme evresinde değil aynı zamanda sözleşme, anlaşma ve pazarlıklar gibi anlarda da kullanabilirsiniz.

-Başarıya doğru hareket edin: Sadece işadamı olmanız yetmeyecektir. Sürekli olarak başarıya doğru hareket edin. Hatta başarıyı hayatınızda bir tutku haline getirmelisiniz. Bu şekilde sürüden ayrılabilirsiniz.

-Çalışan seçimine dikkat edin: Çalışan kitleniz sizin destek ağınızdır ve işletme başarısı noktasında büyük bir rol oynamaktadır. Bu noktada yetenekli isimleri işe almaya dikkat edin.

-Mali durumunuzun yönetimine dikkat edin: Büyük bir ofis ile beraber şık bir takım elbise her zaman çekiciliği olan kıyafetlerdir. Fakat bu noktada ilk etapta işinize yatırım yapmaya özen göstermeli diğerlerini arka plana atmalısınız.

-Kendinize bir akıl hocası bulun: Başarılı bulduğunuz bir işadamıyla ilişki içerisinde olmaya dikkat edin. Bu evrede arkadaş çevrenizi veya başarılı işletmeleri araştırarak bilgi alabilirsiniz.

-Risklerinizi hesaplayın: Rakiplerinizle mücadele edebilmeniz ve başarılı bir işadamı olabilmeniz için bazı durumlarda riskler almanız gerekecektir. Bu evrede kalıpların dışına çıkmanız çok önemlidir. Bu küçük başarısızlıkların kaçınılmaz olduğunu kabul etmeli ve bunları birer fırsat olarak görmelisiniz.

İş Adamı Nasıl Giyinir?

Bir işadamının nasıl giyinmesi gerektiği sürekli merak edilir. Aslında işadamlarının giyinme şekillerinin alanlarına göre değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Yani giyim şekliniz çalışma ortamınıza uygun olmalıdır. İşadamları işlerine giderken takım elbise ile gidebilecekleri gibi kadınlarda olduğu gibi daha spor bir giyimi de tercih edebilirler. Tabi bu evrede çalışma ortamının ve sektörün uygun olması çok önemlidir. Eğer çalışma ortamınız bunun için uygunsa spor bir pantolonun üzerine gömlek veya tişört giyebilirsiniz.

Tarzınızla daha fazla dikkat çekmek istiyorsanız takım elbisenizin ceketi ile pantolonunu ayrı ayrı kombin yapabilirsiniz. Örneğin siyah veya lacivert olan bir ceketi gri ve tonlarına sahip olan pantolonla kambinleyebilirsiniz. Takım elbisenizin seçimi esnasında pantolon ve ceketinizi ayrı bir şekilde alıyorsanız gardırop naturelleri diyebileceğimiz renkler üzerinden tercihinizi yapabilirsiniz. Bu tonlarda kıyafet seçimi yaptığınız takdirde her kombininizde farklı bir kıyafet algısı ortaya çıkar.

Ünlü İş Adamları Kendisini Nasıl Geliştiriyor?

Birçok kişi iş adamlarının kendisini geliştirmediğini düşünür. Fakat bu noktada işadamlarının sürekli bir çalışma ve gelişim içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Bazı işadamları kendilerini geliştirmek için yaptıklarını da paylaşmıştır. Bunlar şu şekildedir:

-Hüsnü Özyeğin: Özyeğin’e göre başarılı bir iş adamı olmak için çok iyi bir eğitim şart değil. Fakat 20 – 30 tane şirketten sorumlu olan birisinin iyi bir eğitim alması gerekiyor. İyi bir yönetim adına hesap verebilirlik, eğitim, raporlama işlemleri, yönetici alımı ve kariyer planlaması gibi kavramlara dikkat edilmesi gerekiyor.

-Ahmet Zorlu: Zorlu’ya göre başarıya giden yolda olmazsa olmazlar arasında eğitim yer alıyor. Fakat bu tek başına yeterli olan bir durum değil. Zorlu, teorikte olan bilginin pratiğe döküldüğü zaman anlamlı olduğunu ve insanı başarıya ulaştırdığını savunuyor. Kendisi iş yaşamında başarılı olma duygusundan güç aldığını ve çok fazla çalıştığını belirtiyor. Hatta fikirlerini danıştığı ve bilgisine güvendiği kişilerin de olduğunu belirtiyor.

-Sakıp Sabancı: Sabancı, lise 2’ye giderken sağlık sorunları nedeniyle okulu bırakıyor. Kendisi iş hayatını tamamen pişerek öğreniyor ve bunun da ağır faturalarını ödüyor. Kendisi, kendi dünyalarının da şartlarının da diğerlerine göre farklı olduğunu belirtiyor. Fakat söylemlerinde her zaman dünya standartlarında eğitimin çok önemli olduğunu ve lisan bilmek gerektiğini sürekli olarak dile getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir