Blog

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? (TAPU REHİNLİ)

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? (TAPU REHİNLİ)

İpotekli ihtiyaç kredisi nedir ve ne işe yarıyor diyorsanız hemen açıklayalım. İhtiyaç kredisi kapsamında bazı alt dallar bulunmaktadır. Nasıl kullanmak istediğinize ve çeşidine göre farklılık gösteren bu alt dallardan bir tanesi de ipotekli kredi veren bankalardır. İpotekli ihtiyaç kredisi imkânı sunan bankalar, kişilere normal kredi miktarlarının daha üzerinde bir miktarda kredi kullanma fırsatı vermektedir. Bundan dolayı fazla miktarda nakit ihtiyacı olan ve ipotekli kredi nasıl çekilir diyen vatandaşlarımız üzerlerine kayıtlı olan bir malı ya da mülkü ipotek şeklinde göstererek ihtiyacı olan destek imkânlarından faydalanabilmektedirler. Kullanacağınız bu kredinin geri ödenme işleminin gerçekleştirilmemesi gibi durumlarda banka, ipotek olarak gösterdiğiniz ev, dükkân ya da arsa ve benzeri gibi mülklerinize el koyarak bunları satışa koyar ve geri ödeme parasını bu satışların neticesinde kazanmayı planlar. Temel olarak bu sebepten dolayı ipotekli ihtiyaç kredileri en yoğun ilgiye maruz kalan kredi biçimi olmaktadır.

Hangi Bankalar İpotekli İhtiyaç Kredisi Vermektedir?

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanma imkânı sunan bankalar, genel olarak kişiye ya da kişinin bir yakını üzerine kayıtlı olan konutu, mülkü ya da otomobili ipotek dâhilinde görmektedirler. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar, kurumlara yapılan müracaat işlemlerini incelemeye alarak bu incelemenin ardından olumlu ya da olumsuz bir sonuç ile talepte bulunan kişiye dönüş yapmaktadır. Devletimizde hâlihazırda hizmet veren bankalar arasında ipotekli kredi imkânı sunan ve bunun yanında liderlik eden bankalar ve detayları şunlardır;

İpotekli İhtiyaç Kredisi

  • Garanti Bankası: Garanti Bankası, aşağı yukarı bütün ihtiyaç kredisi veren bankaların yaptığı gibi en fazla 3 yıl vakitli kredi vermektedir. Bu kredi imkânından faydalanacak olan kişiye, ipotek olarak gösterilecek mülkün en fazla %50 oranında kredi verilmektedir. Bu kredinin faiz oranı ise %1,34 olarak belirlenmektedir. En düşük süre zarfı ise 6 ay olarak açıklanmaktadır. Bu krediyi kullanmak isteyen kişilere ipotekli ihtiyaç kredisi Garanti Bankası tarafından gerekli müracaat işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından verilmektedir.
  • İş Bankası: İş Bankası ipotekli kredi kullanma imkânı sunan diğer bankalardan farklı olarak kredi vaktini 5 seneye kadar çıkarmaktadır. En düşük süre zarfı ise 1 ay olarak açıklanmaktadır. Faiz oranı %1,40 olarak belirlenmiştir. İş bankası kredi kullanma fırsatından yararlanmayı isteyen kişiler gösterecekleri mülkün değerinin tamamı miktarında kredi kullanabilmektedirler.
  • Akbank: Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi kapsamında kişilere 3 yıllık bir vakit vermektedir. Bu kredi meblağı toplamda 25 bin liradır ve aylık faiz oranı %1,25 olarak açıklanmaktadır.
  • Vakıfbank: Vakıfbank, ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yüksek meblağlardaki para ihtiyaçlarını gidermek ve kişilere büyük destekler verme amacı doğrultusunda taksit olarak ayrılmış ev ipoteği ile birlikte iki farklı türde kredi kullanma imkânı sunmaktadır. Bu imkânlardan ilki otomobil rehini fiyatı ihtiyaç kredisi, diğeri ise arsa ipoteği fiyatı taksitlendirilmiş ihtiyaç kredisidir. Kişinin kullanabileceği en fazla kredi miktarı sahip olduğunuz malvarlığının %75’i olarak açıklanmaktadır. Kredi vakti 3 yıl olarak belirtilmiştir ve vatandaşlar dilerse her ay veya üç ayda bir olacak şekilde ödeyebilmektedirler. 
  • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi fırsatı sunan bankalar arasında ipotek karşılığında ihtiyaç duyulan kredide iş yeri veya konut olması şart koşulmaktadır. Süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Kişi ipotek gösterdiği konutun veya iş yerinin en fazla %75’i kadar kredi kullanabilmektedir.
  • Yapı Kredi: Yapı Kredi, ev sahibi olan kişilere, ipotek karşılığında şahsi ihtiyaçlarını giderebilecekleri miktarda kredi çekme fırsatı vermektedir. Kredi vakti 3 yıldır. Kullanılacak kredi miktarı ipotek olarak gösterilen evin değerinin en fazla %50’si miktarında olmaktadır.

6 Yorum

  1. 175.000tl değerinde dairem var 1+1 acaba ne kadar kredi ala bilirim yer Antalya Kepez kültür mahallesi 3876sokak artı 5 aylık esnafım ve işyeri sahibiyim star Cowboy Cafe

  2. 175.000tl değerinde dairem var 1+1 acaba ne kadar kredi ala bilirim yer Antalya Kepez kültür mahallesi 3876sokak artı 5 aylık esnafım ve işyeri sahibiyim star Cowboy Cafe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir