İnternetten Para Kazanmanın Yolları | | FUAT ÇAKMAK KREDİ DANIŞMANI

İnternetten Para Kazanmanın Yolları

18.08.2019
A+
A-
İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Birçoğumuz gerek boş vakitlerini değerlendirebilmek, gerekse para kazanabilmek adına internetten para kazanmanın yolları konusuna ilgi duyuyoruz. Bu konu o kadar geniş bir sektörü içerisine alıyor ki, herkes için kazanmanın mümkün olabileceği iş modelleri mevcut. 

Sosyal medyayı kullanarak reklam geliri üzerinden para kazanma, video içerik üreterek Youtube’dan para kazanma veya bilgimiz dahilinde olan konuları metne dökerek eğitim ve makale yazarak para kazanma gibi alternatifler bulunuyor. Yazımızın devamında gözden geçirmek isteyeceğiniz internetten para kazanmanın yolları ve püf noktaları hakkında bilgi vereceğiz. 

Video İçeriği ile Youtube’dan Para Kazanma

İnternetten üzerinden kazanç elde edilebilecek platformlardan birisi olan Youtube, size yatırım gerektirmeden; yalnızca fikirlerinizi ortaya koyarak üreteceğiniz içeriklerle buna izin veriyor. Bunun için yeni bir Youtube hesabı açıp, kanal oluşturmanız gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Bilgi birikiminiz olduğu ve sevdiğiniz konularda içerik üretmeniz bu işin en önemli kuralı.
  • Oluşturduğunuz içerikler tamamen sizin fikrinizi ortaya koyuyor olması gerekiyor. Telif hakkına dahil olan içeriklere yer vermemelisiniz.
  • Amacınız hiçbir zaman abone kazanmak olmamalı. Asıl maksadınız insanlara bir şeyler katmak, onları güldürebilmek, eğlendirebilmek veya düşündürebilmek olmalı. 
  • Youtube’dan ne kadar kazanılır diye merak ediyorsanız, bunun için net bir rakam vermek yanlış olur. Abone sayınız, izlenme miktarınız, ürettiğiniz içeriklerin kategorisi gibi kriterler kazanç miktarını etkileyen faktörlerdir. 

İçerik Editörlüğü Yaparak İnternetten Para Kazanma

Belki de şu ana kadar bu başlık ile karşılaştınız. Fakat işe nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Öncelikle girişken olmak, içerik sektöründe çalışanlar için altın kuraldır. Gerekirse web site sahipleriyle tek tek iletişime geçmelisiniz. Örneğin ilgi duyduğunuz bir konuda hizmet veren web sitelerini ziyaret ederek, iletişim sayfasından site sahibiyle irtibat kurabilirsiniz. Ayrıca webmaster forum sitelerine üye olarak, kendinize ait ilanlar oluşturabilir veya freelancer çalışanları bünyesinde barındıran bazı platformları kullanabilirsiniz. Bionluk, r10 ve Freelancer gibi platformlarda vakit geçirerek işin püf noktalarını öğrenmeniz mümkün.

E-Ticaret ile İnternetten Para Kazanma

Sizin için e-ticaret ile internetten para kazanma fikri çok uzak bir ihtimal gibi görünüyor olabilir. Fakat ticari zekanıza güveniyor ve interneti aktif kullanıyorsanız, değerlendirmek isteyeceğiniz bir iş modeli olabilir. Artık sosyal medya reklamları veya Google reklamları gibi reklam modelleri ile işiniz yeni olsa dahi kazanç elde edebilirsiniz. Bu işe yeni başlamak istiyorsanız, tek ürün veya tek kategori ürün seçimi yapmanız yararınıza olabilir. E-ticaret sektöründe dikkat etmeniz gereken en önemli geniş kitlelere ulaşabilmektir. Ayrıca tahmin edildiği kadar maliyetli bir iş değildir. Ortalama 1.000 TL – 3.000 TL gibi bir rakama e-ticaret platformu oluşturabilirsiniz.  

Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanma

Neredeyse hepimiz sosyal medyada günümüzün en az birkaç saatini geçiriyoruz. Bunu kâra dönüştürmek istemez misiniz? Sosyal medya üzerinden para kazanma fikri yıllardır birçok kişiye gelir imkanı sundu. Özellikle büyük kitlelere erişebilenler için yüksek miktarlarda kazançlardan bahsetmek mümkün. Fakat bu tamamen oluşturacağınız hesapların aktifliğine, ulaşabileceğiniz organik takipçilere ve reklam modelinize göre değişkenlik gösterir. Yeni bir sosyal medya hesabı açtıysanız, hesabınızı büyütmek için şu hususları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Sosyal medya hesaplarınız için paylaşmayı düşündüğünüz içeriklerde benzersiz olmaya çalışın.
  • Keyif aldığınız kategori ile alakalı paylaşımlarda bulunun.
  • Sizi takip edenlerin yorum ve görüşlerini önemseyin.
  • Yolun başındaysanız ve hesabınız henüz fazla bir kişi tarafından fark edilmemişse, büyük hesaplardan ücreti olarak reklam alabilirsiniz. Eğer bütçeniz kısıtlıysa reklam yapmadan büyümeniz biraz daha uzun zaman alacaktır. Fakat her zaman kaliteli içerik ile geniş kitlelere ulaşmanız kaçınılmazdır.

koray demirkan
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.