Blog

  • Anasayfa
  • BANKA

İnternet Bankacılığı Şifresi Unutulursa Nasıl Geri Alınır?

İnternet Bankacılığı Şifresi Unutulursa Nasıl Geri Alınır?

Günümüzde hemen hemen tüm bankaların internet şubeleri ve mobil uygulamalarının bulunduğu görülmektedir. Bu uygulamalar sayesinde banka müşterileri, banka şubelerine gitmeden, sıra beklemeden birçok bankacılık işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bankaların internet şubelerine giriş yaparken, genellikle müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası bilgisi ile daha önceden oluşturulmuş parola bilgilerini istedikleri görülmektedir. Bu aşamalardan sonra güvenlik amacıyla müşterinin kayıtlı cep telefonuna tek kullanımlık şifre gönderilmektedir. Bu şifre de sisteme girildikten sonra, internet şubesinde sunulan tüm işlemlerden yararlanmak mümkün olmaktadır. İnternet bankacılığında kullanılacak şifrenin; zor tahmin edilir ve kolay unutulmayan özelliklerde olması gerekmektedir. Buna rağmen giriş şifresi unutulduğunda, birkaç güvenlik adımından sonra şifre sıfırlama ve yeni şifre belirleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Unutulan internet şubesi giriş şifresi genellikle geri alınmaktan ziyade, yenileme/sıfırlama işlemi yapılmaktadır. Sistem tarafından otomatik yeni şifre verilmesi durumunda, ilk kullanımdan sonra bu şifrenin müşteri tarafından değiştirilmesi istenecektir. Bu aşamada belirlenecek şifrenin hem harf hem de rakam içermesi, büyük ve küçük harf kullanılarak tahmin edilmesi zor şifrelerin belirlenmesi gerekmektedir. Bankaların internet şubelerinin güvenilirliği amacı ile son derece etkili tedbirler aldığı görülmektedir. Müşterilerin de şifre ve hesap güvenliklerine dikkat etmeleri kendi yararlarına olacak tedbirlerden biri olmaktadır.

Garanti Bankası İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Garanti bankasının müşterilerinin işlemlerini kolaylaştırmak adına hizmete sunduğu mobil bankacılık ve internet şubesi, son derece hızlı ve sorunsuz kullanılmaktadır. Garanti Bankasının internet şubesine giriş yaparken; müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ile parola bilgisi gerekmektedir. Bu bilgilerden her hangi birini unutan müşteriler, müşteri numaramı veya parolamı unuttum seçeneğini seçerek bu bilgilere yeniden sahip olabilmektedir. Parolamı unuttum seçeneği seçildiğinde; müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ile müşterinin bankada kayıtlı cep telefonu numarası istenmektedir. Verilen bu müşteri bilgilerinden sonra sırası ile güvenlik bilgileri, parola belirleme ve işlem tamamlama adımları yerine getirilmektedir. Anında parola belirlemek için gereken bilgiler; müşteri numarası, kimlik numarası, cep telefonu numarası ve kart şifresi olduğu bildirilmektedir. Sayfada bulunan yardım ve güvenlik adlı başlık altında; parola yenile / al adımı ne işe yarar? Nasıl parola oluşturulur? Nasıl parola yenilenir? Garanti cep/internet ve alo garanti nasıl kullanılır ile parola yenile / al ekranları güvenli midir? Bilgileri açıklanmaktadır.

 

İş Bankası İnternet Şubesi Şifresi Unutulursa Ne Yapmak Gerekir?

Türkiye İş Bankasının internet şubesine girerken; ticari ve bireysel seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden kendi statüsüne uygun olanı seçen banka müşterisi, T.C. kimlik numarası veya müşteri numarası ile daha önce belirlemiş olduğu internet şubesi giriş şifresini girmeleri gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra güvenli giriş için, müşterinin cep telefonuna tek kullanımlık şifre gönderilmektedir. Bu şifrenin de doğru ve eksiksiz sisteme girilmesi ile birlikte, bankanın internet şubesinde işlem gerçekleştirme olanağı bulunmaktadır. Türkiye İş Bankası internet şubesine giriş amacıyla kullanılan şifre unutulduğunda, şifremi unuttum seçeneği seçilmektedir. Yeni şifre almak isteyen müşteriler; anında şifre al seçeneğini seçerek, müşteri numarası, T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarası ile cep telefon numarasını sisteme girmektedir. Ekranda bulunan doğrulama kodu da doğru bir şekilde girildikten sonra yeni şifre alınabilmektedir. İş Bankasının müşterileri; diledikleri anda diledikleri yerde internet erişimi olmak kaydı ile tüm bankacılık işlemlerini, şubeye gitmeden ve sıra beklemeden gerçekleştirebilmektedir. Sitenin internet şubesinin hızlı ve güvenilir olduğu görülmektedir.

 

Yapı Kredi Bankası İnternet Şubesi Şifresi Değiştirme

Müşterilerine internet şubesi ve mobil uygulamalar ile bankacılık işlemleri gerçekleştirme olanağı sunan Yapı Kredi bankası, bu konuya özel bir ağırlık vermektedir. Bankanın internet sitesinde; bireysel giriş, kurumsal giriş ve mobil uygulama indirme seçenekleri bulunmaktadır. Hem bireysel giriş menüsünde hem de kurumsal giriş menüsünde şifre al ve şifre unuttum seçenekleri bulunmaktadır. Bu uygulamayı yeni kullanmaya başlayacak banka müşterileri; bireysel işlemler için bireysel şifre al seçeneğini, kurumsal müşteri ise kurumsal şifre al seçeneğini seçmelidir. Mevcut kullanıcıların internet şifresini unutması durumunda; şifremi unuttum seçeneği seçilerek yeni şifre oluşturulabilmektedir. Bu aşamada öncelikle müşteri doğrulama adımından geçilmektedir. T.C. kimlik numarası ve müşteri numarası girilerek bu aşama tamamlanmaktadır. Bir sonraki aşamada ise; bilgi girişi işlemleri yapılmaktadır. Bilgi onaylama ve şifre oluşturma bölümlerinden sonra; internet şubesi için şifre alma veya şifre yenileme işlemi sonuçlandırılmaktadır. Yapı Kredi bankasının internet şubesine verdiği özenin dikkat çekici olduğu belirtilmelidir. Sitenin kullanımında, her an bağlanılabilecek müşteri hizmetleri soru cevap hizmet bulunmaktadır. Bu sayede internet bankacılığı ile ilgili her türlü destek ve bilgi son derece hızlı ve sorunsuz bir şekilde alınabilmektedir.

 

QNB Finansbank İnternet Şubesi Giriş Şifresi Unutulursa Ne Yapmak Gerekir?

QNB Finans bankası uzun bir süredir internet şubesi ve mobil uygulamalar ile müşterilerinin hizmetinde bulunmaktadır. Müşterilerinin işini son derece kolaylaştıran internet şubesi kullanılarak; hızlı ve güvenilir bir şekilde tüm bankacılık işlemleri 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bankanın internet şubesine giriş yapabilmek için; müşteri numarası veya T.C. Kimlik numarası ile internet şubesi giriş parolasının kullanılması gerekmektedir. İnternet şubesine giriş için kullanılan şifre unutulduğunda; Finans şifremi unuttum seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Finans şifresini ilk kez almak veya unutulan şifreyi yenilemek için aynı seçenek seçilmektedir. Bu aşamada kredi kartı, banka kartı veya hesap numarası ile işlemler başlatılmaktadır. Kredi kartı seçeneği seçildiğinde; kredi kartı numarası, kart güvenlik numarasının 1 ve 2. Hanesi, kartın son kullanım tarihi ile cep telefonu numarası sisteme girilmektedir. Bu aşamada verilecek telefon numarasının, banka kayıtlarında bulunan telefon numarası ile aynı olması gerekmektedir. Aynı sistem banka kartı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Banka kartı veya kredi kartı seçenekleri dışında, hesap numarası, telefon numarası ve T.C. kimlik numarası girilerek de unutulan QNB Finansbank internet şubesi şifresi alınabilmektedir. QNB Finansbank internet şubesi parolaları Norton Secured sistem tarafından korunduğundan, güvenilir ve sorunsuz işlem gerçekleştirilebilmektedir.

 

HSBC İnternet Bankacılığı Şifresi Unutulursa Nasıl Sıfırlanır?

Ülkemizde hizmet veren yabancı sermayeli bankalardan biri olan HSBC bankası, mobil bankacılık ve internet şubesi ile hizmet veren bankalardan biridir. İnternet bankacılığında hızı ile iddialı olan banka, 66 saniyede internet bankacılığı şifresi oluşturma olanağı sunmaktadır. Anında şifre butonuna tıklayarak, çok kısa bir süre içerisinde internet şubesine kayıt olunabilmekte ve bütün bankacılık işlemleri şubeye gitme zorunluluğu olmadan, her an her yerden sıra beklemeksizin gerçekleştirilebilmektedir. HSBC Bankasının internet şubesine giriş yaparken; kullanıcı kodu ve parola ile giriş yapılması gerekmektedir. Kullanıcı kodunu hatırlamayan müşteriler; kullanıcı kodu kutucuğunun yanındaki soru işareti ikonuna tıklayarak, anında şifre ile hemen kodlarını alabilmektedir. İnternet şubesine girişte kullanılan parolasını hatırlamayan müşteriler ise; aynı şekilde hemen şifrelerini alabilmektedir. İlk girişte internet şubesi parolası; doğum tarihi olarak belirlenmektedir. Gün, ay ve yıl sırası ile 8 hane bitişik olacak şekilde girilmesi gerekmektedir. HSBC bankası internet şubesine girişte kullanılan şifre bilinmiyor ise ya da hiç hatırlanmıyor ise, 66 saniyede anında şifre menüsü kullanılarak yeni şifre oluşturulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir