Huzurevleri Yaşlı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezleri


Kimi aileler için yaşlı bakımı zor bir süreç olabilir. Özellikle evin bireyleri çalışma durumunda ve evde kalan yaşlı birey de kendi ihtiyaçlarını gideremiyor ise bu süreç gittikçe zorlaşır. Her iki taraf için de zorlayıcı bir durum olan bu konu tarafları karşılıklı olarak hem maddi hem manevi olarak yıpratmaktadır. Hal böyle olunca bazı aileler için çözüm huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri oluyor. Bakıma muhtaç olan ve BAĞ-KUR, SSK güvencesine sahip kişiler dışında yine bakıma muhtaç engelli ve sosyal güvenceye sahip olmayan kişiler içinde bu kurumlar hizmet veriyor. Güler yüzlü, eğitimli ve anlayışlı çalışanlara sahip olan bu kurumlar yaşı bireyler için güzel bir yaşam alanı oluşturmaya devam ediyor. Rehabilitasyon merkezlerine kimler gider, rehabilitasyon merkezlerinin görevleri, rehabilitasyon merkezlerinde neler yapılır, huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi yönetmeliği gibi konulardan bu yazımızda bahsedeceğiz.

Rehabilitasyon Merkezlerinin Hizmetleri

Rehabilitasyon merkezlerinin bilinen ismi huzurevidir. İsminden de anlaşılacağı üzere bakıma muhtaç, ilgi gösterilmesi gereken kişilere huzurlu bir yer sağlamak amacındadırlar. Sadece bakıma muhtaç değil psikolojik destek almak zorunda olan yaşlı bireylere de destek sağlarlar. Bu merkezler de bakıma muhtaç, ilgi gösterilmesi gereken yaşlı bireylere sağlık desteği sağlanmaktadır. Bu sağlık destekleri düzenli olarak kontrol edilir. Bu şekilde kişilere gerekli sağlık kontrolleri yapılarak yaşam kaliteleri yükseltilir. Yaşlı bakımında zorlanana ailelerin, aile büyüklerini buraya emanet etmeleri oldukça zor bir durumdur. Fakat buraya emanet edilen yaşlı bireylerin yaşıtları ile bir arada ve bakımlarının düzenli şekilde yapılmasından dolayı daha mutlu ve daha sosyal bir yaşama sahip oldukları da gözlenmiştir. Bu merkez de bulunan bireylerin özgüvenlerinin tazelendiği, evde yapamadıkları birçok faaliyeti bu huzurevlerinde gerçekleştirdikleri bilinmektedir.

Bu kurumda ikamet eden bireylerin gerekli bakımları günlük ve haftalık olarak hijyenik bir şekilde yapılır. Kurumda hayatlarını devam ettiren bireylerin maneviyatlarını da rehabilitasyona tabi tutarak hayata bağlı ve yaşam dolu olarak hayatlarını geçirmeleri sağlanır. Bu şekilde ailelerinin yanında hayatları eziyete dönüşen bireylerin bu kurumlarda bulunarak hayatı ve yaşamayı seven bireylere dönüşmesi sağlanır. Kurumlarda yapılan sosyal faaliyetler ile de hayatlarını yeniden normal seviyelerde yaşamanın keyfini çıkarabilirler.

Yaşlı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezleri 

İnsanların ilgi alakaya en çok ihtiyaç duydukları zamanlar bebeklik dönemleridir. Bu dönemden sonra ise yaşlılık dönemi gelir. Hal böyle olunca da aile büyüklerine ilgi ve alakamızı üst seviyede tutmamız gerekir. Fakat günümüz yaşam koşulları sebebiyle kimi zaman bütün aile fertleri çalışmak zorunda kalıyor. Bu sebepten dolayı da aile büyüklerine gereken ilgi gösterilemiyor. İlgi gösterilemeyen yaşlı bireylerin de manevi duyguları zarar görüyor, psikolojik yıpranma yaşıyorlar. Durum böyle olunca kimi aileler, aile büyüklerini huzurevlerine yerleştiriyor. Anne-babanızı huzurevine yerleştirme süreci zor olsa da, eviniz de yani sizin yanınızda iken gereken ilgi ve alakayı gösteremiyor iseniz en iyi seçenek budur. Huzurevlerinde yaşlı bireyler kendi yaşıtları ile sosyal bir yaşam içerisine girerek hayatlarının normal seviyelerinde devam ettirirler. Bu sayede sizin de içiniz rahat olabilir.

Huzurevleri Yaşlı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezleri

Yaşlı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezlerinin Yararları

Bu gibi merkezlerde hayatlarını devam ettiren bireylerin her gün gereken bakımları yapılmaktadır. Bu bakımlar şöyledir;

  • Genel vücut bakımı
  • Günlük alt bakımı
  • Saç sakal, tırnak bakımı
  • Çamaşırların yıkanıp ütülenmesi
  • Kıyafet özeni
  • Dolap, yatak düzeni ve temizliği
  • Tansiyon şeker gibi rutin sağlık kontrollerinin yapımı
  • Basit egzersizler
  • İlaç takibi
  • Uygun yemek kullanımı

Bu gibi hizmetler sayesinde yaşlı bireylerin hayatlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirmeleri sağlanır.

Huzurevleri Yaşlı Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezleri
Yazımızı beğendiniz mi?

YORUMLARINIZ

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır.
Gelir Belgesiz Kredi | Sicili Bozuk Olanlara Kredi | Hayvancılık Hibe Destekleri