Blog

Hibe Desteği Onaylanmış Olan Projelere Örnekler

Hibe Desteği Onaylanmış Olan Projelere Örnekler

KOSGEB kurumu devlet destekli olmakla birlikte girişimcilik yapmak isteyen vatandaşlar için hibe usulü para desteği sağlamaktadır. Bir iş kurmak isteyen kişiler kredi çekmekten çekiniyorsa ya da aylık ödemeleri gereken kredi borcunu ilk zamanlarda ödeyebileceğinden emin değilse, arkalarına devlet desteğini alarak daha rahat ve emin adımlar atmak isterler. KOSGEB kurumu çeşitli denetlemeler yapan ve her girişimcilik projesine destek vermeyen oldukça seçici bir kurumdur, bu kurum para yatıracağı şeyin mutlaka ülke ekonomisine fayda sağlamasını ön görür ve geleceğine parlak olarak baktığı çeşitli sektörler vardır.

Aile Çay Bahçesi Sektörü

İşlek bir yerde kurulduğunda ciddi gelirler elde edebilecek bu girişime devlet desteği genel olarak verilir, çünkü geleceği var gözüyle bakılır. KOSGEB kurumu aile çay bahçesi açmak isteyen kişilerin planlarını dinler, özellikle kış mevsiminde ne yapacakları konusunda fikirlerini alır. Kişiler kış mevsiminde müşterilerine ocak başı imkanı sunar ise veya kapalı bir mekan desteği de sağlar ise KOSGEB başvuruyu geri çevirmeyecek, destek sağlayacaktır. Hibe edeceği para 50.000 ile 100.000 TL arasında değiştiği için yetkili kurum aile çay bahçesinde ne satacağınız konusunda dahi fikirlerinizi alır.

Deri Giyim Üzerine Satış Mağazası

Kocaeli Üniversitesi tarafından projelendirilmiş olan bu girişimi KOSGEB kabul etmiş, hibe desteği vermeyi onaylamıştır. Deri sektörü oldukça hassas bir sektördür, sıradan bir satış mağazası şeklinde ilerleme kaydetmez. Derinin satışının yapıldığı belli mevsimler vardır ve bu mevsim haricinde satış mağazasını açacak olan kişiler sağlam bir koleksiyon için hazırlık yapmalıdır. Kocaeli Üniversitesi KOSGEB başvuru projesinde genel olarak fiyatları ve ürünleri reyonlara bölerek hem kolay alışveriş yapma imkanı sunan hem de kişinin kendi maddi gücüne göre olan reyona yönelmesini sağlayan bir plan yapmış durumda.

Bakkal Ve Marketler İçin Hibe Desteği

Böyle bir yer açmak için öncelikle çok geniş bir pazarda rekabet halinde olacağınızı unutmayın. Şuanda her yerde süper marketler varken markalaşmadan bir şeyler satmak her ne kadar kolay olmasa da uygun yere açacağınız marketiniz ile bir süpermarket kadar kazanabilirsiniz. Bu sektöre yönelecekseniz belli başlı şeylere dikkat etmeniz gerekir, örnek olarak;

  1. Alım gücü yüksek olan, zengin sayılabilecek muhitlerde bakkal açmak akıl karı olabilir, ancak dikkat etmeniz gereken birkaç hassas nokta var. Öncelikle marketi açacağınız yer kuytu köşede olmamalı, çevresinde mümkünse süpermarket veya Bim, A101 tarzı yerler olmamalıdır. BİM gibi ucuza alışveriş yapılabilen yerler olduğu sürece muhitte yaşayanlar genel olarak oralara yönelecektir.
  2. Dar bir alanda market açmamalı, oldukça iç açıcı bir dükkan tutmalısınız. Metrekare ölçüsü en az 200- 250 olmalı, reyonlar ve geniş koridorlar bulunmalı. Müşterinin içi daralmamalıdır. Ayrıca indirime giren ürünlerinizi duyurmaktan da çekinmeyiniz, market camına bir kağıt yarımıyla yapıştırabilirsiniz.

Fatura Ödeme Merkezleri

PTT gibi resmi kurumlarda çok fazla sıra olduğu için fatura ödeme merkezlerinde daha kolay ve hızlı bir şekilde faturalarınızı ödeyebildiğiniz için, bu tip bir yeri açmak KOSGEB’e mantıklı gelebilir. Hem masrafınız az olacak, hem de 20-30 metrekarelik bir alan işinizi görecektir.

Bilgisayar Teknik Servisi Açmak

Bozulan bilgisayarlarını tamire AVM’lere götürmeye üşenen esnaflardan oldukça sık iş alabileceğiniz, bilgisayarlarınıza program yüklemesi, virüs temizlemesi yapabileceğiniz mahalleli esnafı sayesinde güzel gelirler elde edebilirsiniz. Ayrıca bilgisayar eğitimi de verebilir, dükkanınızın bir köşesinde CD satışları da gerçekleştirebilir, 30 TL ye format da atabilirsiniz. KOSGEB mahalleliye dönük atılan adımları genel olarak destekler bir duruş sergiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir