Blog

Hayvancılıkta İneğin Önemi

Hayvancılıkta İneğin Önemi

Yürüyen süt fabrikaları olarak tanımlanan inekler dokuz aylık hamilelik vakitlerinin ardından bir yavru hayata getirmektedirler. Bu yavruya buzağı adı verilmektedir. İkiz yavru doğurma fazlasıyla az görülen bir durumdur genel olarak tek doğum gerçekleşmektedir. Ahırda yaşayan inekler gündüz vakitlerinde meralara götürülür ve ot yedirilir. Yük ya da çekim hayvanları olarak kullanılabilen inekler bir gün içerisinde aşağı yukarı 45 kilo ot yemektedirler.

Bol Süt Veren Irklar

Süt ineği almak istiyorum diyorsanız verimli süt veren ırklar hakkında birtakım bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Bu ırklar şunlardır;

 • Friz: Senede 9 bin litreye varan süt verimi ile bilinen bu ırk sütünün yağ oranının çok az olması dolayısıyla karton kutular şeklinde ambalajla satışa konulabilmektedir. Fazla süt verimiyle tanınan bu ırk yurdumuzda Trakya bölgesinde yaygın bulunmaktadır.
 • Jersey: Genel olarak tereyağı üretiminde yararlanılır. Sütü fazla yağlıdır.
 • Guernsey: Bu ırk iyi ve yağlı süt vermesiyle bilinmektedir. Her türlü iklim şartına karşı kuvvetli olması bakımından ülkemizin her ilinde beslenebilmektedir.
 • Slimental: Senede 3-4 bin litre civarında süt verimi bulunan bu ırk sağlam bir soy olması bakımından koşum hayvanı şeklinde de kullanılmaktadır.
 • Ayrshire: Ekonomik bakımdan faydalı bir ırktır. İyi beslenmese bile bol süt vermektedir.
 • Montafon: Senede 3-4 bin litre civarında süt vermektedir. Yurdumuzda en yaygın olarak yetiştirilen inek türüdür.
 • Boz Irkı: Etlerinden de faydalanılabilen yurdumuzun farklı kesimlerinde beslenen süt ırkıdır.

İneklerden Bol Süt Verimi Almanın Yolları

 • İnekten gelir kazanmak istiyorsanız ineğinizin süt veriminin bol olması gerekmektedir. Ne kadar fazla süt verimi alırsanız kazancınız o kadar artacak demektir. İneklerden süt verimi almanın birtakım etkenleri vardır bu etkenler;
 • Irk: İnekten alacağınız süt verimine etki eden en mühim etkendir. Kimi inek ırklarının süt verimi çok fazladır. Bol süt verimi almak istiyorsanız tercihinizi ilk olarak bol süt veren ırklardan yana yapmanız gerekmektedir.
 • Yaş: Ergenlik çağı olan 6-8 yaşına dek ineğin süt verimi geçtiğiniz her sene artarak sürer lakin inek 9 yaşına girdiğinde süt verimi gittikçe düşmeye başlamaktadır.
 • Kilo: Cüsseli inekler daha bol süt verimine sahiptirler ancak daha fazla yem istemektedirler.
 • Hamilelik ve Sinir: Hamile olan ineklerin süt veriminde azalma meydana gelmektedir. Azalma olmasının ardından sütteki yağ oranı artmaktadır. İneğin kızgın olması halinde de süt veriminde azalma görülmektedir.
 • Buzağılama dönemi: Yaz mevsiminde doğum yapan ineklerin verimleri artmaktadır. Lakin bu verim kış mevsiminde düşüş yaşamaktadır.
 • Çevre Şartları: Bunaltıcı sıcaklarda genellikle 25 derecenin üzerinde inekler yem yememektedirler. Bundan dolayı süt verimlerinde düşüş meydana gelmektedir.
 • Yemlenme: İneklerden bol verim almak istiyorsanız yeterli ve düzenli beslenmeleri gerekmektedir. Yeterli beslenmeyen ineklerin süt verimlerinde büyük azalmalar meydana gelebilmektedir. İneklerin su içmesi de büyük önem arz etmektedir. Ulaşabilecekleri bölgelere su konulmalıdır ve suyun temiz ve fazla soğuk olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde inekler hastalanabilir ve bu hastalıklar neticesinde verimlerinde düşüşler meydana gelebilir.
 • Kuruda Kalma Dönemi: Senede 10 ay sağılmalarının ardından 2 aylık bir süre itibariyle dinlendirilen ineklerden daha bol miktarda verim alma imkânına sahip olacaksınızdır.
Hayvancılıkta İneğin Önemi

Devlet Tarafından İnek Desteği Veriliyor mu?

Konu büyükbaş hayvancılık hibe desteği olunca Devlet inek veriyor mu ya da daha açık şekliyle devlet bedava inek veriyor mu? Gibi bir soru işaretiyle karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Hemen cevaplayalım devlet 2017 yılında büyükbaş hayvancılıkla uğraşacak kişilere nakit yerine gebe inek hibe desteği vermektedir.  İnek kredisi şartları hakkında gerekli bilgiyi ve diğer herhangi bir sorunuzun cevabını öğrenmeyi istiyorsanız ilgili kurumlara müracaatta bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir