Blog

Hayvancılık Hibe Destekleri 2019 (TKDK)

Hayvancılık Hibe Destekleri 2019 (TKDK)

Ülkemizde faaliyet gösteren kurumlarda Tarım ve Kırsal Desteklemeyi Denetleme Kurulu (TKDK) 2011 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. Bu kurum Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından sağlanan desteklerle ülke içinde tarım ve hayvancılığın gelişmesi yönünde adımlar atmaktadır. Özellikle kırsal kesimlerde bu desteklemeyi çok daha fazla yapmaktadır. TKDK tarafından sağlanan destekler arasında   2019 hayvancılık hibe kredi de bulunmaktadır. Girişimcileri bekleyen kurum, projesi olan gençlere ve kadınlara öncelik vermektedir. Belli şartlarda belli miktarlara kadar hibe kredi vermekte ve girişimciler bu krediler sayesinde projelerini yapmaktadırlar. Mevcut hayvancılık yapanlara da yeni başlayanlara da destek veren kurum et, süt, yumurta ve diğer hayvansal ürünlerin üretimini desteklemektedir. Böylece ülkemizde hayvancılık gelişmiş ve bu alandaki üretim artmış olmaktadır. Bu da ülke ekonomisine doğrudan fayda sağlarken ayrıca istihdam da oluşturmaktadır.

 TKDK Tarafından Verilen Hayvancılık Hibe Kredi

TKDK tarafından verile hibe krediden yararlanmak isteyenlerin öncelikle kurumun internet sitesine kayıt olmaları ve oradan başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu aşamadan sonra hibe kredi desteği için yine buradan başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru kısmı incelendiğinde farklı üç seçenek olduğu görülecektir. Bu seçenekler 101, 102 ve 103 olarak adlandırılmıştır. Bu seçenekler detaylı şekilde incelendikten sonra uygun olanın seçilmesi gerekmektedir. Sağlanacak destek ile bu seçenekler doğrudan ilişkili olduğu için bunlar hakkında iyi düşünülmesi gerekmektedir. Başvurudan sonra kurum tarafından araştırma başlatılmakta ve yapılan başvurunun uygunluğu araştırılmaktadır. Oldukça detaylı yapılan bu araştırmadan sonra kredinin onaylanması durumda anlaşmalı bankalar tarafından 6 ay içinde kredi alınabilmektedir.

 TKDK Destek Miktarları

TKDK uluslararası kuruluşlardan alınan desteklerle kredi verdiği için ödenen ücretler Euro olmaktadır. Yapılacak olan başvuruya göre verilecek destek farklılık göstermektedir. Verilecek destek 15 bin Euro ile 1 milyon Euro arasında farklılık göstermektedir. Kanatlı et imalatı yapmak için destek isteyenlere verilen miktar 15 bin Euro ile 500 bin Euro arasında değişirken kırmızı et üretimi için ise 20 bin Euro ile 1 milyon Euro arasında değişiklik göstermektedir. Yapılacak olan projenin büyüklüğüne göre verilecek olan destekler arasında çok ciddi farklar olabilmektedir. Yapılan desteklerin 500 bin liradan düşük miktarları tek seferde girişimcilere aktarılırken 500 binden fazla olan miktarlar iki taksit halinde ödenmektedir. Başvuru yapan kişilerin bu hususu da dikkate almaları gerekmektedir.

TKDK Tarafından İstenen Şartlar

TKDK tarafından verilen krediler için istenen şartlar istenen alana göre farklılık göstermektedir. Süt üretimi yapmak için imalathane kurmak için destek talebinde bulunan kişilerin bazı şartlara sahip olması gerekmektedir. Bu şartlardan bazıları şöyledir:

 • Süt üretimi yapmak isteyen üreticilerin 10 ile 120 adet arasında inek sahibi olması
 • Süt üretimi yapmak isteyen üreticilerin 5 ile 50 adet arasında manda sahibi olması
 • Süt üretimi yapmak isteyen üreticilerin 50 ile 500 adet arasında süt veren keçi sahibi olması
 • Süt üretimi yapmak isteyen üreticilerin 50 ile 500 adet arasında süt veren koyun sahibi olması

Yukarıdaki şartlardan en az bir tanesini sağlayan kişiler süt imalatı için destekleme başvurusunda bulunabilmektedir. Bu başvurunun sonucu gerekli değerlendirmeler yapılmakta ve ona göre farklı miktarlarda hibe krediler verilmektedir.

Kırmızı et imalatı yapmak isteyenlere de hibe krediler verilmekte olup bunun içinde bazı şartlar istenmektedir. Bu şartlar şunlardır:

 • Kırmızı et üretimi yapmak isteyen üreticilerin 30 ile 250 adet arasında sığır sahibi olması
 • Kırmızı et üretimi yapmak isteyen üreticilerin 100 ile 500 adet arasında koyun sahibi olması
 • Kırmızı et üretimi yapmak isteyen üreticilerin 10 ile 50 adet arasında manda sahibi olması
 • Kırmızı et üretimi yapmak isteyen üreticilerin 100 ile 500 adet arasında keçi sahibi olması

Yukarıda belirtilen şartlardan en az bir tanesini sağlayan kişiler başvuru yapabilmekte ve projenin büyüklüğüne göre farklı miktarlarda hibe kredi verilmektedir.

Tavuk imalatı yapmak isteyenlerin hibe kredi alabilmesi için gerekli olan şartlar:

 • Tavuk eti üretimi yapmak isteyen üreticilerin bin ile 8 bin arasında hindi sahibi olması
 • Tavuk eti üretimi yapmak isteyen üreticilerin 5 bin ile 50 bin arasında tavuk sahibi olması
 • Tavuk eti üretimi yapmak isteyen üreticilerin 350 ile 3 bin arasında kaz sahibi olması gerekmektedir.

 TKDK Tarafından Aranan Genel Şartlar

TKDK bu şartları sağlayan girişimcilere kendi alanlarında farklı kredi imkanları sunmaktadır. Bu destekler sağlanırken bazı illere öncelik verilmektedir. Gelişmekte olan 42 ilde yapılan başvurulara öncelik verilmektedir. Yapıların harcamaların yarısı kurum tarafından hibe kredi olarak ödenmektedir. Böylece ülkedeki hayvancılığa çok büyük bir destek verilmiş olmaktadır. Bu krediye başvuru yapabilmek için istenen genel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlara sahip olmayan kişilere hiçbir şartta kredi verilmemektedir. Bu şartlar şunlardır:

 • Başvuru yapanların en fazla 65 yaşında olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin başvuru yapılacak alanda en az 3 yıl çalışmış olması ve bunun sigorta kaydıyla ispatı kurum tarafından istenmektedir.
 • En az 3 yıl boyunca hayvan kayıt sistemine kayıtlı olunması gerekmektedir.

TKDK tarafından verilen hibe kredinin şartları genel olarak bu şekildedir. İstenilen şartların sağlanması durumunda çok ciddi miktarların hibe olarak alınması mümkündür. Bu da hem girişimcilere hem de ülke ekonomisine katkı yapmaktadır.

 KOSGEB Destekleri

TKDK’dan başka farklı kurumlar da hayvancılık için destek vermektedir. Bu kurumlar arasında en fazla bilineni KOSGEB’dir. KOSGEB hayvancılık alanında çok farklı destekler vermektedir. Verilen desteğin bir kısmı ise hibe krediden oluşmakta ve böylece genç girişimciler kendi işlerinin patronu olabilmektedir. KOSGEB tarafından verilen kredilerdeki amaç üretimin ve istihdamın artırılması olup bu şekilde ülke ekonomisine katkı verilmek istenmektedir. KOSGEB’den kredi alabilmek için öncelikle sisteme kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra kurum tarafından verilen desteklerden yararlanmak için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurular da yine kurumun internet sitesinden yapılmaktadır. Başvuru yapmadan önce destek istenen alanın kurum tarafından desteklenip desteklenmediğinin öğrenilmesi gerekmektedir. Çünkü KOSGEB hayvancılıktaki bazı alanları desteklemektedir.

 • Kümes ve et hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
 • Kabuklu deniz hayvanları, balık ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması
 • Hazır hayvan yemlerinin imalatı
 • Çiftlik hayvanları için hazır yemlerin imalatı
 • Hayvansal ve bitkisel sıvı ve katı yağların imalatı
 • Ev hayvanları için hazır gıdaların imalatı

KOSGEB tarafından yukarıdaki alanlar ve bunların benzerlerine yapılacak yatırımlar da destek verilmektedir. Verilecek desteğin hangi program kapsamında olacağına göre miktarı farklılık göstermektedir. Yapılan yatırımların miktarı arttıkça hibe miktarı da artış göstermektedir. Kurum tarafından bu alanda verilen en fazla hibe miktarı 300 bin liradır. Hibenin dışında yüksek miktarlarda faizsiz kredi desteği verilmektedir. Söz konusu hibe desteklerinden faydalanmak için kısa süre önce KOSGEB tarafından verilen destekten yararlanmamış olunması aranan şartların başında gelmektedir. Ayrıca hibe kredi için ayrıntılı bir proje gerekmektedir. Yeteri kadar özen gösterilmemiş bir proje ile başvuru yapıldığında reddedilme olasılığı son derece yüksektir. Bundan dolayı hibe kredi başvurularının her aşamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

18 Yorum

 1. 300 koyun icin başvuruda bulunmak istiyorum nasıl başvuru yapabilirim neler gerekir

 2. 300 koyun icin başvuruda bulunmak istiyorum nasıl başvuru yapabilirim neler gerekir

 3. Ben büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum. 21 yaşındayım ve köyde yaşıyorum fakat hayvan kayıt sisteminde kaydım yok ben Nasıl bu istediklerimi faaliyete geçirebilirim?

 4. Ben büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum. 21 yaşındayım ve köyde yaşıyorum fakat hayvan kayıt sisteminde kaydım yok ben Nasıl bu istediklerimi faaliyete geçirebilirim?

 5. Ben büyük baş hayvancılık yapıyorum 34 yaşındayım bu işi daha geliştirmek istiyorum ama yem pahalılığından ben ve benim gibi genç girişimciler bu işle başa çıkamıyoruz yem desteği istiyorum

 6. Ben büyük baş hayvancılık yapıyorum 34 yaşındayım bu işi daha geliştirmek istiyorum ama yem pahalılığından ben ve benim gibi genç girişimciler bu işle başa çıkamıyoruz yem desteği istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir