Blog

  • Anasayfa
  • SGK
  • ,
  • Sigorta

SGK Primi Yatmayanlar İçin Uygulanan 2020 Muayene Ücretleri (GÜNCEL)

SGK Primi Yatmayanlar İçin  Uygulanan 2020 Muayene Ücretleri (GÜNCEL)

Devlet hastanelerinde elbette sigortalı olanlara öncelik tanınıyor, masrafları işleri veya herhangi bir muaf sebebinden dolayı sigortası olanların da masrafları aynı zamanda devlet tarafından karşılanıyor. Sigortası olmayanlar ise devlet hastanelerinde sigortalılar kadar rahat hareket edemiyor, maalesef gitmeden evvel yapmaları gereken şeyler oluyor, gittikten sonra ise ekstra ödeme yapmak zorunda oluyorlar. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde SGK ‘dan sigortalı olanlar belirli bir miktar muayene parası ödemektedir. Sigortalı kişiler muayene ücreti olarak 6 ile 10 TL arasında bir ücret öderken sigortası olmayan kişilerin ödediği ücret 30 ile 50 TL arasında değişmektedir.

Sigortasız Hasta Gitmeden Evvel Ne Yapmalıdır?

  • Öncelikle hastaneye gitmeden evvel randevu alınmalıdır, randevu almak için 182’yi aramanız ve bulunduğunuz yere yakın bir yerde, hangi bölümden tedavi almak istiyorsanız onu belirtip sıra almanız gerekir. Sıra alırken saat bilgisini unutmamaya ve randevunuza geç kalmamaya özen gösteriniz. Geç kaldığınız takdirde yeniden keyfi olarak muayene olamazsınız, bu yüzden diğer kişilerin haklarını gözetmeye de özen gösterin.
  • Hastaneye gittikten sonra paralı hasta girişinden girişinizi yaptırmalısınız ve muayene ücretini yatırmalısınız. Genel olarak 30 TL’lik bir muayene ücreti paralı hasta veznesinden yatırılır, kayıt işlemleri gerçekleştirilir; acilden giriş yapan hastalar ise daha farklı bir süreçten geçirilir. Yani muayene olmaya gelenler öncesinde para verirken, acile gelenler ağır yaralama varsa elbette sonrasında ödemeyi yapacaktır.
  • Devlet hastanelerinde muayene olmak isteyenler randevu saatinden yaklaşık yarım saat önce hastanede olmalıdır, muayene ücretini ödemedikleri takdirde ise sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.

Sigortası Olmayanlar Ne Yapmalı?

Bir iş yerinde sigortalı bir görevi olmayanların, emekliliği gelmemiş işsizlerin ve bakıma muhtaç kişilerin genel olarak sigortası yoktur, ancak devlet işsizlik maaşı çerçevesinde sigorta yapmaktadır, ya da bakıma muhtaç kişilerin de sigortasını ödemektedir. Siz de sigorta başvurusu için “Genel Sağlık Sigortası” kapsamında bulunduğunuz ilçenin Kaymakamlıklarına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek durumunuzdan bahsetmeli, sigorta başvurusunda bulunmalı ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmalısınız.

Gelir Testi: Sigorta başvurusu sırasında sizden gelir testi istenecek, maddi durumunuz göz önünde bulundurularak size sigorta bağlanıp bağlanmayacağı kararlaştırılacak. Genel sağlık sigortası kapsamında sigorta almaya hak kazanırsanız az bir meblağ prim ödeyerek hizmetinizi başlatabilirsiniz.

2020 Senesi Genel Sağlık Sigortası Primleri

4A, 4B ve 4C kapsamında sigortalı olanlar ve bu kişilerin birinci dereceden yakınları hem özel hem de devlet hastanelerinde muayene hakkına sahiptirler. Hastanelerden alınan muayene ücretleri SGK tarafından karşılanır ve hiçbir ödeme işlemi yapılmaz veya ücret çok düşük olur.

SGK sadece muayene işlemlerini karşılar, ek bir işlem yapılırsa bu işlemler Sigorta Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Muayene ücreti özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde değişiklik gösterebilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sağlık sigortası olanlar devlete bağlı olan tüm hastanelerde 6 TL muayene ücreti vermektedir. Her devlet hastanesinde alınan ücret 6 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret reçete ile ilaç alırken eczaneler tarafından alınmaktadır. Emekli olanların muayene ücretleri emekli maaşlarından alınmaktadır. Ayrıca SGK li olan kişilerin ve onların altında yer alan birinci dereceden yakınlarının muayene ücretleri de eczaneler tarafından alınmaktadır

Sigortalı Olanların Muayene Ücretleri

Devlet kurumunda, özel kurumda çalışıyorsanız ya da emekli iseniz ve sigorta dahilindeki vatandaşlardan iseniz devlet hastanelerinde cüzi bir miktar karşılığında tedavi olabilirsiniz. Önceden sigortalı olanların devlet hastanelerine ödedikleri para 5 TL iken önce 6 TL oldu, güncel olarak 8 TL olarak kaydediliyor. Yani sigortalı bir vatandaş devlet hastanesinin sağlık hizmetlerinden faydalanmak, muayene olmak istiyorsa girişte 8 TL, sigortasız olan vatandaş ise hastanelerin paralı hasta bölümlerine giderek 30 TL veriyor. Ayrıca sigortası olanlar özel hastanelerde yaklaşık 25- 30 TL indirimle muayene olurken, eczanelerde de indirimli bir şekilde ilaçlarını alabiliyorlar. Kısaca sağlık hizmetleri hastaneden tutun da eczaneye kadar olan sürecin tamamını kapsıyor, tüm kurumlarda sigortasızlar daha fazla ücret öderken, sigortalılar daha az ödüyor.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir