Blog

Hangi Kurumlar Kadınlara Kredi Vermektedir?

Hangi Kurumlar Kadınlara Kredi Vermektedir?

Herhangi bir işte sigortası bulunmayan ve maaş bordrosu olmayan bütün kadın girişimcilere destek veren kurumlar bulunmaktadır. Bilhassa kafasında iş kurma düşüncesi bulunan ve bunu gerçekleştirmek için ekonomik bakımdan zayıf olan kadınlara kredi veren kurumlar bulunmaktadır. Hâlihazırda bir işte çalışmayan ve herhangi bir kazancı olmayan kadınlara bankaların kredi imkânı sağlamaması durumunda kadınlar iş planlarını gerçekleştirememekte ve hem aile hem de ülke ekonomisine hiçbir katkıda bulunamamaktadır. Hâlihazırda mevcut bir işte çalışmayan kadınlar bankalara kredi başvurusu yaptıklarında bankalar bu kişilerden çalıştıklarını kanıtlayan gelir belgesi istediği için bu kişiler kredi imkânlarından faydalanamamaktadırlar. Fakat birtakım bankalar kadınlara destek vermek amacıyla gelir belgesine ihtiyaç duymadan kadınlara yeni iş yeri açma kredisi gibi destekler vermektedirler. Kadınlara destek kredisi nasıl alınır diyorsanız ilgili banka şubesini ziyaret ederek kredi talebinizi iletebilir ve müracaat işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kadınlara destek veren kurumlar ve bankalar şunlardır;

  • Akbank
  • İş Bankası
  • Denizbank
  • KOSGEB
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Finansbank
  • TEB
  • Ziraat Bankası

Akbank Kredi Desteği

Akbank kadınlara kredi desteği sağlayan bankalar arasındadır. Akbank şubelerini ziyaret ederek 2 bin liraya varan kredi fırsatlarından yararlanmanız mümkündür. Bu miktar fazla olmasa bile kadınların nakit ihtiyacını gidermesi bakımından bazı durumlarda büyük önem arz etmektedir.

İş Bankası Kredi Desteği

İş Bankası da kadınlara kredi desteği veren kurumlar içerisinde bulunmaktadır. Kadınlar kimlik belgesi ve nüfus cüzdanıyla banka şubesini ziyaret ederek İş Bankasının sunduğu kredi imkânlarından kendi belirledikleri miktarda faydalanabilmektedirler. Şayet kadınlar çalışıyor ise fakat maaş bordroları bulunmuyorsa bu vaziyeti müşteri hizmetlerine ilettiklerinde ve gerekli görüşmeleri yaptıklarında İş Bankasının kredi fırsatlarından faydalanabilmektedirler. Ev hanımlarına iş kurma kredisi veren bankalardan biri olan İş Bankası kadınlara sunduğu düşük faiz oranlarıyla bilinmektedir.

Denizbank Kredi Desteği

Denizbank, maaş bordrosu bulunmayan, hâlihazırda çalışmayan ve kredi notu düşük olmayan kadınlara kredi vermektedir.

KOSGEB Kredi Desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteği kapsamında ev hanımlarına ve mevcut bir işte çalışmayan kadınlara ya da kafasında iş planı olan ama ekonomik gücü yeterli olmayan kadınlara hiçbir şart olmadan kefilsiz 15 bin liraya varan girişimci kredisi desteği verilmektedir. Elbette ki bu destek kadınlara KOSGEB üzerinden verilmektedir. Bunun yanı sıra KOSGEB kafasında iş planını hazırlamış olan fakat sermayesi bulunmayan kadınlara 50 bin liraya varan hibe kredileri vermektedir. Ev hanımlarına kredi başvurusu 2017 yılında da herhangi bir değişikliğe uğramamıştır. KOSGEB’in şart koyduğu kurslara katılarak kurs sonunda alınacak sertifika ile hibe kredisi desteği için müracaat edebilmektedirler. KOSGEB projelerini onayladıkları kadınlara 50 bin lira hibe 100 bin liraya varan sıfır faizli kredi imkânları vermektedir.

Halkbank Kredi Desteği

Halkbank esnaf kadınlara 30 bin liraya varan sıfır faizli kredi fırsatı vermektedir. İş yeri olan ve esnaf olan kadınlar Halkbank’a müracaat ederek 30 bin liraya varan kredi fırsatlarından yararlanabilmektedirler.

Ziraat Bankası Kredi Desteği

İş kurmayı planlayan kadınların araç, gereç ve benzeri ihtiyaçlarını gidermek adına Ziraat Bankası cazip vadelerle kadınlara kredi destekleri vermektedir.

Destek Veren Diğer Kurumlar Nelerdir?

Kadınların işletmelerine ekonomik destek vermek amacıyla Finansman ve Danışmanlık Programı kapsamında Vakıfbank, İş Bankası, Finansbank ve TEB bankalarının ortaklaşa hazırladığı programlar üzerinden kadınlara 36 ay vadeli kredi imkânları verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir