Hangi Kuruluşlar Para Yardımı Yapmaktadır?


Para Yardımı Yapan Kuruluşlar 

Birtakım resmi kurumlar ya da kuruluşlar yardıma ihtiyaç duyan ailelere düzenli bir şekilde yardım etmektedir. İhtiyacı olanlara yardım yapan dernekler ya da kurumlar ilk olarak yardıma ihtiyacı olan aile ya da kişiler hakkında birtakım incelemelerde bulunurlar ve bu incelemelerin ardından yardımın gerekli olup olmadığı hakkında karar alırlar. Eğer yardıma ihtiyacı olduğu yönünde bir karar alacak olurlarsa bu ailelere ya da kişilere ekonomik yardımlar verirler. Bu yardımı yapan kuruluşları açıklamak gerekir ise bu kuruluşlar şunlardır;

 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Sosyal Hizmetler
 • Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Bu kuruluşlar haricinde para yardımı yapan ünlüler ve maddi yardım yapan işadamları da bulunmaktadır. Bu kişilerin edilmesi ve iletişim kurularak gerekli ihtiyacınızın belirtilmesi durumunda bu kişilerden de yardım alabilirsiniz.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı Yardımları

1996 senesinde kurulan Türkiye Sokak Çocukları Vakfı yarısı özel yarısı ise resmi olan bir kurumdur. Bu kurumun kurulduğu senelerde yurdumuzda Sokak çocukları konusu daha yeni gündeme düşmüştü ve bu kapsamda ilk adımı atan kuruluş olması bu vakfı diğerlerinden bir nebze daha önemli tutuyordu. Gelecek zamanlarda ise Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun yani devletimizin, çocuktan sorumlu bir vakfı durumuna gelmesiyle, diğer sivil toplum kuruluşlarının da bu doğrultuda adımlar atmasının sonucunda sokak çocuklarına verilen yardımlarda büyük yükseliş yaşanmıştır. Bu vakfın temel hedefi yaşamını sokakta sürdüren çocukların barınma, yemek, sağlık ya da eğitim ve benzeri gibi olanaklardan yararlanmasını sağlamaktır.


İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsanı Yardım Vakfı Yardımları

1992 senesinde kurulan bu kuruluşun temel amacı, dünyanın herhangi bir yerinde zulme maruz kalmış, açlık yaşamış, savaşta ya da birtakım doğal afetlerde zarar görmüş ve sakat kalmış, evi olmayan bütün insanlara hiçbir ayrım yapmadan yardımlar vermektir. İlk senelerinde gönüllü bir kuruluş durumundayken 1995 senesinde resmi bir kuruluş olma vasfını kazanmıştır. Bu süre zarfı içerisinde ise 5 kıtada tam 135 ülkeye yayılmış bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları

Bu kurumun temel amacı ise yardıma muhtaç ailelerin mahalle muhtarı tarafından tespit edilmesi ile bu ailelere yardımlar verilmesidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yardımları şunlardır;

 • İhtiyaç duyan asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlara yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlarımıza yapılan yardımlar
 • Sağlık hizmetleri yardımları
 • Aile yardımları
 • Hususi amaçlı yardımlar
 • Eğitim yardımları
 • Doğum yardımı
 • Barınma yardımı

Sosyal Hizmetler Yardımları

Sosyal hizmetler, ailelerin ya da toplumların hayatlarını sürdürdükleri çevrede, kendileri haricinde meydana gelen olayları engellemesini, maddi ya da manevi her türlü ihtiyaçlarının giderilmesini ve yaşam kalitesiyle sosyal huzurun sağlanmasını amaç edinen bir kurumdur.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımları

Bu vakıfların temel amacı ise sınıf farklılığının önüne geçilmesi, çevrede barışın etkin olması, kamu servislerinin doğru bir şekilde uygulanması ve ekonomik ve siyasi iktidar dengesinin bozulmamasıdır.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları

Başbakanlığa bağlı durumda olan bu kurum ise ihtiyaç duyan kişilere ekonomik destek ve gıda yardımı vermektedir. Aynı zamanda kış mevsiminde vatandaşlarımıza odun ya da kömür gibi ısınma ihtiyaçlarını karşılayacakları ürünler vermektedir. Elbette ki bu ve bunun gibi imkânlardan faydalanmak için seçeceğiniz kuruma giderek maddi yardım başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzun onay görmesi durumunda ilgili maddi yardımdan faydalanabilirsiniz demektir.


YORUMLARINIZ

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sermayesiz Kendi İşinin Sahibi Olmak

Sermayesiz Kendi İşinin Sahibi Nasıl Olunur ? Günümüz de neredeyse herkesin hayali kendi işinin patronu olmak. Fakat çoğu kimse bunu...

Kapat
Web sitemiz tamamen fuatcakmak.com.tr yapısı ile kullanıcılarına daha iyi hizmet ve bilgilendirme vermek için kurulmuştur. Sitemizde genellikle banka kredisi ürünleri, belgeleri ve bilgileri hakkında paylaşımlar yayımlanmaktadır.
Gelir Belgesiz Kredi | Sicili Bozuk Olanlara Kredi | Hayvancılık Hibe Destekleri