Blog

Halkbankası Esnaf Kredisi 2020

Halkbankası Esnaf Kredisi 2020

Son dönemde KOBİ ‘lere yönelik olarak özellikle KOSGEB  destekli bir çok kampanya yürütülüyor. Bunlar arasında sıfır faizli krediler, düşük faizli krediler gibi destekler bulunuyor. Devlet destekleri dışında özellikle devlet bankalarının da cazip koşullarda esnaf ve KOBİ ‘lere özel bazı kampanyalar düzenlediklerini görmekteyiz. Bu bankalar arasında da Halk Bankası özellikle ön plana çıkıyor. Şimdi siz değerli okurlarım için bu yazımda Halkbankası esnaf kredisi başvuru için gerekli evraklar ve başvuru şartları nelerdir kısaca sizler için bahsetmeye çalışacağım.

Halk Bankası ‘ndan Esnafa Özel Kredi Paketleri

Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkarlar için sıfır faizli, düşük faizli krediler bulunmakta olup, bu finansman destekleri 150 bin  TL ‘ye kadar çıkabilmektedir. Bu kredi paketleri arasında; Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile ya da kefaleti olmadan, sıfır faizli krediler ve Halk Esnaf Destek Paketi bulunmaktadır.

ESKKK Kefaleti ile Halkbank ‘tan Kredi

Üst limit olarak 150 bin TL ‘ye kadar alabileceğiniz bu kredide; faiz oranları yüzde 4 ‘ten başlamakta ve yine vade süresi de 60 aya kadar uzayabilmektedir. Ödeme dönemleri de 6 aylık, 3 aylık ve aylık olarak ayarlanabilmektedir. Bağlı olduğunuz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine göre alabileceğiniz kredi miktarı 200.000 TL üst limitli olabilecektir. Başvuruları Halk Bank şubelerinden yapabilirsiniz.

ESKKK Kefaleti Olmadan Esnafa Kredi

Gelir ve gider durumlarınızın belirlenmesi sonrasında Halk Bankası ‘ndan herhangi bir ESKKK olmadan kredi başvurusunda bulunabileceğiniz bir kredi türü olan bu kredide; işletmenizin durumuna göre ham madde, vs. gibi ihtiyaçlarınız için 100 bin, 125 bin, 150 bin TL ‘ye varan miktarlarda kredi çekebilirsiniz. Bu krediye başvurmak isteyenler en yakın Halk Bankası şubesine müracaatta bulunabilirler.

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Halk Bankası ‘ndan genç girişimci ve sanatkarlar ile kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösterenlere sıfır faizli kredi imkanı sunulmaktadır. Ancak bu kredilerden yararlanabilmek için son 5 yıllık zaman dilimi içerisinde; 2018 ve 2019 yılı sıfır faizli KOSGEB kredisi kullananlar dışında, devletin diğer hibe ve kredi desteklerinden yararlanan kişiler bu kredilere başvuruda bulunamamaktadır.

Halk Bankası ‘ndan Esnaf Destek Paketi

Halk Bankası ‘nın bu paketi ise; 150 bin TL ‘ye kadar, 36 aya varan vadelerle, üç ayda bir ya da ayda bir olarak ödeme dönemi düzenlenebilen bir kredi türüdür. Yine bu kredilerden de sadece esnaf ve sanatkarlar yararlanabilmekte olup, herhangi bir kefalet aranmamaktadır. Ayrıca kredi başlangıcında belirli bir süre ödemesiz dönem olarak ayarlanabilmektedir. Ancak bu krediyi çektikten sonra; kredi ödemesini üç ayda bir yapmak isteyen esnaf ve sanatkarlar, ödemesiz dönem imkanından yararlanamamaktadır.

Hangi Belgeler Gerekiyor

Tüm bu paketler için genel itibariyle gerekli olan belgelerden de bahsedecek olursak; nüfus cüzdanı fotokopisi, esnafın kayıtlı olduğu oda ile ilgili olarak Esnaf Oda Kayıt Belgesi, vergi levhası fotokopisi, Esnaf Sicil Tasdiknamesi gibi belgelerin ibrazı gerekmektedir.

Kredim Kesin Onaylanır mı

Tabii ki diğer bankalarda olduğu üzere; devlet bankalarında ve Halk Bankası ‘nda bir kredi kullandırma politikası güdülmektedir. Bu politika kapsamında kredi notunuz, daha önceki banka ilişkileriniz, mevcut iş yerinizin durumu, vs. gibi hususlar bir arada değerlendirilerek, başvurunuz kısa süre içerisinde incelenecek ve size bir dönüş sağlanacaktır. Kredinizin onaylanma ihtimali bulunduğu gibi onaylanmama ihtimali de bulunmaktadır. İlk etapta değerlendirilecek hususlardan birisi de kredi notunuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir