Blog

  • Anasayfa
  • BANKA

Halkbank İnternet Şubesi Şifresi Alma Adımları

Halkbank İnternet Şubesi Şifresi Alma Adımları

Halkbank bankacılık ürünlerinden herhangi birini kullanıyorsanız, bankanın müşterisi iseniz, şube ve ATM  bankacılığının yanı sıra internet şubesini ya da mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde işlemlerinizi daha seri ve pratik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik çoğu işlem için 7/ 24 bu şubeyi kullanabiliyorsunuz. Eğer ilk kez Halkbank internet şubesini kullanacaksanız ilk olarak bir şifre edinmeniz gerekiyor. Şifre için aynı şekilde web sitesini kullanabilir ya da doğrudan şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Şifrenizi, şubeden almayı tercih ederseniz, T.C. kimlik belgenizle sorgulama yaptırıp yeni bir şifre almanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde şifrenizin bloke olması ya da yeni şifre taleplerinizde de hem internet hem de şube yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Şifrenizi talep ederken herhangi bir ek ücret alınmadığını ve aldıktan sonra güvenliğiniz için kendi belirleyeceğiniz yeni bir şifre ile değiştirilmesi gerektiğini de söylemeliyiz.

Halkbank İnternet Şubesi Parola Oluşturma


Parola oluşturma işlemi için ilk olarak https://sube.halkbank.com.tr/InternetBankingHost/HostLogin adresini kullanabilirsiniz. Web sitesi üzerinden bu sayfaya geldiğiniz zaman karşınıza bir giriş ekranı çıkacak, eğer şifrenizi bu şekilde almak isterseniz hemen alt kısımda bulunan ‘parola oluşturma’ sekmesini kullanmalısınız. Burada karşınıza birkaç adımlı bir form çıkacaktır. Buna göre, kartla giriş, şifre, kart doğrulama, parola oluşturma ve başarılı parola şeklinde isimlendirilmiş 5 aşamayı tamamlamanız gerekiyor. Kredi kartlarınız ya da Bank24, Bank24 Jet kart gibi banka kartları için de şifre edinebilirsiniz. İlk aşamada sizden, kartınızın son 6 hanesi, T.C. kimlik numaranız, cep telefonunuz gibi temel bilgiler istenmektedir. Diğer sekmeleri de tamamladıktan sonra eğer kart doğrulama aşamasını da geçerseniz yeni bir şifre edinebilirsiniz. Kart tipini doğru seçmeniz ise önemli konulardan biri, sistem size buna göre bir parola atayacaktır. Parolanızı kimseyle paylaşmamanız ve herhangi bir durumda direkt vakit kaybeden bankanın müşteri temsilcisine bildirmelisiniz. Ortak alanlarda banka şifrenizle işlem yapmamanız da önerilenler arasında.

Halkbank Yeni İnternet Şifresi Alma


Daha önce aktif olarak kullandığınız bir banka şifresi varsa bloke olduysa ya da unuttuysanız yeniden almanız gerekecektir. Bunun için biraz önce belirtmiş olduğumuz giriş sayfasını kullanabilirsiniz. Burada alt kısımda ‘Parolamı bilmiyorum/ blokeli’ şeklinde bir seçenek var. Buraya tıkladıktan sonra açılan sayfada sizden kartınıza ve şifre işlemlerinize yönelik birtakım bilgiler istenecektir. Tamamladıktan sonra yeni şifrenizi oluşturmanız için bir bölüm bulunuyor. Buraya iki kez şifre girmeli ve onaylamalısınız. Onay aşamasından da sonra, şifrenizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Şifreniz, güvenlik nedeniyle ya da art arda yanlış girilme gibi nedenlerden dolayı koruma amaçlı devre dışı bırakıldıysa bunun için telefon ya da şube bankacılığını kullanabilirsiniz. İşlem yapan kişinin siz olduğunu bildirirseniz ve bilgilerinizi verirseniz sorununuz çözülür. Tabii ki, sizin bilginiz dışında bir işlem söz konusu olduysa bunu da bankanıza bildirmeniz önemli. Buna göre size en kısa sürede yeni bir şifre verilecektir. Banka hesap hareketliliklerinizde bir sorun olmaması ve uzun  süreli güvenli kullanım için yeni şifrenizi banka çalışanları dahil, kimseyle paylaşmamanız son derece önemli.

Halkbank İnternet Şubesi Güvenli midir?


 İşlemlerinizi sorunsuz şekilde gerçekleştirmeniz; kişisel bilgi ve banka verilerinizde herhangi bir aksilik olmaması adına güvenliğin sağlanması son derece önemlidir. Bu nedenle prestijli tüm bankalar gibi Halkbank da, internet ve mobil şubeleri için önlemler almaktadır. İlk olarak bunun sağlanması ve izlenen yollar için dünyaca ünlü güvenlik ve veri koruma sistemleriyle çalışılmaktadır.

Yanı sıra 128 bit şifreleme teknolojisi de verilerinizin korunması adına tercih edilmiştir. Bu aşamada herhangi bir sorun yaşarsanız ya da bilgileriniz konusunda şüpheleriniz varsa 444 0 400 numaralı telefon üzerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Parolanızı kendinizin belirliyor olması da güvenlik açısından olumlu bir özelliktir. Belirttiğimiz numara üzerinden parola talebinde bulunabilir ya da parola oluşturma/ kartla giriş uygulaması gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Halkbank mobil ve internet şubesi sistemi, 10 dakika sonra işlem yapmıyorsanız sizi otomatik olarak sistemden çıkarmaktadır. Bu nedenle oturumunuzu açık unuttuysanız dahi, sistem sizin için çıkış yapacaktır. Bununla beraber kendi güvenliğinize dikkat ediyor olmanız da önemli. Tercih ettiğiniz cihazlar, şifrenizin zorluk seviyesi, herhangi biriyle bilgilerinizi paylaşmamanız mühim. Ek olarak, sizden istenen ve bankacılık işlemlerinizde kullandığınız müşteri numarası, kart numarası, son kullanma tarihi bilgileri ile size ait doğum yeri, tarihi gibi özel verileri de kimseyle direkt paylaşmamanız gerekiyor. Gerekli durumlarda bu bilgiler yalnızca şube çalışanları ya da müşteri temsilcileri tarafından kısıtlı bir şekilde talep edilebilir. Birçok bankada olduğu gibi Halkbank’ta da tek kullanımlık şifre ile ikinci bir giriş aşaması vardır. Böylece müşteri numarası ve şifre kombinasyonunuz bilinse dahi SMS ile size iletilen tek kullanımlık giriş için ek bilgi sağlanamaz.

Halkbank İnternet Şubesine Giriş Yapamıyorum


Eğer daha önce sistemi kullandıysanız ve buna karşın giriş yapamıyorsanız bunun belli başlı nedenleri olabilir. İlk olarak müşteri numarası/ T.C. kimlik numarası bilgisi ile şifrenizin uyumlu olmasına özen gösteriniz.  Eğer yanlış bir kombin giriyorsanız bunu düzelterek yeniden deneyin. Doğru olduğunu düşünmenize karşın sisteme giriş yapamıyorsanız, ya şifrenizi unuttunuz ya da şifreniz bloke edildi. Bunun için de yukarıda belirtmiş olduğumuz yeniden şifre alma aşamasına geçiş yapmalısınız. Şifre harici giriş yapamama nedenlerinin haricinde, teknik sorunlar da söz konusu olabilir. İnternet şubesi için cihazınız internet bağlantısının olduğuna ve çekim kalitesine dikkat etmelisiniz. Hala daha girişinizde bir problem varsa, bunun için sitenin en alt kısmında bulunan ‘ yardım’ butonunu kullanabilirsiniz.  Ya da Halkbank Dialog hattı 444 0 400 numarasına danışabilirsiniz. Hesabınızın çalındığından ve bir başka kişinin eline geçtiğinizden şüphe ediyorsanız, en kısa sürede telefon bankacılığı ile, hesabınızın internet şubesini kapattırmanız gerekiyor. Bunun olmaması için, Şifrebaz olarak adlandırılan tek kullanımlık güvenlik şifresini kullanmalı ve başka bir cihazdan internet şubesine giriş yapmamalısınız. Ardından işleminiz bittikten sonra ‘Güvenli çıkış’ a  basarak oturumunuzu kapatmanız da önemli noktalardan biridir.

Halkbank İnternet Şubesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Şifrenizle ile sisteme giriş yaptıktan sonra ayarlar sekmesi üzerinden tüm bilgilerinizi görebilir ve buna göre değişim yapabilirsiniz. Bazı telefonlarda Halkbank bildirim SMS’lerinin art arda  2 kez iletildiği söyleniyor. Özellikle iPhone’larda karşılaşılan bu durum için, belirtilen ayarlar kısmından  mesaj ayarlarınızı ‘ uyarıları yinele’ seçeneğinden alıp ‘asla’ olarak değiştirmelisiniz. Yanı sıra, eğer sisteme giriş yapmayı denerken karşınıza “ sürenin aşılması nedeniyle işlem kısıtı getirildi.” ibaresi çıkıyorsa, korkmanıza gerek yok. Bu bir güvenlik önlemi olarak adlandırılabilir. Bu gibi durumda bankanın sesli yanıt sistemi üzerinden 4 ve ardından 3’e tıklayarak kısıtı kaldırabilirsiniz. Aynı şekilde, şube üzerinden de işlem kısıtını kaldırabiliyorsunuz. Eğer oturumunuzdan güvenli çıkış yapmazsanız sistem sizi 10 dakika içerisinde çıkaracaktır. Bu nedenle güvenli çıkış yapmaya özen göstermelisiniz. İşlem süresini aşmamak adına, yaptığınız aktif işlemleri de kısa sürede tamamlamanız önemli. Herhangi bir soru ya da sorun olması durumunda Halkbank’ın tüm iletişim seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir