Blog

GSS Gelir Testi Nedir? (MÜRACAAT SÜRECİ)

GSS Gelir Testi Nedir? (MÜRACAAT SÜRECİ)

Gelir testi nedir diyecek olursanız genel sağlık sigortası hizmetleriniz için yapmanız gereken teste verilen isimdir. Gelir testi için nereye başvurulur merak ediyorsanız hemen açıklayalım gelir testi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Müracaat Süreci Nasıl İşler?

  • Yapmanız gereken ilk şey gelir testine müracaat etmeden önce bağlı durumda olduğunuz muhtarlığınızdan isminize düzenlenmiş ikametgâh belgenizi almanız gerekmektedir.
  • Müracaat işlemi esnasında vakıf tarafından şahsınıza sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru kayıt formu isminde bir form verilecektir. Kişinin ve hanenin aylık kazancının incelenmesi için birtakım sorular sorulan bu form doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
  • Vakıf personellerinin dolduracağı müracaat eden kişinin sosyal güvenlik, yeşil kart ve sorumluluğu altındaki aile bireylerini sorgulama belgesi alınmalıdır.
  • Bütün evraklar eksiksiz tamamlanıp teslim edildiğinde gelir testi müracaatını başarıyla gerçekleştirmişsiniz demektir.
  • Bu işlemlerin ardından müracaat sosyal güvenlik kurumu tarafından inceleme altına alınır ve sağlık servislerinden faydalanmaya yeterli olacak en düşük sigorta primi müracaat eden kişiye iletilir.

Prim Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır?

Gerçekleştireceğiniz gelir testi için ihtiyacınız olan evrakları tamamlayıp vermenizin ardından, gelir testi sona erdiğinde bu süreci takip eden aydan itibaren ödemeler yapılmaya başlanacak demektir. Mevzubahis ödeme, banka ya da bankamatikler üzerinden pratik bir şekilde yapılmaktadır. Aynı zamanda çoğu kanaldan daha yapılabilmekle birlikte, ödenmediği durumlarda prim borcu olan kişi faiz sorunları ile karşılaşmaktadır. Bunun sonucunda da sigorta primlerini düzenli ödemeyen kişinin sağlık hizmetlerinde birtakım aksamalar olması muhtemeldir.

Prim Yapılandırması Nasıl Yapılmaktadır?

Gelir testine girmediyseniz ya da gelir testine girdiyseniz ama birtakım sebepler dolayısıyla primlerinizi ödeyemediyseniz devletimize karşı büyük bir borca girmişsiniz demektir. Bundan dolayı yapmanız gereken şey, geriye dönük bütün borçlarınızı yapılandırmanız olacaktır. Gelir testi için ihtiyacınız olan belgelerle beraber geçmişteki borçlarınızı yapılandırmak amacıyla bünyesinde bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüğüne müracaat işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Gerekli işlemler gerçekleştirildiğinde şayet borçlu kişinin faturası peşin bir şekilde ödenecek olursa hiçbir faiz yapılmayacaktır.  Taksit olarak bölünmesi halindeyse bölünen ay sayısı göz önünde bulundurulmak kaydıyla çok düşük bir faiz oranı uygulanmaktadır. Yapılandırmanın yapılmasının ardından sağlık servislerinden de tekrardan faydalanmaya başlayabilirsiniz demektir.

Genel Sağlık Sigortası ve Yeşil Kartı Bulunan Kişiler

yasada ödeme kuvveti bakımından yetersiz görülen kişilerin tedavi hizmeti tutarlarının yeşil kart sahibi yapılarak devletimiz tarafından karşılanması kapsamında yasada 01.01.2012 tarihine kadar yeşil kart sahibi olanlar, 01.01.2012 tarihinde gelir tespitine muaf görülerek 5510 sayılı yasa bünyesinde genel sağlık sigortası bulunan kişi olarak kaydedilecektir. Yeşil kartın süresinin bitmesi halinde ise yeşil kartı bulunan kişilerde gelir testinden geçmek zorunda kalacaklardır.

 

Gelir Testi

Gelir testi nasıl yapılır ve başvuru şartları nelerdir gibi bilgilere makalemizde geniş şekilde yer verdik. Gelir testine tabi tutulmak istemeyen vatandaşlar ise genel sağlık sigortası tescilinin gerçekleştirildiğini kanıtlayıcı tebligatın yapıldığı vakitten itibaren bir ay içinde gelir testine tabi tutulması şeklinde beyan vermeyen kişinin geliri asgari ücretin iki misli şeklinde kabul edilmektedir. SGK gelir testi sorgulama işlemlerinizi ilgili kurumlar ya da temsilciler ile iletişime geçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir