Blog

  • Anasayfa
  • GENEL

Gram Altın mı, Bitcoin mi Daha Çok Kazandırır?

Gram Altın mı, Bitcoin mi Daha Çok Kazandırır?

Özellikle toplumumuzda yatırım yapmanın çok önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Altın ise yastık altı olarak vazgeçilmezler arasındadır ve yatırım denildiği zaman ilk akla gelenler arasında bulunuyor. Fakat günümüzde modern yatırımcılar altından ziyade daha farklı yatırım araçlarına yönelmeye başlamıştır. Her ne kadar altın yüzyıllardır emeklerini gelecek kuşaklara aktarmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor olsa da çağımızın artık dijital bir noktaya gelmiş olması para birimlerinin değişikliklerine de yansımıştır.

Sanal para piyasası ise 2009 yılında Bitcon’in kurulmuş olmasıyla beraber tamamen farklı bir noktaya gelmiştir ve adını duyurmayı başarmıştır. Bitcoin, özellikle yatırımcıların ve parasını kısa süre içerisinde katlamak isteyen kişilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Btcoin fiyatları birçok yatırımcının dikkatini çekerken kısa bir süre içerisinde yükselişe geçmeyi başarmıştır. Baktığımız zaman insanlar 2010 yılında 10 bin Bitcoin sahibi oldukları zaman sadece 2 tane pizza alabiliyorken günümüzde bu rakam milyonlarca dolar seviyesine gelmiştir.

Güven ve Kazanç Sorgulanıyor

Yatırımcıların ilgisini her geçen gün daha fazla çeken Bitcoin hakkında hem olumlu hem de olumsuz olarak birçok açıklama gündeme gelirken Bitcoin’in güven ve kazanç ikileminin de sorgulandığını söyleyebiliriz. Aslında Bitcoin ve altın arasında bir kıyaslama yapacağımız zaman sadece ekonomik teoriler ile bu kıyaslamayı yapmak yanlış olacaktır. Bunun yanı sıra fizik, kimya, felsefi tarih gibi bilgilerinde araya girmesi gerekir.

Uzmanlara göre ise gram altın alış ve satış fiyatı farkından dolayı yatırımcısı tarafından güvenli bir liman olarak görülüyor. Bu özelliğini ise yakın bir zamanda Bitcoin’e kaptıracak gibi durmuyor. Altın yatırımı genellikle paranın değerlenmesinin öte paranın değer kaybetmemesi adına yapılan bir yatırım şeklidir.  Bu yüzden çok sağlam yatırımcılara sahiptir ve yakın bir gelecekte değer kaybedecek gibi durmamaktadır.

Bitcoin’i Kimler Tercih Ediyor?

Bitcoin yatırımı yapan kişilere baktığımız zaman bu kişilerin genellikle yeni nesil yatırımcılar ve teknoloji ile iç içe olan kişiler olduğunu görüyoruz. Ek olarak dünya genelinde parasının hızlı bir şekilde değer kazanmasını isteyen kişiler de tercihini Bitcoin veya diğer kripto paralara yatırım yapmaktan yana kullanmaktadır. Bu noktada Bitcoin yatırımının modern bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Birçok noktada bir hisse senedi yatırımına benzemektedir.

Bitcoin Neden Kullanılmaya Başlandı?

Bitcoin’in kullanılıyor olmasının çok fazla sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Bitcoin’in fiziksel olarak bir değeri olmadığı için ticaret yapılacağı zaman internet erişimi olan herhangi bir yerden bu ticaret gerçekleştirilebiliyor. Bu şekilde insanlar kendi aralarında çok rahat bir şekilde alım satım işlemi yapabilmektedir. Bu transfer işleminin yapılış aşamasında bankalardan herhangi bir ticaret yapılmadığından dolayı ve sadece internetten veri aktarımı olduğu için komisyon bedeliyse zaman faktörü en aza indirilmektedir.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bir yatırımcı için en önemli faktörlerin arasında güvenin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin güvenli mi? Sorusu ise özellikle Bitcoin yatırımı yapacak olan kişiler tarafından çok fazla sorulmaktadır. Bitcoin’in güvenilir olup olmaması sizin Bitcoin’lerinizi nerede sakladığınız ile doğru orantılıdır. Bitcoinlerinizi bir ticaret sitesinde bulunan hesabınızda mı yoksa Bitcoin belleklerinde mi saklıyorsunuz? Bir site en ufak bir açık algılandığı zaman internet korsanlarının hedefi olabilmektedir. Eğer yatırımınızı yüklü seviyede yapacaksanız bu riski de göz ardı etmemeniz gerekir. Güvenlik konusunda endişeli olan kişilerin Bitcoin’lerini bir Bitcoin belleği içerisinde taşımasını öneriyoruz. Bunu yaptığınız zaman Bitcoin’lerinizin zarar görme ihtimalini minimum seviyeye indirmiş olursunuz. Ticari platformlar kullanacaksanız mutlaka en güvenilir olanı seçmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir