Blog

 • Anasayfa
 • GENEL

Genel Sağlık Sigortasından Faydalanmak İçin Gerekenler

Genel Sağlık Sigortasından Faydalanmak İçin Gerekenler

Genel Sağlık Sigortasından Faydalanmak İçin Gerekenler

Hepimizin de bildiği ve onayladığı gibi günlük hayat yaşantımızda her an bir sağlık sorunuyla karşılaşmamız mümkün olmaktadır. Ülkemizde hatta dünya genelinde ki tüm ülkelerde sağlık durumu her zaman için sıkıntılı olabilmektedir. Sağlık sorunlarını aşabilmek için bazen kendi kendimize yeterli olabilsek de ciddi sorunlarda bir yardım almamız gerekmektedir. Ciddi sağlık sorunu yaşamamız durumunda bu sorunların tedavileri de zahmetli olacağı için ücret konusu yüzünden tedavi olamayan birçok kişi vardır. Sağlık hizmeti alabilmek için iyi bir maddiyatta gerekebilmektedir. Bu durumda iyi geliri olmayan bir kişinin büyük sorunu olabilmektedir. Sağlık sigortaları ile büyük sağlık sorunlarının halledilebilmesi için gereken maddiyat ortadan kalkmaktadır. Ülkemizdeki herkes bu sağlık sigortalarından faydalanmak ister. Bunun sebebiyse kimse hiçbir zaman sağlığında kesin olarak bir sorun oluşmayacağından emin olmamaktadır. Sağlık sigortaları sayesinde herkes sağlık hizmetlerinden eşit ve verimli olarak faydalanabilmektedir. Eşit sağlık hizmeti verilebilmesi için sigortalı bir işte çalışmayan kişilerin genel sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Sigortalı işte çalışanların zaten direk olarak sağlık sigortası da olacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası herkesin eşit bir şekilde sağlık hizmeti alabilmesi ve sağlık açısından güvencede olabilmesi için devletimiz tarafından 2012 yılıyla birlikte zorunluluk haline getirilen bir sistemdir. Yeni doğan bebeklerden, yaşlı vatandaşlarımıza kadar bu imkanlar sağlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortasından Ücretsiz Faydalanmak İçin Gerekenler

 • Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz bir şekilde faydalanmak istiyorsanız ilk olarak bir gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.
 • Gelir testi yaptırılmaz ise devletimizin belirlemiş olduğu sağlık sigortası prim borcunuzu her ay düzenli bir şekilde ödemeniz gereklidir.
 • Günümüzde üçlü prim sisteminden vazgeçilerek yeni düzenlemeyle birlikte tekli prim sistemine geçilmiştir. Tekli prim sistemin geçirilme tarihi ise 01.04.2017’dir.
 • Gelir testi yaptırmadan Genel Sağlık Sigortasından faydalanan kişiler aylık olarak 53.33 TL ödemektedirler.
 • Aylık olarak belirlenen 53.33 TL sigorta ücretini ödeyemeyecek durumda olan kişilerin gelir testini yaptırarak yeşil kart sahibi olmaları durumunda Genel Sağlık Sigortası imkanları olacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Var Olan Kişilerin Bakmak Zorunda Olduğu Kişiler

 • Genel Sağlık Sigortası olan kişinin eşine bakması zorunludur.
 • Genel Sağlık Sigortası olan kişinin 18 yaşını geçmiş ama lisede okumakta olan 20 yaşını geçmeyen çocuklarına bakması zorunludur.
 • Genel Sağlık Sigortası olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olan ama üniversite eğitimi gören 25 yaşını doldurmamış çocuklarına bakması zorunludur.
 • Genel Sağlık Sigortası olan kişinin anne ve babasına bakması zorunludur.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testi Genel Sağlık Sigortasının aylık tutarını ödeyemeyecek durumda olan kişilerin yaptırması gereken testtir. Bu testin yapılması sonrasında Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz olarak faydalanılabilecektir. Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz olarak faydalanmak isteyen kişiler bulundukları yani ikamet ettikleri il ya da ilçenin kaymakamlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu vakıfa gidildiğinde yetkili kişilerden bilgi alarak başvuru formunu alabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir Testi Formunda Yer Alanlar

 • Evinde yaşayan kişi sayısı
 • Evli olmayan çocukların sayısı
 • Evde yaşayan bir aile büyüğü var ise maaşının miktarı

Bu test sonrasında kişi başına gelen gelir hesaplanır ve 592,5 TL’den düşük bir kişi başı gelir çıkar ise bu Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir