Blog

Genel Sağlık Sigortasından (GSS) Faydalanma Şartları

Genel Sağlık Sigortasından (GSS) Faydalanma Şartları

Genel Sağlık Sigortası, hepimizin de bildiği gibi ülkemizde şart olarak belirlenmiştir. Bu sigorta belirli kurallar içerisinde uygulanmaktadır. Ülkemizin sınırları içerisinden çalışmakta olan ve hizmet veren her kişiye, iş verenleri tarafından sigorta primleri düzenli olarak sağlanmakta ve yatırılmaktadır. Sigorta primi olarak yatırılmakta olan bütün bedeller, kişinin herhangi bir sağlık sorununda sağlık hizmeti almak için gittiği hastanede ücretsiz şekilde hizmet alabilmesini sağlamaktadır. Kişinin çalışma hayatı sürdüğü sürece bu sigortanın primleri ödenmeye devam edecektir. Kişinin işten çıkma durumunda ise 6 aylık süre daha bu sigortadan faydalanma hakkı olacaktır. Bu sigortadan faydalanılan alan ise devlet hastaneleridir. Genel Sağlık Sigortası’nın ülkemizde zorunlu olmasının sebebi ise bütün vatandaşlarımızın eşit şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanması içindir. Sağlık alanında olan adalet ilkesi ile birlikte her vatandaşa eşit uzaklıkta olduğu uygulamasının bir kanıtı olarak gözükmektedir. Devletin zorunlu olarak belirlediği bu Genel Sağlık Sigortası kişilerin aynı zamanda güvencesi anlamına da gelmektedir. Bu sigortadan faydalanmak için belirli şart ve koşullarda bulunmaktadır. Genel sağlık sigortası nedir, genel sağlık sigortası borç sorgulama nasıl yapılır? Gibi sorunlarınızı bu konuda yetkili kişilere ileterek cevaplarını alabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Primleri ve Özel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanmak isteyen kişilerin gereken şartları ve koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu koşulları ve şartları yerine getirmiş olan kişiler devlet tarafından genel sağlık sigortası kapsamında bulunmaktadır. Sağlık sigortası bir kişinin hayat garantisi olarak da adlandırılabilir. Bunun sebebiyle sigortasız çalışma durumu hiçbir şekilde kabul görülmez. İşinizin zamanında veya genel bir hayat yaşantınızda başınıza gelecek bir aksilik sonrası sağlık sigortasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Sağlık sigortasını özel olarak yaptıracak olan kişilerin ilk olarak başvuru yapacakları sigorta şirketini iyice araştırmaları gerekmektedir. Sağladığı imkanları tamamen inceleyerek öğrenmeleri gerekmektedir. Eğer ki özel sağlık sigortası yaptıracak iseniz bu konuda ki bütün şirketlerin hakkında bilgi edinmeli ve buna göre tercih etmelisiniz. Genel sağlık sigortası gelir testi için gereken araştırmayı yapmalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

Sağlık Sigortası Paketleri

Sağlık sigortası alanında bulunan çeşitli paket alternatifleriniz vardır. İhtiyaçlara göre hazırlanmış olan paketler içerisinden bir tercih yapmanız için iyice bilgi edinmelisiniz. Bu bilginin sonunda size en uygun olanın hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Özel sağlık sigortası ve devlet sağlık sigortası arasındaki farkı açıklamak gerekirse; devlet sigortası primi, kişinin eline geçmeden işvereni tarafından ödenmektedir. Özel sağlık sigortasında ise kişi kendisi bu primin ödemesini yapmaktadır. Bu ödemelerin takibinin yapılabilmesi içinde çeşitli imkanlar mevcuttur. Prim ödemelerinin takibini yapacak kişiler internet ortamından bu imkana sahiptirler. Devletin, E-devlet kapısı ile birlikte şifre verdiği bütün kişiler sigorta primlerini takip edebiliyor ve öğrenebiliyorlar. Bu konuda şifre almak isteyen kişiler, PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifre alabilmektedir. Sigortası olmayanlara sağlık hizmeti hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

 

Genel Sağlık Sigortasından Faydalanma Şartları

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

 • Eski SSK, Eski Bağ-Kur, Eski Emekli Sandığı kapsamında olanlar,
 • İsteğe bağlı sigortalı olan vatandaşlar,
 • Kurumca belirlenen şartların yerine getirilmesi durumunda ve ailedeki kişi başı gelirin asgari maaşın üçte birinden daha az olması durumunda olan bütün kişiler ücretsiz şekilde faydalanırlar,
 • Sığınmacı ya da vatansız olarak gözüken kişiler,
 • Kimsesizlik maaşı alan kişiler,
 • Şeref aylığı alan kişiler,
 • Vatani Hizmet Tertibi aylığı alan kişiler,
 • Nakdi Tazminat ya da aylık bağlanması hakkında aylık alan kişiler,
 • Korunma, bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz faydalanma hakkı olan kişiler,
 • Harp malullüğü aylığı alan kişiler,
 • Köy kanunuyla görevlendirilen aylık alan kişiler,
 • Başarılı sporcu olarak aylık alan kişiler,
 • İşsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği alan kişiler,
 • Sosyal güvenlik kurumlarına göre aylık alan kişiler,
 • İş kaybı tazminatı alan kişiler,
 • Yurt dışındaki işlerde çalıştırılmak üzere götürülen Türkiye vatandaşları,
 • Ailesinden birinin vefat etmesi durumunda evlilik yardımı alan kız çocukları

Sağlık sigortasından faydalanabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir