Blog

GENÇDES Projesi Nedir Neleri Kapsıyor Şartları Nelerdir?

GENÇDES Projesi Nedir Neleri Kapsıyor Şartları Nelerdir?

Gençlerdeki Kültür ve Sanat sevgisini ve bu dallarla olan ilişkilerini kuvvetlendirmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalışmalarına başlanan projenin adı GENÇDES’tir. Proje kapsamında gençlerin kültüre veya sanata dair üretimini yaptıkları ürünler devlet tarafından desteklenecek, ülkemizden daha nitelikli sanatçıların çıkması için projeler hayata geçirilecek ve maddi destek verilecek; böylece sanatkarlarımız genç nesillerden oluşacak. GENÇDES projesi kapsamında çeşitli başlıklara ayrılan sanat kolları ve kollarla alakalı ürün üretimleri istenecek, örneğin;

Eser Üretim Başlığı

Bu başlıkta kültürümüzü canlandırmak adına geçmiş asırlardan bugüne değin gelmeyi başaran önemli masal karakteri tanıtılmaya çalışılacak, gençlerin bu masal karakteri ile alakalı belgesel çekmesi veya animasyon film çekmesi istenecek. Masal kahramanını teknolojiyle bütünleştirmek isteyen gençler bu kahramanın bilgisayar oyunu üretebilir, uzun metrajlı animasyon filmini hazırlayabilir, böylece günümüz şartlarına uyum sağlayan projeleri ortaya koyabilir. Bir animasyon filmi veya bilgisayar oyunu hazırlamak her ne kadar zor olsa da geçmişle geleceğin harmanlandığı projelere destek elbette daha kesin olacaktır.

Etkinlik Ve Proje Desteği Başlığı

Bu başlıkta gençler daha özgür bırakılıyor, ilk akla gelen işlere yönlendirilmeleri sağlanıyor; geleneksel proje üretim tekniklerinden faydalanılıyor. Bu başlık geleneksel sanatlar, sahne sanatları, müzik ve sinema diye çeşitlenip devam ediyor, öğrencilerin daha çok ince işçilik ve el yapımı ürünlere yönlendirilmesine ortam hazırlanıyor.

NOT: Gençlerin yaşları itibariyle hemen bir film çekmesi çok kolay olmayacağı için daha çok İlk Okul senelerinden kalan kartona bir şeyler işleme, el emeği ürünler elde etme ile işe başlanıyor ve öğrendikçe istenilenler de aynı doğrultuda artış gösteriyor. Gençler isterlerse bu proje kapsamında film yazarlığı, tiyatro metin yazarlığı, hikayeler gibi yazmaya dayalı alanlara da yönelebiliyor.

GENÇDES Programına Başvuru Yapma

Proje kapsamında katılmak isteyen kişiler devletin resmi sitesinden Kültür ve Turizm Bakanlığına ulaşmalı ve başvurusu online bir şekilde yapmalıdırlar. Ancak sadece online baş vuru yeterli gelmeyecek, ıslak imza zorunlu olduğu için başvuru sırasında mevcut belgenin çıktısını alıp bulunduğunuz yere en yakın Kültür Bakanlığı birimine gidebilir, ya da resmi sitedeki adresten bakanlığa posta ile iletebilirsiniz. Belgenin çıktısını aldıktan sonra imzalamayı unutmayınız, zaten internet sitesi sizi yönlendirecektir.

Birden Fazla Birime Başvuru Yapılabilir Mi?

Makalemizin başında belirttiğimiz eser üretim, proje desteği ve benzeri bölümlere birim denir, ve GENÇDES projesi kapsamında kişi yalnızca bir birime başvuru yapıp, o alanda yoğunlaşabilir. Bu zorunlu kuralın nedeni gençlerin dikkatlerinin dağılmasını engellemek, mevcut projeleri üzerinde yoğunlaşmalarını sağlamaktan kaynaklanır. Örneğin bir kişi hem masal karakterli bilgisayar oyunu yaparken hem de bir tiyatro metni hazırlayamaz, hazırlasa bile verilen süre içerisinde her ikisi de istenilen özeni taşımaz. Gençlerin tek bir alanda yoğunlaşıp proje teslim ettikten sonra diğer alana geçmeleri uygun görülür.

Başvuru Yaptınız ve Projeniz Reddedildi?

Aynı sene içerisinde reddedilen projeler bir başka proje ile yeniden başvuru yapamaz, ancak gelecek sene proje reddedilmiş olsa dahi geliştirilip yeniden başvuru için Bakanlığa iletilebilir. Kısacası her sene yalnızca bir hakkınız vardır, bunu da iyi değerlendirmek adına rağbetin az olduğu alanlara yönelmeniz tavsiyemizdir.

Teslim Tarihleri Hakkında

2017 senesi güncel sözleşme ancak sene sonu projeye başvuru yapanlara verildiği için, teslim tarihi ve zaman süresi de mevcut sözleşmede yer alacaktır, şu anlık bir tarih belirtilmemiştir. Bu süre zarfında GENÇDES projesinde bulunmak isteyen gençlerin detaylı araştırma yapmaları gerekmektedir, projelerini sağlam zeminler üzerine oturtmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir