Blog

Genç Çiftçilere Destekler 2018’de Devam Ediyor

Genç Çiftçilere Destekler 2018’de Devam Ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Ahmet Eşref Fakıbaba, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında bu yıl 16 bin 750 genç çiftçiye 30 bin liralık hibe desteği aktarılacağını bildirdi.

Fakıbaba, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

2016 VE 2017 YILLARINDA YAKLAŞIK 31 BİN GENÇ ÇİFTÇİYE 933 MİLYON LİRALIK HİBE KULLANDIRILDI

Bakanlar Kurulu kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30’ar bin lira hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’na bu yıl da devam ettiklerini belirten Fakıbaba, 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 31 bin genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığında 933 milyon liralık hibe kullandırdıklarını aktardı.

Fakıbaba, bu hibenin 723 milyon lirasının büyükbaş/küçükbaş hayvancılık projeleri, 110 milyon lirasının arıcılık ve kanatlı projeleri, 100 milyon lirasının bitkisel üretim projeleri için verildiğine işaret ederek, “Hayvancılık projeleri kapsamında, 17 bin 698 genç çiftçiye toplam 104 bin 99 büyükbaş hayvan ve 6 bin 404 genç çiftçiye 240 bin 551 adet koyun/keçi teslim edildi.” ifadesini kullandı.

2018 YILI PROGRAMI KAPSAMINDA BİNLERCE GENÇ ÇİFTÇİYE HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

2018 Yılı Programı kapsamında yaklaşık 16 bin 750 genç çiftçiye hibe desteği verileceğini vurgulayan Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Bu sene de hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşamaması için çalışmalarımızı, TİGEM’in yanı sıra Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli şekilde yürüteceğiz. Bütçenin kalan diğer kısmını ise ana hatlarıyla arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipekböceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar (beyaz şapkalı/istiridye mantarı) üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında vereceğiz. Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak ‘çok yıllık yem bitkisi üretimi’ ile ‘arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği’ desteklenecek projeler içinde yer alacak.”

“BAŞVURULARDA PARA ALINMAYACAK”

Fakıbaba, projelerle ilgili başvuruların 2-30 Nisan’da yapılacağını bildirdi.

Bakan Fakıbaba, başvuru şartlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hibe desteğinden faydalanacak çiftçilerde, ilgili tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi, daha önceden Bakanlığın diğer hibe programından faydalanmamış olma şartı aranacak. Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek.”

kaynak: SABAH  (Güncelleme: 25 Mart 2018)

Ülkemizde genç çiftçilerimize bundan önceki yıllarda da destekler sürdürülmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, özellikle kırsal kesimde yaşamını sürdüren çiftçilerimize desteklerini vermektedir. Genç çiftçi desteği nedir diye merak edenler için bir araştırma yaptık ve bu konuda bilgi edinmek isteyenler için bu paylaşımda bulunduk. Yazımızı okumaya devam ederek gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

Genç Çiftçilere Hibe Ve Kredi Destekleri

Geçtiğimiz 2017 yılında da verilmiş olan genç tarımcı hibe yardımları sayesinde birçok çiftçimiz hem elini rahatlatmış hem de gelirlerini yükseltmiştir. Bu desteklerin büyük bir artısı olmaktadır. Geri ödemesiz olarak verilen hibeler herkes için yeterli olmayabiliyor. Bu hibe desteği yeterli olmaz ise 100.000 TL faizsiz ya da düşük faizli kredi imkanları da genç çiftçilerimize sağlanmaktadır. Genç çiftçi kapsamında bulunan kişiler ise maksimum 40, minimum 18 yaşında olanlardır. Bu yaşlarda, kırsal kesimde çiftçilik yapan ya da yapmak isteyenlere birçok devlet desteği, hibe ve kredi imkanları verilmektedir. Bu imkanlar belirli şart ve koşullar aracılığı ile verilmekte olup, bu şartlardan herhangi birine uyulmaması durumunda desteklerin hiçbirinden faydalanabilme imkanı yoktur. Bu yardımlardan faydalanabilmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine giderek bu işle alakalı sorumlu kişileri bulmanız gerekmektedir.

 

GENÇ ÇİFTÇİ YENİ KAYIT VE BAŞVURU İÇİN BU LİNKE TIKLAYINIZ :<<<<< https://gencciftci.tarim.gov.tr/account/UyeOl <<<<<<<<<

 

Bu sorumlu kişilere ulaştığınızda bu destekler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilir ve desteklerin şart, koşul, belge, vs. bütün başvuru için gerekenleri öğrenebilirsiniz. Genç çiftçi projesi başvurusu için bütün ayrıntılı bilgiyi edinmelisiniz.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda desteklerini kırsal kalkınma yardımları adına yapmaktadır. Genç çiftçi başvuru yapabilmek için sadece bu birimden bilgi alarak hareket etmelidir. Geçen sene bildiriyle birlikte genç çiftçilere desteklerin tamamı Resmi Gazete ’de yayınlandı. Ülkemizdeki tarım faaliyetlerinde devamlılığın artması, tarım sayesinde gelir kaynağı oluşturma ve kırsal bölgede yaşamakta olan gençlerin iş imkanlarının artması ya da topluluğun istihdamına katkı sağlayacak üretim yapılabilmesi için bu destekler verilmektedir. Gereken yerlere başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra genç çiftçi sonuçları hakkında soruşturma yapabilirsiniz.

 

GENÇ ÇİFTÇİ YENİ KAYIT VE BAŞVURU İÇİN BU LİNKE TIKLAYINIZ :<<<<< https://gencciftci.tarim.gov.tr/account/UyeOl <<<<<<<<<

Kimlere Hibe Desteği Verilmektedir?

Destek olarak sağlanacak olan 30.000 TL geri ödemesiz hibe desteği verilecek olan kişiler bildiriyle belirtildi. Bu kişiler ise;

  • Kırsal kesimde yaşamını sürdürmekte olan genç tarımcılarımınız pratik yapabileceği nebati,
  • Hayvansal uğraşmalarda bulununlar,
  • Yöreye özgü zirai ürünlerin üretimini yapan kişiler,
  • Tıbbi ve güzel kokulu bitki üretme işini yapanlar,
  • Ürünün işlenmesiyle ilgilenenler,
  • Ürünün saklanmasıyla ve paketlenmesiyle uğraşan,

Genç çiftçilerimize 2018 yılında da 30.000 TL geri ödemesiz hibe desteği sağlanacaktır.

Genç Çiftçi Hibe Desteğinde Yaş Sınırı

Genç çiftçi hibe desteğinden, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kırsal kesimde yaşamakta olan çiftçilerimiz faydalanabilmektedir. Bu desteğin belirli şartları ve koşulları vardır. Bu şartlardan biride adından sorgulayacağınız şekilde yaş sınırıdır. Bu destek genç olarak belirtilen çiftçilere sağlanmaktadır. Bu destek için belirlenen yaş sınırı ise 18 ile 40 yaş aralığıdır. Bu yaşlarda bulunan ve gerekli koşulları, şartları yerine getiren kişiler bu destekten faydalanabilmektedir. Bu destek şehirlerin bazı bölgelerinde bulunan kişilere de verilecek. Bu konu hakkında bilgi almak için genç çiftçi listeleri hakkında araştırma yapmanız size fayda sağlayacaktır.

 

4 Comments

  1. Ben van ercişte ciftcilik yapıyorum şimdiye kadar devlet tarafından destek göremiyorum sözde ilçe tarım mühendis var hepside bir birinden farklı ilce tarıma gitigimizde adam başından def etmek için bin bir çaba sarf ediyor.

  2. Ben van ercişte ciftcilik yapıyorum şimdiye kadar devlet tarafından destek göremiyorum sözde ilçe tarım mühendis var hepside bir birinden farklı ilce tarıma gitigimizde adam başından def etmek için bin bir çaba sarf ediyor.

  3. Ben 2018 genç çiftçi desteğine nasıl başvuru yapabilirim küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum

  4. Ben 2018 genç çiftçi desteğine nasıl başvuru yapabilirim küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir