Blog

Gelir Testi İçin Neler Gerekli

Gelir Testi İçin Neler Gerekli

Gelir testi günümüzde birçok alanda yeterli geliri olmayan kişilerin bütün imkanlardan eşit şekilde faydalanabilmesi için yapılmakta olan bir test çeşididir. Bu test ile birlikte Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz olarak faydalanma imkanı olmaktadır. Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası yaptırmak zorunlu hale getirilmiş durumdadır. Bu sigortanın ise aylık ödemesini yapamayacak olan kişiler gelir testi ile birlikte ödeme yapamayacağını kanıtlamakta ve sigorta ücretini ödemeden sigortadan yararlanma imkanına sahip oluyorlar. Sosyal güvence adı altında anılmakta olan bu sigortaya sahip olmayan kişiler sağlık sigortası da olmayan kişiler olarak anılmaktadır. Bu kişiler kendi hastalandığında ve tedaviye ihtiyaç duyduğunda o kişiye bakmakla yükümlü olan sigortalı kişiler var ise bu kişiler daha fazla sigorta ücreti ödeyerek o kişinin de tedavisini yaptırmak zorundadırlar. Sağlık sigortası olan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler olduğu için onların herhangi bir rahatsızlığında tedavi gördüğü zaman sigortasından faydalandıracaktır. Bu durumda da daha fazla muayene ücreti ödeyecektir.

Genel Sağlık Sigortası Olan Kişinin Bakmak İle Yükümlü Olduğu Kişiler

  • Genel Sağlık Sigortası olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olan ama üniversite eğitimi gören ve 25 yaşını doldurmamış çocuklarına bakması gerekmektedir.
  • Genel Sağlık Sigortası olan kişinin anne ve babasına bakması gerekmektedir.
  • Genel Sağlık Sigortası olan kişinin eşine bakması zorunludur.
  • Genel Sağlık Sigortası olan kişinin 18 yaşını geçmiş ama lisede okumakta olan 20 yaşını geçmeyen çocuklarına bakması zorunludur.

Gelir Testi Başvurusu

Eğer ki sizin de Genel Sağlık Sigortası aylık ödemesini gerçekleştirecek bir geliriniz yok ise ve bu sağlık sigortasından ücretsiz faydalanabilmek için gelir testi yaptırmak istiyorsanız ilk olarak gereken evrak ve belgeleri toplayarak il ya da ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumuna giderek sorumlu kişilerle irtibata geçerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Zaten bu konu hakkında oraya ulaştığınızda sorumlu kişiler tarafından bütün ayrıntılı bilgileri öğrenebilir ve bu kişilerin yönlendirmelerine göre hareket edebilirsiniz.

Gelir Testi

Genel Sağlık Sigortası Olmayanlar Dikkat

Genel Sağlık Sigortasını yaptıramayan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bulunmaktadır. Bu kişilerin bulunması sonrasında 1 aylık süre içerisinde bulunduğu il ya da ilçenin Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakfına kişisel olarak giderek herhangi bir özürlülük ya da sakatlık durumu var ise bunu tayin edilmiş olan vekiller aracılığı ile bildirmek zorundadırlar. Bu konuda başvuracak bir zamanı bulunmayan kişilerin ise E-devlet sistemi üzerinden kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri bildiriliyor. Eğer ki daha önce E-devlet kullanmamış ve sistemde kaydı olmayan bir kişi ise bu kişinin PTT şubelerinde giderek 2 TL karşılığında bir şifre alması ve bu sisteme giriş yapması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Ülkemizde herkesin eşit şartlarda sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için yapılan düzenlemelerle birlikte günümüzde Genel Sağlık Sigortası yaptırmak zorunludur. Bu sigortanın belirli bir ödemesi vardır. Bu ödemeler aydan aya düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu ödemeleri yapamayacak olan kişilerinde bu sağlık hizmetleri ve imkanlarından eşit şekilde faydalanabilmesi için yaptırmaları gereken şey gelir testidir. Gelir testinde evdeki bulunan bütün kişilerin toplam gelirinin yani eve giren toplam paranın, kişi başına düşen gelirin, belirlenen gelire ulaşmamasıyla bu test geçilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir