Blog

Galeriden Peşinatsız Senetle Araba (ANINDA TESLİMAT)

Galeriden Peşinatsız Senetle Araba (ANINDA TESLİMAT)

Sizlere bu yazımızda bankalardan kredi çekemeyip, senetle vadeli araç alabilmenin püf noktalarından bahsedeceğiz. Galeriden senetle aldığınız araçlarda vade farkı olabileceğini fakat banka kredisinin faizi kadar yüksek olmayacağını hatırlatmak isteriz. Ayrıca Wowwo gibi şirketlerin son zamanlarda bu işi resmi olarak yaptığını da unutmayınız.

Bankalardan kredi çekebilmek oldukça zor bir iştir. Bankalar genel olarak en ufak bir sorunda, kredi vermekten vazgeçebilir. Ülkemizde çekilen kredi konusunda büyük bir payı, taşıt kredileri oynamaktadır. Bu nedenden dolayı banka titiz bir davranış gösteriyor ve önüne gelen kredi vermiyor. Hal böyle olunca kişilerde senetle araba almak gibi çeşitli yollara başvuruyor. Fakat senetle araba almak karşılıklı bir güven gerektiren durum olmasıyla beraber çok  dikkat edilmesi gereken bir işlemdir.

Bu nedenle senetle araba almak gibi bir düşünceniz var ise, bunu mutlaka tanımakta olduğunu kişiler ile yapmanızı şiddetle öneriyoruz. Aksi durumlarda hiç beklemediğiniz sonuçların geldiğini görebilirsiniz. Ancak her şeyden önce senetle araç almak isteyen bir kişinin senet doldurmayı iyi bilmesi ve senetler ne gibi bilgiler içeriyor gibi soruların cevabını bilmesi gerekmektedir. Senetler hakkında detaylı bilginiz yok ise, bunu öğrenmeden asla bu işe girmeyin.

Peşinatsız Senetle Araba Almak

Bu konuda ilk yapmanız gereken tanıdık ve sizler için güven sorunu teşkil etmeyen bir galericiye giderek, istediğiniz aracı beğenmek olacaktır. Öncelikli olarak bir peşinat ödemek istemiyorsanız, bunu satıcı ile konuşarak ortak bir karara bağlamanız gerekmektedir. Vereceğiniz peşinatı bankalara sunduğunuz peşinat ile karıştırmamanız gerekmektedir. Bankalarda peşinatı siz belirleyemezken, senetle araç alımlarında peşinatları siz belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca herhangi bir peşinat ödemeden de aracı alma durumunuz olmaktadır. Bu tür satış işlemlerinde genel olarak satıcı sizlerin adına bankadan kredi çeker ve sizde aylık olarak onlara ödemesini yaparsınız. Ancak finansal olarak güçlü olan satıcı galericiler, bankalarla uğraşmadan kendi imkanları ile kredileri sunarlar.

Senetle araba almak son derece mantıklı gibi görünüyor ancak size yüksek tutarlarda borçlar çıkarabilir. Eğer galerici bir bankadan sizin adınıza kredi çekerse hem bankanın aldığı faizi siz ödersiniz, hem de %2’lik kendi faiz oranı komisyonunu üzerine ekleme yapar. Galericilerin senetle araba satma sevdalarının bu işlemi tercih etmesinin başında da, hem araçtan hem de çekilen krediden kar etme durumu olmasıdır. Galeri sahibi banka ve kendi faizi, araç bedeli derken ortaya bir senet çıkarır. Siz bu senedi imzaladıktan sonra artık borçlu konuma geçersiniz. Yani üzerinizde sadece 270 TL olan noter ve 170 TL olan rehin parası olsa yeterlidir. Gerekli noter ve senet işlemleri tamamlandığı zaman artık aracın resmi sahibi siz olacaksınız.

Senetle Araba Almanın Riski Var Mıdır?

Eğer senetle araba alıyorsanız, yanınızda mutlaka tecrübe sahibi bir kişiyi götürmenizi öneririz. Daha sonra araç seçimi yapmalı ve seçtiğiniz aracı mutlaka bir ustaya gösteriniz. Yoksa güzel umutlarla almış olduğunuz araba sizlere ileride çöp olarak dönebilir. Senetle araba alımlarında yüksek faizler ödemek zorunda kalacağınızı hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Çünkü senetle araba satan galericiler genel olarak tefeci mantığıyla çalışır ve bankalara göre çok acımasız davranırlar.

Diğer bir dikkatleri çeken durum ise, yapmış olduğunuz tek ödemeli senettir. Senedin tek bir senet olmamasına gayret edin. Eğer anlaşma yapabilecek durumdaysanız, bunu her ay olarak yapın. Yani 36 ay ise 36 tane senet yapın. Yani sizlere diyelim ki tüm senetleri ödediniz ve son 3 senet kaldı. Siz bunu ödeyemediniz. Emin olun ki galerici ödediğiniz senetleri hiçe sayarak, tüm parayı sizden almaya çalışır. Bu nedenle aylık olarak senet düzenlemeniz daha doğru olacaktır. Her ay ödediğiniz senedi alarak imha edersiniz ve aylık olarak borcunuz da düşmeye başlar. Tek senette 1 ay bile ödeyemezseniz, hem araba alınır hem de ödediğiniz tüm paralar boşa gider.

Senetle Araba Alınır mı? Almak Mantıklı mı?

Yukarıda da belirttiğim gibi. Eğer çok acil ihtiyaç varsa ve başka hiçbir çıkar yol yoksa alınabilir. Ama bir çıkar yolunuz varsa, senetle araba almak aklınıza gelecek son şey olmalıdır. Bu sebepten dolayı ihtiyaçlarınız bu işin mantığını oluşturacaktır. Yani demem o ki, eğer ihtiyaç varsa mantıklı, yoksa değil.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir