Blog

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar 2018

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar 2018

Dünya üzerinde ünlü olan ülkelerden Fransa’da yaşam, diğer ülkelere oranla biraz daha lüks ve rahat olmaktadır. Fransa’yı aslında 2 farklı alt başlıkta ele alabiliriz. İlk olarak Paris, Nice ve diğer şehirleri. Çünkü Paris ve Nice’da fiyatlar çok yüksek seviyelerde yer almaktayken, diğer şehirlerde fiyatlar çok düşük kalmaktadır. Diğer şehirlerde ise ücretler hemen hemen aynı seviyelerde olmaktadır. Kiralar, giyim, yeme içme vs.

Fransa Asgari Ücreti 2018

Fransa’da asgari ücret fiyatı ise son güncelleme ile beraber 1.498 € olarak belirlenmiştir. Fakat diğer Avrupa ülkeleri gibi yine Fransa’da işletmeler asgari ücret tarifesini aslında pek dikkatte almazlar diyebiliriz ve çalışanlarına 2000 € civarında maaş verme durumları bulunmaktadır. Buda yine Fransa’nın Paris şehrinde yoksulluk sınırı içerisinde yer alan diğer şehirlerinde ise orta gelir grubunda yaşamaya olanak vermektedir. Ocak ve Temmuz dönemlerinde sürekli olarak artmakta olan Fransa Asgari Ücretinin en yüksek olduğu dönem ise Ocak 2018 olarak ön plana çıkmaktadır.

Fransa Çalışma Şartları

Fransa, çalışma saatleri konusunda en uygun ve esnek saatleri veren ülke olarak karşımıza çıkıyor. Haftalık olarak yasal çalışma süresi en yüksek 35 saat olarak belirlenmiştir. Fransa’da emeklilik yaşı 67 olarak işleme alınmış olup zorunlu emeklilik planına yapılan ödeme eğer yeterli geliyorsa eğer, 62 yaşında emekli olma durumu da bulunmaktadır. Sendikalaşma oranı Fransa’da çok düşük olmakla beraber çalışanların yaklaşık olarak %8’dir. Sendikalı olanların oranı ise %5’i özel, %14’ü kamu sektöründe mensup olmaktadır. Fransa, Avrupa’nın ve dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip olan ülkesidir diyebiliriz. Konum olarak Avrupa’nın en batısında yer almasından dolayı, iklim şartları da iyidir. Konum olarak İngiltere’ye, Almanya’ya ve İspanya’ya yakınlığıyla ticaret konusunda ön sıralarda gelmektedir diyebiliriz.

Fransa’da Yaşam Zor Mu?

Strazburg ve genel olarak Alsace bölgesi, Fransa genelinin en yoğun Türkiye nüfusunu barındırmakta ve bu nedenle şehrin pek çok yeri Türkiye kokmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarından Türk restoranlarına, sinemasından hastanedeki doktorlarına kadar Türkiye kökenli Fransızlara farklı alanlarda hizmet sunmak üzere şehrin her yerinde bir Türk lokantası veya işletmesi bulmak mümkündür. Strazburg’a giriş yapıldığı ilk andan itibaren alışmakta hiçbir şekilde sorun yaşamayacaksınız. Bunun nedeni ise sokaklarda gezerken Türklerle karşılaşmanız ve geçtiğiniz bu sokaklarda sürekli olarak Türk müzikleri duymanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir