Blog

Findeks Kredi Notu Sorgulama Hakkında Tüm Detaylar

Findeks Nedir Nasıl Kuruldu Sahibi Kim?

Findeks, amacı finansal hizmet vermek olan ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan bir platformdur. Findeks’in kuruluşu da KKB tarafından gerçekleştirilmiştir. KKB’yi idare eden dokuz büyük bankanın yönetim ekibi tarafından oluşturulan Findeks, bireylere ve sektöre ekonomik denetimi getirmek maksadıyla faaliyete geçmiştir. Findeks ile finanasal bakımdan bireylerin ekonomik tabloları kayıt altına alınır ve kişiler, ticari itibarlarını bu platform üzerinden takip edebilirler.

Findeks adı verilen yapının en temel önemi, kişilerin finansal tablolarını takip etmeleridir. Kredi ve borç limitiyle beraber kredi notu ve diğer kurumlardaki işlemlerinizi Findeks üzerinden rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Ayrıca bankalardan kobi sıfatıyla ya da bireysel olarak ne kadar kredi çekebileceğinizle birlikte tüm finansal işlemleriniz için ne kadar kaynak yaratabileceğinizi de Findeks üzerinden öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte Findeks sahibi olan kişilerin kendilerine özel kredi fırsatları ve bazı alım kolaylıkları da mevcuttur.  Findeks’in internet adresi findeks.com olup, üyelik işlemleri buradan çözülebilmektedir. Risk raporu, not danışmanım gibi özelliklerle kişinin nakit sıkıntısı yaşadığı dönemlerde Findeks’teki grafiği iş görebilmektedir.

Kredi notu Nasıl Öğrenilir?

Belirli bir miktarda kredi almak isteyen ancak kredi notunu bilmeyen müşterilerin kredi notu nasıl öğrenilir? Dediğini biliyoruz. Bunun için ilk başta kredi almak istediğiniz bankayı ziyaret etmeniz gerekecektir. Orada ricanız doğrultusunda sizin kredi notunuz aktarılacak ve ne kadar kredi alabileceğiniz hesaplanacaktır. Tabii ki kredi değeri her banka için ufak da olsa farklılıklar gösterebilmektedir. Bu yüzden net bir biçimde kredi notunu öğrenmek için KKB’ye başvurmak gerekmektedir. Yalnız KKB bunun için belirli bir işlem ücreti talep edebilmektedir. Ancak bankalar ise isteğiniz doğrultusunda kredi notunuzu daha uygun fiyatlarla sizlere sunabilir.

Banka üzerinden iki türlü kredi notu öğrenilebilmektedir. İlk olarak şubeye uğramadan internet bankacılığı seçeneğini kullanabilirsiniz. Hesabınıza eriştikten sonra kredi notunuzla ilgili alana giderek ne kadar kredi alabileceğinizi ve kredi notunuzun hangi skalada bulunduğunu görebilirsiniz. Ancak bunun –bankadan bankaya değişmekle birlikte- belirli bir işlem ücreti bulunmaktadır. Tahminen 5-8 TL arasında olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Ancak şubeye giderek dilekçe yazmanız durumunda bir işlem alınıp alınmayacağı hakkında bankaların kendi tasarrufu bulunmaktadır.

Bankalar Aracılığı ile Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Banka aracılığıyla ücretsiz bir şekilde kredi notu hakkında bilgilendirme almak tek bir biçimde mümkündür. O da doğrudan şubeye giderek kredi notunu sorgulamaktır. Ancak burada da bazı bankalar işlem ücreti alabilmektedirler. Bankaya giderek kredi notunuzla ilgili öğrenmek istediklerinizi bankanızın kredi ile sorumlu müşteri temsilcisine aktarmalısınız. Bankada doldurulan dilekçe sonrasında kredi notunun ne olduğu ve hangi miktarlarda kredi talep edileceği öğrenilebilecektir.

Eğer şubeye gidecek vaktiniz bulunmuyor ve işinizi hızlı biçimde çözmek istiyorsanız bankanızın internet bankacılığı sistemini de kullanabilirsiniz. Yalnız veriler KKB tarafından çekildiği için belirli bir işlem ücreti aranmaktadır. Haliyle bankanızın ücret kesintisini kabul etmeniz dahilinde kredi notunuzu görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda Findeks’in kendi sitesine giderek üyelik açtırmanız durumunda kredi notunuzu ücretli biçimde göreceğinizi ekleyelim.

Cep telefonları ile kredi notu nasıl öğrenilir?

Gelişen teknolojiyle birlikte cep telefonları üzerinden kredi notu öğrenilebilmektedir. Bunun için yalnızca SMS yönteminin bulunduğunu öncelikle ifade edelim. Herhangi bir mobil hatta sahip olan müşteriler, 9 Türk Lirası karşılığında kredi notlarını öğrenebilirler.

Kredi notu öğrenmek için herhangi bir operatör üzerinden, TC kimlik numarası boşluk doğum yılı yazılıp 1112’ye SMS gönderilmesi gerekmektedir. Gelen cevaba göre kredi notunuzun değeri iyi, orta veya kötü diye sınıflandırılacaktır. Bu fikirden yola çıkarak ne kadar kredi alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Tekrardan sms ücretinin 9 TL olduğunu ve telefon ile ücretsiz öğrenme yönteminin bulunmadığını ifade edelim.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama 

Teknik anlamda bunu sağlayabilen firmalar bulunsa bile veriler eski ve güncelliğini yitirmiş olabilir. Bu nedenle en güncel biçimde kredi notuna erişmek ücretlidir. KKB, banka veya Findeks aracılığıyla rahatlıkla kredi notu öğrenilebilir. Kredi notunu tam anlamıyla görüntülemek ve risk raporunu almak isteyenler, Findeks’e kayıt olduktan sonra bu işlemi 4 Türk Lirası karşılığında yapabileceğinizi belirtelim.

Ücretsiz biçimde kredi notunu öğrenmenin bir başka yolu da kredi kartıyla mağazalardan yüklü biçimde alışveriş yapacakların kredi notlarını mağazalar aracılığıyla öğrenmeleridir. Genellikle bazı mağazalar kişinin taksitlerini zamanında ödeyip ödemeyeceğini öğrenmek için kredi notu soruşturması yaparlar. Sizler de rica etmeniz dahilinde bu firmalardan notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak yöntemin kesin olmadığını da unutmadan bildirelim.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunu düşüren birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebeplere göz atmak gerekirse;

-Kredi kartı ödemelerini zamanında yapmamak ve tam bir biçimde ödeme gerçekleştirmemek,

-Herhangi bir iş için aldığınız (taşıt, ev, ihtiyaç) krediyi ödememek veya taksit biriktirmek,

-Kredili hesaplarınızda borç bırakmak ve bankayla davalık olmak,

-Haddinden fazla kredi kartı taşımak veya bankalara sürekli limit yükseltme talebinde bulunmak. Burada KKB, şüpheli gördüğü yükseltme talepleri karşısında kişinin kredi notunu düşürebilmektedir.

-Kestiğiniz çeklerin karşılığı olmaması ve vadesi gelen çeklerinizi ödememeniz, Findeks tarafından öğrenildikten sonra kredi notunda düşüş yaşanacaktır. Burada ödemenin gecikeceğiyle alakalı kişi veya kurumların bilgilendirilmesi, kredi notunun düşmemesine neden olmayacaktır.

-Bankada bulunan senetlerinizi zamanında veya yeterli biçimde ödeyememeniz de kredi notunuzun direkt olarak düşmesine sebebiyet verecektir. Bu ve bunun gibi bilgiler Findeks’e ulaşır ulaşmaz kişinin kredi notunda azalış gözlenecektir.

-Tarafınıza açılmış borç davaları da kredi notunuzun azalmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum kişinin güvenilirliğini azalttığı için KKB, bu amaçla kredi notunu düşürecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Düşen kredi notunu yükseltmek için kesin bir yöntem olmamasına karşı alınacak bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemleri şu şekilde sıralamalıyız;

-Kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeye çalışmak. Bunu gerçekleştirebilmek için borcunuzun asgari bedelinden daha fazla bir ücreti bankanıza ödemeniz şarttır. Eğer uzun bir süre düzenli ödemeler yaparsanız kredi notunuzun yükselme ihtimali de artacaktır.

-Kredi yahut kredi kartı almak. Tabii ki bunun için tek bir şart bulunmaktadır. Bu zamana kadar hiçbir şekilde kredi veya kredi kartı almadıysanız doğal olarak kredi notunuz da düşük gelecektir. İlk başta ödeyebileceğiniz krediler almak nota olumlu olarak yansıyacaktır. Şayet birden fazla kredi borcunuz bulunuyor ya da onlarca kredi kartına sahipseniz bunun kredi notunuzu iyice düşüreceğini de belirtelim. Kısacası haddinden fazla kredi kartı kullanmak veya kredi almak da kişinin güvenilirliğini KKB gözünde düşürecektir.

-Çok fazla bankayla çalışmak da kredi notu için olumsuz etki yapabilmektedir. Bu sebeple borçlarınızın bulunduğu bankaya yoğunlaşmak veya seçtiğiniz bir banka üzerinden kredi kullanmak daha mantıklı olacaktır. Bununla birlikte bankaya faturalar ile ilgili otomatik ödeme talimatı vermek ya da bankanın bireysel emeklilik sigortasına başvurmak da kredi notunu pozitif anlamda etkileyen unsurlardandır.

-Eğer işveren kimliğiniz varsa çalışanlarınızın ödemelerini bankalar üzerinden sağlamanız veya banka hesabınızda belirli bir miktarda para bulundurmanız da kredi notu için olumlu etki yaratacaktır. Tabii ki borcu bulunanların yüklü miktarda hesaplarında para tutmalarını da şiddetle öneriyoruz. Haciz işlemi başlatılırsa banka bu paraya el koyabilir.

Kredi notunun çok hızlı bir şekilde yükselmeyeceğini ve bu konuda sabırlı olmanız gerektiğini de tekrar tekrar belirtelim. Tahminen 6 ay gibi bir süre sonunda kredi notunda iyileşmeler gözlenecektir.

800-1000 Puanla Kredi Çıkar Mı?

İlk başta bu puan aralığında bulunan bir kişiye kredi çıkabileceğini ifade etmek gerekmektedir. Ancak bunu değiştiren birçok parametrenin bulunduğunu da bilmeniz gerekiyor. Örneğin 850 puana sahip birisinin bankayı ikna edecek bazı yöntemlere girişmesi şarttır. Mesela kredi almayı düşünen kişinin kredi alacağı bankada hesap açtırması ve hesabında belirli bir miktar para tutması olumlu etki yapacaktır. Bununla birlikte bankadan göstermelik krediler almak ve hızlı biçimde kapatmak da kredi notuna belirli bir artı sağlayacaktır. Son olarak eğer bir bankadan kredi aldıysanız ya da bir kredi kartınız bulunuyorsa bunun da ödemelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Böyle puanlara sahip olanların büyük bankalardan pek fazla kredi alamayacağını da dile getirmeliyiz. Sektörün büyük bankalarının çok fazla müşterileri olması ve zarar oranlarını azaltmak için kredi vereceği kişilerde seçici davrandığını belirtmeliyiz. Bu sebeple İş Bankası, Akbank veya Ziraat gibi bankalardan ziyade daha ufak çaplı bankalara yönelmek müşterilerin lehine olacaktır. Ufak çaplı sayılabilecek bankalar işlem hacimlerini arttırabilmek ve tanınırlıklarını yükseltmek için birçok müşteriye kredi kullandırtmaktadırlar. Ayrıca birden çok bankaya başvuru yapmanız ve başvurunuz esnasında tüm bilgilerinizi alenen dile getirmeniz de mühim bir konudur. Son olarak neden bu krediyi aldığınıza dair bankanızı ikna edecek geçerli bir sebebiniz bulunuyorsa 800-1000 puan arasına kredi alma şansınız da yükselecektir. Keyfi kredilerden ziyade bankalar, gerçekleşecek önemli bir olay için kredi alacak müşterileri daha fazla sevmektedirler.

Findeks İletişim Numarası 

Findeks yeni yeni kullanılan bir platform olması sebebiyle müşterilerin bazı soru ve sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sebeple kişilerin Findeks’le iletişime geçmeleri gerekmektedir. Burada Findesk’e ulaşabilmek için üç farklı yolun olduğunu ve bunlar arasından birisini seçerek sorunuzu anlatabileceğinizi ifade etmeliyiz.

Birinci olarak 444 4 552 numaralı telefondan Findeks’e ulaşmak mümkündür. Müşteri temsilcisi ile görüşmek için bu numaranın kullanılması şarttır. İkinci seçenek Findeks’e bilgilendirilmek istediğiniz konu ile alakalı e-posta göndermek. Hemen iletisim@findeks.com adresine mail atabileceğinizi belirtelim. Findeks’in bu hususta mailleri dikkate aldığını ve müşterilerine en kısa sürede dönüş yaptığını da unutmadan ekleyelim. Son olarak Findeks ile yaşadığınız sorunları çözmek için findeks.com adresini kullanabilirsiniz. Burada sıkça sorulan sorular bölümünde karşılaştığınız problemlerle ilgili verilmiş genel cevaplar bulunmaktadır. Eğer sorununuzu bu şekilde çözebiliyorsanız hiçbir işlem yapmanıza gerek olmadan aradığınız yanıtı elde edebilirsiniz.

Findeks’e erişmenin en kesin ve kolay yolu tabii ki müşteri hizmetlerini aramaktır. Ancak müşteri hizmetlerindeki kişiler gerekli yetkinliğe sahip olmadıkları için zor konularda sizlere gereken cevabı aktaramayacaklardır. Eğer sorununuzun daha büyük olduğunu düşünüyor ve yetkili bir isimden cevap bekliyorsanız mail atmanızın daha doğru olacağını ifade etmeliyiz. Genellikle iletisim@findeks.com adresine bakan kişiler alanlarında tecrübeli insanlardır. Bu sebeple bu yöntemin de mantıklı olacağını ifade etmeliyiz.

Findeks Üyelik İptali

Findeks, kredi ile haşır neşir olan ve bankalarla sürekli ilişki içerisinde olan kişilerin kullanması gereken bir platformdur. Böylelikle ne kadar kredi notunuzun bulunduğunu ve hangi miktarlarda kredi talep edebileceğinizi Findeks üzerinden görebilirsiniz. Ayrıca Findeks, KKB’ye bağlı bir kuruluş olduğu için kredi notunu öğrenme ücretleri bankalara göre daha uygundur. Takribi olarak 4 TL civarlarında bir işlem ücreti bulunan Findeks, kredi notunuzla alakalı tüm detayları sizlere ulaştırmaktadır. Yani Findeks üyeliği açtırmanın doğru bir hamle olduğunu şimdiden ifade edebiliriz.

Eğer hali hazırda bir Findeks üyeliğiniz bulunuyor ve artık bankalarla ilgili işlemler yapmıyorsanız Findeks’i iptal etmeniz de mümkündür. Yalnız bu işlemi internet üzerinden gerçekleştiremeyeceğinizi de ifade etmeliyiz. Findeks üyeliğinizi kesin olarak iptal edecekseniz, 444 5 552 numaralı telefonu arayarak Findeks Müşteri Hizmetleri hattına ulaşmalısınız. Burada size yardımcı olacak kişiler gerekli bilgileri aldıktan sonra hesabınızı kapatma işlemlerini başlatacaktır. Bu işlemlerin süresi kesin olmamakla birlikte birkaç gün kadar sürebilmektedir. Telefon kullanmak istemiyorsanız iletisim@findeks.com adresine bir bilgilendirme maili atmanızın da yeterli olacağını ifade edelim.

Findeks Kredi Notu Paketleri Ve Ücretlendirme 

Findeks’in iki şekilde kullanılabileceğinin öncelikle altını çizmeliyiz. Müşteriler, “Bireysel” ya da “Ticari” kullanıma göre farklı ücretlendirme tarifelerinden faydalanırlar. Herhangi bir bilgisayar ya da laptop aracılığıyla görülebilecek verileri kullanmak için bireysel olarak 5-14 TL arasında bir miktar ödemeniz gerekmektedir. Eğer ticari amaçlarla kullanacak ve kişilerin kredi notları hakkında belirli görüntülemeler yapacaksanız işletmenin boyutu ve sorgulanacak kişi sayısına göre 75 TL ile 28.000 TL arasında değişik ücretler söz konusudur. Findeks, ticari amaçlarla daha çok senet kesen işletmelerin kullandığı bir yöntemdir. Aynı zamanda kredi kartı veren ve kredi ile alakalı işlemler yapan firmaların da Findeks kullandıklarını ifade edebiliriz. Son olarak Findeks’in bireysel amaçlar için de çok uygun olduğunu ifade edelim.

Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Kredi notunuzu rahat bir şekilde sorgulayabilmek adına belirli bir ücret ödemeniz şarttır. Bunu da gerçekleştirebilmek için Findeks adı verilen siteye kayıt sağlamanızı öneriyoruz. Ne kadar kredi alabileceğinizden tutun da kredi risk raporunuza kadar birçok hususta bilgi sahibi olabileceğinizin altını çizelim. Kredi notu sorgulama ücreti, KDV dahil olmak üzere 4.72 TL’dir ve bu fiyat 2018 itibariyle geçerlidir. Sorgulama yapmak için TC kimlik numarası ve cep telefonunuzla birlikte Findeks’e kayıt olmanızın şart olduğunu belirtelim. Kayıt işlemleri için findeks.com adresinde sağ üst köşede bulunan ücretsiz üyeliği seçmeniz yeterlidir. Sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamladığınızda Findeks üyeliğiniz de tanımlanmış olacaktır. Böylelikle istediğiniz gibi sorgulamalar yapabilirsiniz. Eğer çoklu risk raporu almak istiyorsanız bunun bedelinin de 8.85 TL olduğunu dile getirmeliyiz. Detaylar için Findeks ürün fiyat listesine göz gezdirebilirsiniz.

 

Findeks Not Danışmanım Hizmeti Ve Ücretlendirme 

Bildiğiniz gibi kredi notu sürekli olarak sabit kalan bir şey değildir. Bu nedenle kişilerin kredi notlarında düşüş yaşamamak için bazı önlemler alması şarttır. Tabii ki bilgisizce önlem almak ve gerekli adımları atmak müşteriye hiçbir fayda sağlamayacaktır. İşte burada devreye, Findeks not danışmanım girmektedir.

Bankalardan kolay biçimde kredi almak için ya da belirli finansal işlemleriniz için atacağınız adımlar Findeks kredi notuyla ölçülür. Findeks kredi notunuzun tatmin edici düzeylerde bulunması tüm işlemlerinizde size ekstradan avantaj sağlar. Not danışmanım hizmeti tam da bu noktada sizlere yol gösterici niteliktedir. Alanında tecrübeli uzmanlar, ekonomik tablonuzla alakalı gerekli incelemeleri yaparak tarafınıza bir rapor sunar.  Bu önerilerle notunuzu olumsuz etkileyen faktörlerin sebepleri belirlenir ve danışmanlar tarafından not gelişimi ile ilgili danışmanlar tarafından tavsiyeler sunulur.

Bu hizmetten yararlanmak da oldukça basittir. Findeks.com veya internet şubesine girerek not danışmanım hizmeti paketinin alınması yeterli olacaktır. Danışmanlar tarafından aranılmak istediğiniz saatleri findeks.com üzerinden yahut 444 5 552 numaralı iletişim merkezini arayarak randevunuzu alabilirsiniz. Uzman tarafından sizlere iletilen öneriler not danışmanım sayfası üzerinde, daha sonra görüntülenebilecek şekilde saklanır ve e-posta yoluyla size gönderilir.

Ücretlendirme konusunda da net bir şey olmamakla birlikte kayıt olduğunuz sırada size özel fırsatlarla belirli bir fiyat sunulacaktır. Detaylar için findeks.com adresini ziyaret etmenizi ve kayıt işlemlerinden sonra gerekli bilgilendirmeleri almanızı öneriyoruz. Ancak genel anlamda fiyatların 31 ile 71 TL arasında gidip geldiğini ifade edebiliriz. Ayrıca Gold ve Premium paketler içerisinde sunulan not danışmanlığının da fiyat olarak değişkenlik gösterebileceğini belirtelim.

Findeks Karekodlu Çek Uygulaması Ve Ücretlendirme

Türkiye’de son yıllarda karşılıksız çeklerin sayısı epey artmıştır. Bunun sebeplerine değinmeden önce 2017 yılıyla birlikte faaliyete geçen bir sistemi söylemek gerekmektedir. Findeks tarafından hayata geçirilen karekodlu çek yöntemi ile çeki size veren kişinin tüm ödeme geçmişinden tutun da güvenilirliğine kadar birçok noktada bilgi sahibi olmanız amaçlanmaktadır. Findeks mobil uygulaması ile Findeks’e kayıtlı kullanıcılar, aldıkları çekte bulunan karekodu telefonlarının ekranına okutup o çekin ödeme sağlamlığını kontrol edebilirler. Böylelikle ticari faaliyetlerinde kendilerini güvence altına alarak işlemlerini sorunsuzca gerçekleştirirler.

Ayrıca kişi, ödemelerinde ne kadar güvenilir olduğunu karekodlu çek yöntemiyle de gösterebilmektedir. Böylelikle çek kesen kişi ticari hayatta itibar sahibi olacak ve birçok yerden rahatça iş bulabilecektir. Karekodlu çekin nasıl alınabileceğini bilmeyen müşterilerin bankalarına müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Ancak kullanmak için Findeks mobil uygulaması indirmek şarttır. Bunun için findeks.com üzerinden kayıt işleminizi gerçekleştirmenizin de zorunlu olduğunu belirtelim.

Çek üzerindeki karekod, size çeki veren kişinin bilgileri, işletmenin durumu ve çekin karşılığının olup olmadığını raporlayacaktır. Mobil uygulamanıza 0.71 TL karşılığında karekodu okutmanız, çekinizin sağlamlığını size bir özet halinde sunacaktır. Bu açıdan karekodlu çek yönteminin çok mantıklı olduğunu dile getirmeliyiz.

Karekodlu çekin kullanıcısına sunduğu faydalar da önemlidir. Bunu düzenli olarak kullanan kişiler, güvenilirlik skalalarını yukarı çekecekleri için müşterilerle daha iyi ilişkiler kuracaklardır. Aynı zamanda ticari hacmin artması ve miktarın bu şekilde yükselmesi de söz konusudur. Karekoda sahip olan çek defterlerini Türkiye’de herhangi bir banka üzerinden alabileceğinizi ve banka sınırlamasının olmadığını da bildirelim. 2017 itibariyle zorunlu hale getirilen karekodlu çeklerin risk tablosunu bir hayli aşağı çekeceği ve Türkiye’de ticari akışı hızlandıracağı düşünülmektedir.

Tabii ki alınan çekin karşılığının ne olup olmadığı hakkında %100 bir kanıya sahip olmak mümkün değildir. Çünkü vade verilen tarihe kadar kişinin para akışının hangi noktada şekilleneceğini kestirmek zordur. Ancak karekodlu çek uygulaması hem bu riski minimize eder, hem de çeki alacak kişinin keşideci ile alakalı daha fazla bilgi sahibi olmasına imkan tanır. Findeks platformu, çek raporunu çok uygun fiyatlarla sunduğu için çeki alanların maddi bir kayıp yaşaması da söz konusu olmayacaktır.